Środa, 19 stycznia 2022 r.   Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty
Ostrzeżenie meteorologiczne: w czwartek nad ranem oblodzenie!
Ostrzeżenie meteorologiczne: w czwartek nad ranem oblodzenie!
Ostrzeżenie meteorologiczne: w czwartek nad ranem oblodzenie!
Polskie Radio PiK » Patronaty » WYSTAWY I WYDARZENIA DŁUGOTERMINOWE
Rycerska
2021-05-18, 09:51 Marta Jagodzińska

Stan zero [ZAKOŃCZONE]

Koncepcja wystawy powstała w Katedrze Grafiki Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu w Poznaniu, a jej kuratorem jest Maciej Kurak. Na wystawie zaprezentowany zostanie spójny zespół prac artystów – pedagogów Katedry Grafiki poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego, ukazujących zjawisko oddziaływania historycznej grupy artystycznej Bunt na współczesnych grafików.

„Nowy Bunt” – to w pełni adekwatne określenie współcześnie tworzących artystów,
nieformalnej grupy twórców poznańskich z kręgu Katedry Grafiki, świadomie nawiązujących do programu historycznej, ekspresjonistycznej grupy Bunt, zwłaszcza na płaszczyźnie przekazu. Często prace tych artystów inspirowane są programem, twórczością, a nawet działalnością poznańskiego Buntu, stanowiąc swoisty dialog między przeszłością
a teraźniejszością.
Aktualna ekspozycja stanowi część większego projektu graficznego Katedry Grafiki, realizowanego od 2014 roku w formie wystaw i działań artystycznych. Jednym z rozbudowanych przedsięwzięć, w którym uczestniczyli artyści „Nowego Buntu” była ekspozycja Bunt – Ekspresjonizm – Transgraniczna awangarda. Prace z berlińskiej kolekcji prof. St. Karola Kubickiego, której towarzyszyły wystawy Refleks i Ulotka. Ekspozycja była prezentowana kolejno w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie i Dolnośląskim Centrum Fotografii Domek Romański we Wrocławiu (2015). Niewtajemniczeni mogliby zadać pytanie – co łączy Bydgoszcz z ekspresjonizmem? Pozostając w kręgu wydarzeń historycznych odpowiemy, że Stefan Szmaj, który w naszym mieście mieszkał i tworzył w dwudziestoleciu międzywojennym.

Trzy sekwencje ekspozycji, zatytułowane: System, „+,-„ Homage á Bunt et Jung Idysz, Stan zero odnoszą się do zasadniczych problemów. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace 17 twórców, są to: Krzysztof Balcerowiak, Andrzej Bobrowski, Stefan Ficner, Sławomir Iwański, Jarosław Janas, Dorota Jonkajtis, Kajetan Karczewski, Maciej Kurak, Agnieszka Maćkowiak, Maryna Mazur, Witold Modrzejewski, Grzegorz Nowicki, Max Skorwider, Piotr Szurek, Michał Tatarkiewicz, Radosław Włodarski i Zbigniew Zieliński.

Prace zostały wykonane w różnych technikach graficznych, w formacie A5, nawiązującym do niewielkich wymiarów rycin stosowanych przez artystów Buntu i Jung Idisz. Każdy z twórców zaprezentował tylko jedną grafikę, a minimalizmowi zespołu dzieł odpowiadała minimalistyczna aranżacja – w „przenośnej galerii” o sześciobocznej formie.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 10:40 „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Menni ... » więcej 2021-11-18, godz. 10:37 "Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu" "Przepis na Bydgoszcz. Kulinarne tradycje miasta i regionu" Wernisaż: 16 grudnia o godzinie 18.00 Kurator: Anna Kornelia Jędrzejewska Aranżacja plastyczna: ... » więcej 2021-09-27, godz. 11:01 ,,Zakamarek – ekotriki na kąciki” ,,Zakamarek – ekotriki na kąciki” to Ogólnopolski Projekt z zakresu edukacji przyrodniczo – ekologicznej i aranżacji przestrzeni. Celem przedsięwzięcia jest m ... » więcej 2021-10-14, godz. 13:09 „Marcin Sauter – fotografie” „Fotografie. Nie znalazłem lepszej nazwy. (…) W ogóle z tytułami mam kłopot. To zawsze jakaś interpretacja literacka obrazu. Po co? Obraz mówi nam dużo więcej ... » więcej 2021-09-21, godz. 12:05 Jean Cocteau-Rysunek linii. Personalne Autorskie Portfolio. W Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie w dniach od 1 października 2021r. do 10 stycznia 2022 r. odbywać się będzie wystawa prac Jeana Cocteau. Na wystawę „Jean C ... » więcej 2021-07-27, godz. 11:59 Harte Zeiten / Ciężkie Czasy Termin: 30.07.2021 do 12.09.2021 Miejsce: Galeria Miejska BWA Bydgoszcz, ul Gdańska 20 Harte Zeiten / Ciężkie Czasy to polsko-niemiecki projekt, który ... » więcej 2021-07-13, godz. 11:00 Wystawa #przemysłowa FOTO Bydgoszcz Ekspozycja będzie prezentowana w terminie od 16 lipca do 31 października 2021 roku w sali wystaw czasowych w Spichrzach nad Brdą, ul. Grodzka 7-11. Celem w ... » więcej 2021-07-02, godz. 08:57 KOMPOZYT Wakacje ze sztuką u Twoich stóp! Uruchom pokłady wyobraźni, które w Tobie drzemią! Bądź mistrzem i działaj z mistrzem. Tylko u nas znakomici artyści, z który ... » więcej 2020-10-29, godz. 13:40 Zdrowym być – recepta na szczęście [ZAKOŃCZONE] ,,Zdrowym być – recepta na szczęście ” to międzynarodowy projekt edukacyjny organizowany przez Przedszkole Miejskie nr 17 im. Fryderyka Chopina w Toruniu, któ ... » więcej 2020-09-08, godz. 09:31 8. edycja programu "Dziel się uśmiechem" [zakończone] Wraz z nowym rokiem szkolnym rusza kolejna, 8. już edycja programu „Dziel się Uśmiechem”. 100 000 dzieci w całej Polsce pozna zasady prawidłowej higieny jamy ... » więcej
12