Poniedziałek, 08 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Cypriana, Emiliana, Dominika
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2020-05-15, 06:00 Marcin Kupczyk

Radosław Sajna [wideo]

Radosław Sajna. Fot. Archiwum
Radosław Sajna. Fot. Archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Radosław Sajna
Gościem Rozmowy Dnia był Radosław Sajna - profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ekspert komentował obecną dyskusję wokół sposobu i terminu przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Odpowiedział też na pytania: czy możliwa jest zmiana kandydata głównej siły opozycyjnej? Czy państwo, społeczeństwo oraz wspólnota europejska zdały egzamin z solidarności podczas pandemii? Czy - jako wspólnota ludzi - będziemy tacy sami po zakończeniu kataklizmu?Marcin Kupczyk: Sejm zdecydował, że wybory mogą się odbyć w formie tradycyjnej i – dla chętnych, po zgłoszeniu – w formie korespondencyjnej. Startować mogą dotychczasowi kandydaci, ale także mogą zgłosić się nowi. Ustawa powędrowała do Senatu, który ma 30 dni na jej rozpatrzenie, potem wróci do Sejmu. Była mowa o tym, że do wyborów możemy iść 28 czerwca, choć to nie jest pewne. Wcześniej mnożyły się propozycje co do terminu wyborów, były trzy terminy majowe, potem wybory w sierpniu, potem jesienią, wiosną przyszłego roku oraz za dwa lata. Skąd ta mnogość pomysłów?

Radosław Sajna: To efekt chaosu związanego z pandemią, gdyby nie ona wybory odbyłyby się w normalnym terminie. To sytuacja z którą mamy do czynienia pierwszy raz i stąd ten chaos.

Czy to wynik taktyki, czy troski o zdrowie?

Troska jest chyba dodatkowym aspektem. Wiadomo, że tu chodzi o interesy partii i sondaże miały na to wpływ. Rząd jest zobligowany do zorganizowania wyborów i z jednej strony stara się jakoś tę sytuacje rozwiązać, z drugiej musi też dbać o zdrowie Polaków, rząd ma tu problem, ale opozycja jest zmuszona interesami partyjnymi do działań tych, które widzimy.

Minister zdrowia, Łukasz Szumowski, rekomenduje wybory tradycyjne, ale za dwa lata. Ma być inaczej, a nie słyszeliśmy by minister zmienił zdanie.

Ta opcja hybrydowa, czyli że ktoś może zagłosować korespondencyjnie, ktoś tradycyjnie jest dobra, konsensusowa. Mam nadzieję, że głosowanie nie zmieni tych trendów jeśli chodzi o skalę zachorowań, to dobre rozwiązanie.

Zobacz także

2022-06-10, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy Dnia” był Marcin Wroński, zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmawialiśmy o cenach żywności, bezpieczeństwie… » więcej 2022-06-09, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski, a dyskutowaliśmy między innymi o szansach na realizację Krajowego Planu Odbudowy… » więcej 2022-06-08, godz. 03:00 Grzegorz Górski Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Grzegorz Górski, rektor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu. Rozmawialiśmy między innymi o porozumieniu z Komisją Europejską… » więcej 2022-06-07, godz. 06:45 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o obchodach święta naszego województwa. Michał… » więcej 2022-06-06, godz. 06:00 Jolanta Kuligowska-Roszak Gościem Rozmowy Dnia była Pani Jolanta Kuligowska-Roszak, prezes Polskiego Radia PiK. Rozmowa dotyczyła rozpoczynającego się Konkursu Grand PiK 2022. Michał… » więcej 2022-06-03, godz. 06:05 Piotr Król Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury. Dyskutowaliśmy między innymi o wizycie w Polsce szefowej… » więcej 2022-06-02, godz. 06:05 Joanna Mucha Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Mucha (Polska 2050). Rozmawialiśmy między innymi o pomyśle wspólnej listy opozycyjnej w przyszłorocznych… » więcej 2022-06-01, godz. 06:00 Andrzej Szejna Gościem Rozmowy Dnia był poseł Andrzej Szejna z Lewicy, a rozmowa dotyczyła między innymi nowego pakietu sankcji Unii Europejskiej, skierowanego przeciwko… » więcej 2022-05-31, godz. 03:05 Józef Łyczak „Wojna na Ukrainie odciska znaczące piętno na rolnictwie. Gdy do tego weźmiemy pod uwagę, że kraje Afryki Północnej czy Bliskiego Wschodu nie otrzymają… » więcej 2022-05-30, godz. 04:20 Krzysztof Kukucki Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Kukucki – zastępca prezydenta Włocławka i lider włocławskiej Lewicy. Rozmawialiśmy o programie mieszkaniowym, który… » więcej
34567