Poniedziałek, 25 stycznia 2021 r.   Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry
Polskie Radio PiK » Historie słowem pisane
Plichta

Reportaże

W audycji prezentujemy intrygujące opowieści, ciekawe historie, dokumenty historyczne oraz reportaże śledcze .

„Tajemnica golubskiego zamku / Duchy i duszki”

„Tajemnica golubskiego zamku / Duchy i duszki”
emisja: 18.01.2021
reportaże Adriany Andrzejewskiej-Kuras i Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.

Za oknem cudowna mroźna zima. Słuchacze nie zdziwią się zatem, że i autorkom dzisiejszych reportaży trochę tej cudowności się udzieliło i... postanowiły wybrać się na poszukiwanie... duchów? Adriana Andrzejewska-Kuras, jako bardziej rezolutna, wybrała się na golubski zamek w poszukiwaniu duchów szlachetnie urodzonych, Żanecie Walentyn zaś pozostało "łowić" w Borach Tucholskich te nasze, swojskie, by nie rzec włościańskie.

Zapraszamy do wysłuchania reportaży: „Tajemnica golubskiego zamku” i „Duchy i duszki”.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 18.01.2021

„Nostradamus i inni”

„Nostradamus i inni”
emisja: 11.01.2021
reportaż Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK

Minęło zaledwie 10 dni nowego roku, a już wielu powołuje się na przepowiednie żyjącego w XVI wieku Nostradamusa i zmarłej w 90. latach ubiegłego wieku Baby Vangi. Ich jasnowidzenia mają rzekomo dotyczyć 2021 roku. „To normalne, że w momentach granicznych historii jak np. wojny lub kataklizmy ludzie odwołują się do wróżb, przepowiedni etc.” - twierdzą psycholodzy. Ludzie szukają aury tajemniczości w swoim życiu, zwłaszcza wtedy, gdy jest im ciężko, a pandemia odwróciła nasze życie o 180 stopni.

Do wysłuchania reportażu pt. „Nostradamus i inni” zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 11.01.2021

„Z każdego dnia wycisnąć jak najwięcej”

„Z każdego dnia wycisnąć jak najwięcej”
emisja: 04.01.2021
reportaż Adriany Andrzejewskiej-Kuras z Polskiego Radia PiK

Doktor Paweł Drojecki dwa lata temu dowiedział się, że choruje na stwardnienie zanikowe boczne - ciężką, szybko postępującą chorobę neurologiczną. Dla zdolnego toruńskiego chirurga był to cios. Przyjaciele ze szpitala zorganizowali zbiórkę funduszy na jego zagraniczne leczenie. Jeszcze przed zamknięciem granic w związku z pandemią koronawirusa, doktorowi udało się wyjechać na leczenie do Korei Południowej. Czy terapia pomogła? Jak wygląda dziś życie rodziny? Do wysłuchania reportażu pt. „” zaprasza Adriana Andrzejewska-Kuras.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 04.01.2021

* ZDROWIA, SZCZĘŚCIA I NORMALNOŚCI W 2021 ROKU *

„Duch został zabity”

„Duch został zabity”
emisja: 19.12.2020
reportaż Michała Słobodziana z Polskiego Radia PiK

Pieśniarz, uczeń i lekarz. Trzy różne doświadczenia, dla których wspólnym tłem była dramatyczna historia - Stan Wojenny i ponury czas lat 80-tych, kiedy to władza w brutalny sposób postanowiła Solidarności „wybić zęby”. Antoni Filipkowski swoimi utworami dawał nadzieję. Dariusz Jaworski kolportował ulotki, które drukował na zabawce. Dr Józef Karwowski wspierał rodziny internowanych i aresztowanych. W sobotniej audycji reportaż dokumentalny Michała Słobodziana pt. „Duch został zabity”.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 19.12.2020

„W zwierzęcym świecie”

Do azylu dla jeży w Solcu Kujawskim trafiają chore zwierzęta, które nie poradziłyby sobie na wolności. Fot. arch. PR PiK
Do azylu dla jeży w Solcu Kujawskim trafiają chore zwierzęta, które nie poradziłyby sobie na wolności. Fot. arch. PR PiK
„W zwierzęcym świecie”
emisja: 12.12.2020
reportaż Adriany Andrzejewskiej-Kuras z Polskiego Radia PiK

Mogą być najlepszymi przyjaciółmi człowieka, choć nie potrafią mówić... Mogą jednak wyrazić swoje emocje w sposób, który odczyta każdy. 10 grudnia br. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Zwierząt... Przy tej okazji Adriana Andrzejewska-Kuras zaprasza do ich świata psów, kotów, zaglądając także do codzienności tych mniej popularnych... świń i jeży.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 12.12.2020

„Kociniec”

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
„Kociniec”
emisja: 05.12.2020
reportaż Adriany Andrzejewskiej-Kuras z Polskiego Radia PiK.

Pracowała, zajmowała się własną karierą, aż pewnego dnia postanowiła odmienić swoje życie i założyć „Kociniec”. A wszystko zaczęło się od znalezienia na torach małego chorego kotka. Dziś ma kilka swoich puchatych przyjaciół, reszta to tymczasowe, oczekujące na dom, w którym będą kochane. Bohaterka reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras pięknie i wzruszająco opowiada o kocim świecie i sobie, osadzonej w świecie suwaczków, kiwaczków i gwiazdek, jak nazywa swoich podopiecznych, którym nierzadko ratuje życie.

Do wysłuchania reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras pt. „Kociniec” zaprasza Żaneta Walentyn.Mają ponoć swój świat i żartobliwie mówi się są jego Panami. Mówi się, że to one wybierają człowieka, któremu „pozwalają”, by je głaskał, karmił i dbał o to, by było im wygodnie i ciepło... Zapraszamy do kociego świata w reportażu Adriany Andrzejewskiej-Kuras, do którego wysłuchania zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 05.12.2020

„Ostrzelana lezginka”

„Ostrzelana lezginka”
emisja: 28.11.2020
reportaż Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.

Nigdy tam nie wrócę! Boję się, że mnie zabiją” - mówią uciekinierzy z Czeczenii i opowiadają o represjach, znikaniu ludzi i korupcji. Tymczasem młode pokolenie, synowie i córki emigrantów zupełnie inaczej postrzegają swoją ojczyznę i deklarują, że mogą tam wrócić. Czeczenia istotnie z kraju ogarniętego wojną z kikutami zbombardowanych budynków na ulicach przeistoczyła się w błyskający światłami pełen życia i najnowszych marek samochodów kraj. Tak przynajmniej wygląda Grozny - stolica Czeczenii. Jednak znienawidzony przez czeczeńskich bojowników, oskarżany o tortury, porwania dla okupu i korupcję Prezydent Ramzan Kadyrow pozostał i dotąd sprawuje tam władzę.

O Czeczenii okiem emigrantów w reportażu Żanety Walentyn pt. „Ostrzelana lezginka”.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 28.11.2020

„Gen miłości”

„Gen miłości”
emisja: 21.11.2020
reportaż Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.

Opowieść o życiu pani Małgosi i jej taty, który od lat angażuje się w integrację osób z Zespołem Downa i ich rodzin. Jego córka Małgosia jest już osobą dorosłą, ale poznałyśmy się, gdy miała 11lat. Czy jej marzenia i plany uległy przez ten czas zmianie? Czy jest szczęśliwa? Co sprawia jej największą przykrość?

Wie Pani... ich tak łatwo skrzywdzić, tak łatwo oszukać, bo są ufni, szczerzy i mają w sobie gen miłości” - mówił Piotr Częstochowski opowiadając o swojej córce Małgosi i dzieciach z Zespołem Downa. O ich świecie w reportażu Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 21.11.2020

„Ukrzyżowany”

„Ukrzyżowany”
emisja: 07.11.2020
reportaż autorstwa Żanety Walentyn z Polskiego Radia PiK.

Historia poety „przeklętego”, jak niektórzy nazywają Edwarda Stachurę. Fenomen „Steda” polega tez na tym, że tak jak nigdy dotąd poeta pociągnął za sobą rzesze fanów, którzy ubierali się tak jak on i mówili jego językiem. Szczególnie poruszające są ostatnie lata życia poety, kiedy powoli zaczynał popadać w obłęd, który zapisywał na kartach swojego dziennika. Do wysłuchania reportażu pt. „Ukrzyżowany” zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Historie słowem pisane z 07.11.2020
1234567