Kujawsko-pomorskie bociany są śledzone - mają nadajniki. Bogdan już minął Zamość [zdjęcia]
Mikołaj, Bogdan i Stefan to imiona trzech bocianów białych, które są monotorowane przez pracowników Wdeckiego Parku Krajobrazowego. Ptaki zostały zaobrączkowane i wyposażone w specjalny nadajnik, aby można było śledzić trasę ich lotu, po opuszczeniu Polski. Jeden ptak jest już za granicą.
- Kujawsko-pomorskie bociany są monitorowane za pomocą urządzeń telemetrycznych. Śledzimy kierunek ich lotu - mówi Daniel Siewert, dyrektor Wdeckiego Parku Krajobrazowego. - Logery mają nam przynieść odpowiedź na pytanie, co takiego dzieje się z bocianem, kiedy opuszcza nasz kraj. Jeden z naszych ptaków, Bogdan, postanowił trzy dni temu, że to jest już ten czas, że jest gotowy, i że wybiera się w podróż. Minął miejscowość Zamość i zmierza w kierunku polsko-ukraińskiej granicy po to, żeby kontynuować swoją wędrówkę przez Rumunię, a dalej? Zobaczymy. Jest to główny szlak migracyjny - jeden z dwóch - które wybierają polskie bociany. Trzymamy za nie kciuki!
Drugi z bocianów, Mikołaj, jeszcze nie zdecydował się na podróż. Stefan - niestety - zginął w pobliżu miejscowości Morsk, prawdopodobnie w wyniku porażenia prądem. To jedna z częstszych przyczyn śmierci zwłaszcza młodych bocianów.
Zobacz także
Badania: To, co jemy wpływa na przebieg zakażenia COVID-19
2021-06-09, 06:05Osoby niejedzące mięsa i peskatarianie lżej przechodzą zakażenie COVID-19. Dlatego te diety mogą być traktowane jako forma ochrony przed ciężką postacią COVID-19 - wynika z przeprowadzonych w sześciu krajach badań. Czytaj dalej »
Badania: Osoby z COVID-19 mają cięższe udary mózgu niż te z ogólnej populacji
2021-06-08, 09:08- Wśród osób z COVID-19, u których wystąpił udar mózgu, częściej ma on ciężki przebieg - wynika z badania, które publikuje pismo „Stroke”. Ponadto, w grupie z COVID-19 stwierdzono również większy odsetek młodszych osób… Czytaj dalej »
20 lat po locie pierwszego astronauty-turysty, czas na kolejne wakacje w kosmosie!
2021-06-06, 17:08W 20 lat po locie pierwszego astronauty-turysty, kolejni chętni przygotowują się do podróży w kosmos. Sprzedaż biletów rozpoczęły firmy założone przez znanych miliarderów: Blue Origin Jeffa Bezosa, Virgin Galactic Richarda Bransona… Czytaj dalej »
Nowy kierunek studiów na UKW. Praktyczna fizyka ratująca zdrowie i życie
2021-06-03, 13:10Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy wspólnie z Centrum Onkologii w Bydgoszczy uruchomiły nowy kierunek studiów licencjackich - fizyczne podstawy radioterapii oraz diagnostyki obrazowej. Czytaj dalej »
Eksperci o możliwych powodach zakrzepicy po szczepionkach wektorowych
2021-05-30, 20:30Zdarzenia zakrzepowo-zatorowe po szczepionkach wektorowych przeciw COVID-19 są bardzo rzadkie, niemniej przyczyny tych zdarzeń wymagają wyjaśnienia - podkreślają polscy naukowcy i w swojej publikacji w czasopiśmie naukowym „Vaccines”… Czytaj dalej »