Kujawsko-pomorskie bociany są śledzone - mają nadajniki. Bogdan już minął Zamość [zdjęcia]
Mikołaj, Bogdan i Stefan to imiona trzech bocianów białych, które są monotorowane przez pracowników Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Ptaki zostały zaobrączkowane i wyposażone w specjalny nadajnik, aby można było śledzić trasę ich lotu, po opuszczeniu Polski. Jeden ptak jest już za granicą.
- Kujawsko-pomorskie bociany są monitorowane za pomocą urządzeń telemetrycznych. Śledzimy kierunek ich lotu - mówi Daniel Siewert, dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego. - Logery mają nam przynieść odpowiedź na pytanie, co takiego dzieje się z bocianem, kiedy opuszcza nasz kraj. Jeden z naszych ptaków, Bogdan, postanowił trzy dni temu, że to jest już ten czas, że jest gotowy, i że wybiera się w podróż. Minął miejscowość Zamość i zmierza w kierunku polsko-ukraińskiej granicy po to, żeby kontynuować swoją wędrówkę przez Rumunię, a dalej? Zobaczymy. Jest to główny szlak migracyjny - jeden z dwóch - które wybierają polskie bociany. Trzymamy za nie kciuki!
Drugi z bocianów, Mikołaj, jeszcze nie zdecydował się na podróż. Stefan - niestety - zginął w pobliżu miejscowości Morsk, prawdopodobnie w wyniku porażenia prądem. To jedna z częstszych przyczyn śmierci zwłaszcza młodych bocianów.
Zobacz także
CBOS: Polacy częściej używają smartfonów, niż klasycznych telefonów komórkowych
2017-08-01, 11:5992 proc. Polaków korzysta z telefonów komórkowych - wynika z najnowszego badania CBOS. Powodzeniem bardziej cieszą się smartfony - ponad 57 proc., niż klasyczne telefony komórkowe - 43 proc. Telefonu głównie używamy do prowadzenia… Czytaj dalej »
Google ostrzega przed dynamicznym rozwojem ransomware
2017-07-27, 18:14Ponad 19 milionów funtów (91 milionów złotych) zarobili w ciągu ostatnich dwóch lat hakerzy odpowiedzialni za szkodliwe oprogramowanie domagające się okupu za odzyskanie zainfekowanych plików (ransomware) - wynika z raportu opublikowanego… Czytaj dalej »
Pierwsza firma w USA będzie wszczepiać mikroczipy swoim pracownikom
2017-07-25, 12:44Firma Three Square Market, handlująca maszynami do sprzedaży przekąsek i napojów, jako pierwsza w USA zamierza wszczepiać mikroczipy swoim pracownikom. Jak przekonuje, maleńkie urządzenia wszczepione pod skórę dłoni ułatwią noszącym… Czytaj dalej »
Polscy specjaliści laureatami "okulistycznych Oscarów"
2017-07-24, 08:14Łódzcy okuliści tworzą jedne z najlepszych filmów dydaktyczno-naukowych na świecie. Prof. Jerzy Nawrocki, dr hab. Zofia Michalewska i ich zespół ma już na koncie 8 tzw. okulistycznych Oscarów. W sierpniu polscy specjaliści mają… Czytaj dalej »
Amazon przekazał książki i e-booki sosnowieckiej szkole
2017-07-18, 09:08100 książek, 500 e-booków i 10 czytników Kindle - przenośnych urządzeń do czytania książek elektronicznych - trafiło do Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu w ramach 3. edycji Kindloteki Amazon - programu… Czytaj dalej »