Piątek, 21 stycznia 2022 r.   Imieniny: Agnieszki, Jarosława / Dzień Babci
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Leszczyńskiego
2021-09-13, 03:13 Agnieszka Marszał

Ryszard Kamiński [wideo]

Ryszard Kamiński. Fot. gov.pl
Ryszard Kamiński. Fot. gov.pl
PR PiK - Rozmowa Dnia - Ryszard Kamiński
Gościem Rozmowy dnia był Ryszard Kamiński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmawialiśmy m.in. o tym czy ekologiczna żywność to klucz do konkurencyjności polskiego rolnictwa, o wyzwaniach, które stoją przed rolnikami w kontekście Zielonego Ładu, a także o walce z ASF.

Agnieszka Marszał: Był Pan gościem kilka dni temu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, gdzie wiele uwagi poświęcono tematom związanym z rolnictwem. Wziął Pan udział udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym ekologicznej żywności. To jest Pana zdaniem największe wyzwanie, które stoi przed polskim rolnictwem?

Ryszard Kamiński: Nie powiedziałbym, że to największe wyzwanie, ale na pewno jeden z kluczowych wątków, którymi będziemy zajmowali się w najbliższym czasie. Żywność ekologiczna to żywność certyfikowana -gospodarstwa, które mają taki certyfikat, produkują zgodnie ze ścisłymi reżimami, są poddane kontroli jednostek certyfikujących itd. Wielu z konsumentów - mówiąc o żywności ekologicznej - ma na myśli żywność wysokiej jakości, tradycyjną itd. Dla rolników dużym wyzwaniem jest wszystko, co niesie europejski Zielony Ład. O tym rozmawiamy, również na forum Unii Europejskiej. Dla rolników to jest raczej wyzwanie, niż podjęcie rolnictwa ekologicznego jako takiego.

Bardzo chcielibyśmy, żeby więcej rolników zdecydowało się na produkcję certyfikowaną, chociaż najważniejszym priorytetem dzisiaj jest postawienie na żywność wysokiej jakości, szeroko rozumianą.


Wymagania postawione w Europejskim Zielonym Ładzie są dość mocno wyśrubowane - tak się wydaje z dzisiejszej perspektywy. Aktualnie mamy 3 proc. gospodarstw produkujących żywność w sposób ekologiczny. W ciągu najbliższych 9 lat to ma wzrosnąć do 25 proc. - takie przynajmniej są zapisy Zielonego Ładu. Jesteśmy w stanie to zrobić?

- Mówimy tutaj - żeby być precyzyjnym – o obszarze użytków rolnych, które są objęte produkcją ekologiczną i o gospodarstwach – to są dwa aspekty. I w jednym, i w drugim, rzeczywiście w porównaniu z innymi państwami, w porównaniu z celami – na ten moment nie wyglądamy bardzo dobrze. Natomiast jestem przekonany, że krok po kroku jesteśmy w stanie produkować w wysokich standardach ekologicznych, bo takie jest oczekiwanie konsumentów. Rynek oczekuje produktów wysokiej jakości, świadomość konsumentów rośnie, stąd rolnicy będą za nimi podążali. Tak się dzieje na świecie czy w Europie, że za potrzebami konsumentów podążają rolnicy, podążają producenci, czyli dostarczają to, na co jest zapotrzebowanie, więc potrzebujemy całego systemu wsparcia. Podjęcia decyzji, że produkujemy w reżimach ekologicznych, że konkretne gospodarstwo staje się ekologiczne - to jest decyzja życiowa dla rodziny rolnika.


Ta ekologiczna produkcja wyklucza masową?

- W danym gospodarstwie nie wyklucza. Trudno wyobrazić sobie, żeby rolnik na dłuższą metę prowadził gospodarstwo konwencjonalne tylko w części, natomiast w części ekologiczne, choć znam też takich, którzy przynajmniej na początek tak próbują do tego podchodzić. (...)


Zobacz także

2022-01-07, godz. 06:05 Marek Gralik [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” był kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik. Rozmowa dotyczyła powrotu do szkół po okresie nauki zdalnej, a także z zmian w praw ... » więcej 2022-01-06, godz. 06:43 Ks. Mateusz Ziemlewski Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. Mateusz Ziemlewski, kustosz Domu Polskiego w Bydgoszczy. O tradycjach święta znanego pod popularną nazwą Trzech Króli. Michał ... » więcej 2022-01-05, godz. 06:00 Grzegorz Napieralski Naszym gościem był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a rozmowa dotyczyła inflacji, podziałów na Lewicy i ewentualności wcześniejszych wybor ... » więcej 2022-01-04, godz. 06:45 Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy dnia był dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy, a jej tematem polityczne perspektywy roku 2022. Michał Jędryka: Nowy rok, to lep ... » więcej 2022-01-03, godz. 04:30 Anna Jackowska W pierwszej w Nowym Roku Rozmowie Dnia przyjrzeliśmy się sytuacji na rynku pracy. Jaka jest aktualnie i jakie są perspektywy na najbliższe miesiące? Naszym go ... » więcej 2021-12-31, godz. 06:05 prof. Radosław Sojak Gościem „Rozmowy Dnia” był socjolog, prof. Radosław Sojak, z którym podsumowaliśmy kończący się 2021 rok i próbowaliśmy spojrzeć w przyszłość. Michał Jędryk ... » więcej 2021-12-30, godz. 06:00 Jakub Wiech Gościem Rozmowy Dnia był Jakub Wiech z portalu Energetyka 24. Jej tematy to rosnące ceny gazu i prądu oraz ich przyczyny, handel uprawnieniami do emisji C02 o ... » więcej 2021-12-29, godz. 04:46 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy dnia był szef Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski, a rozmawialiśmy o ostatnich wydarzeniach politycznych, prezydenckim wecie do „ ... » więcej 2021-12-28, godz. 07:59 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był dr Patryk Tomaszewski - politolog z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy między innymi o prezydenckim wecie do ustawy o radiofonii i telewizj ... » więcej 2021-12-27, godz. 06:00 Grzegorz Kucharczyk Naszym rozmówcą był prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Polskiej Akademii Nauk. Rozmawialiśmy o Powstaniu Wielkopolskim i jego konsekwencjach. Michał Jędry ... » więcej
12345