Wtorek, 26 października 2021 r.   Imieniny: Lucjana, Ewarysta, Damiana / Uruchomiono odbudowany po wojnie nadajnik w Toruniu (1947)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
ogłoszenie własne nadawcy
2021-07-16, 06:05 Marcin Kupczyk

dr Alicja Paczoska-Hauke

dr Alicja Paczoska-Hauke. Fot. PR PiK
dr Alicja Paczoska-Hauke. Fot. PR PiK
Rozmowa Dnia - dr Alicja Paczoska - Hauke
Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Alicja Paczoska-Hauke z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Tematem były ostatnie odkrycia na tzw. „Bydgoskiej Łączce”, czyli cmentarzu przy ul. Kcyńskiej, na którym grzebano ofiary komunistycznego terroru.

Marcin Kupczyk: 12 lipca specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęli kolejny etap prac poszukiwawczych na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. Dzięki badaniom historycznym prowadzonym także przez panią doktor wiemy, że więźniowie polityczni mordowani przez funkcjonariusz UB w więzieniu na Wałach Jagiellońskich byli chowani, czy grzebani, na cmentarzu przy Kcyńskiej. Proszę przypomnieć, jak to się zaczęło?

Alicja Paczoska-Hauke: Tak się składa, że rodzinom osób, którym odebrano życie, zamordowanym z przyczyn politycznych bezpośrednio po wojnie, prawie nigdy nie przekazywano informacji o tym, co się stało z ciałem. Taka była zasada, co było dziwne, bo tak naprawdę, jeśli był proces pokazowy, to dlaczego nie poinformować rodzin, co się stało z ciałem, gdzie spoczywa ciało. I co dalej? Dalej jest tak, że te rodziny zwracały się już od powstania IPN z prośbą o odszukanie miejsc pochowku.

Zaczęło się więc od rodzin...

Tak, jeśli chodzi o nasze badania. Wcześniej, oczywiście po 1989 roku rodziny prowadziły swoje prywatne śledztwa próbując dojść do tego, gdzie są pochowane szczątki, przekupując grabarzy, odwiedzając archiwa. W ten sposób, od tych rodzin wyszła informacja, że ich bliscy są na pewno pochowani przy Kcyńskiej. W związku z tym, przeglądaliśmy bardzo dokładnie księgi pochówków cmentarza komunalnego na Kcyńskiej. Okazało się, że w latach roku 1945 - 46 zwłoki niektórych więźniów najczęściej opisane jako nieznany mężczyzna albo jako NN z więzienia przy Wałach, były przywożone właśnie na ten cmentarz.

Mając dokumenty, mając daty śmierci konkretnych osób, i łącząc pochówek z datą, układaliśmy takie historyczne puzzle. I typowaliśmy, że skoro np., 26 listopada 1946 roku były egzekucje, podczas których konkretne osoby zostały rozstrzelane, a w tym samym dniu trzy ciała zostały przewiezione na cmentarz - to mogą być oni. Problem polega na tym, że przez te lata cmentarz na Kcyńskiej bardzo się zmienił. Zmieniły się numery rzędów, grobów, stąd te nasze pierwsze prace z 2017 roku nie od razu zakończyły się sukcesem. Zaczęliśmy analizować na nowo, rysować, robić szkic sytuacyjny, jak mógł wyglądać ten cmentarz zaraz po wojnie. To nam bardzo pomogło. Udało się znaleźć, wskazać takie miejsca, gdzie chowano osoby z roku 1946, bo w tym roku w Bydgoszczy wykonano najwięcej egzekucji przez rozstrzelanie (...).

Zobacz także

2021-09-14, godz. 06:40 Joanna Borowiak Gościem Rozmowy dnia była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawialiśmy m.in. o projekcie ustawy dotyczącej uszczelnienia zakazu handlu w nie ... » więcej 2021-09-13, godz. 03:13 Ryszard Kamiński [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Ryszard Kamiński - podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmawialiśmy m.in. o tym czy ekologiczna żywność to k ... » więcej 2021-09-10, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski, a rozmawialiśmy o sporze Polski z Komisją Europejską. Michał Jędryka: Jak pan ocenia sytuację rela ... » więcej 2021-09-09, godz. 06:40 Mikołaj Bogdanowicz [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a rozmawialiśmy m.in. o inwestycjach infrastrukturalnych w regionie. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-09-08, godz. 03:27 Beata Kempa Gościem Rozmowy Dnia była europoseł Beata Kempa, a tematem rozmowy - sytuacja na wschodniej granicy oraz fundusz odbudowy. Rozmawiała z nią Magdalena Ogórek. ... » więcej 2021-09-07, godz. 06:44 Robert Kwiatkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Robert Kwiatkowski, a rozmawialiśmy między innymi o poniedziałkowym posiedzeniu sejmu i o stanie wyjątkowym. Michał Jędryka: M ... » więcej 2021-09-06, godz. 06:01 Bartosz Kownacki [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, z którym rozmawialiśmy między innymi o niedzielnych uroczystościach w Lipowej Tucholskiej, a także o sytuacji ... » więcej 2021-09-03, godz. 06:41 Piotr Król [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, a rozmawialiśmy między innymi o inwestycjach infrastrukturalnych w regionie i oczywiście o bieżącej sytuacji polity ... » więcej 2021-09-02, godz. 02:45 Zbigniew Girzyński Gościem „Rozmowy dnia” był poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o deklaracjach złożonych przez polityków z okazji rocznicy wybuchu II wojny światow ... » więcej 2021-09-01, godz. 06:42 Przemysław Czarnek Gościem Rozmowy Dnia był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Rozmawialiśmy między innymi o rozpoczęciu roku szkolnego i odbiurokratyzowaniu szkół. ... » więcej
23456