Poniedziałek, 14 czerwca 2021 r.   Imieniny: Bazylego, Elwiry, Michała
Polskie Radio PiK » Bliżej życia » „Bliżej życia” - archiwum audycji » 2013
Zakątek
2016-03-10, 20:52 Adam Droździk

Maj

Audycja z 30 maja 2013 - "Pamięć"

Bezimienne mogiły z czasów II wojny światowej to codzienny obraz Borów Tucholskich. Mieszkańcy Borów z wielką pieczołowitością zajmują się tymi grobami. Jedną z tych mogił zainteresowała się autorka rep. pt. Pamięć O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza Żaneta Walentyn.

Audycja z 29 maja 2013 - "Przepisy a życie"

Przepisy nie są w stanie uregulować każdego naszego działania, dlatego w pracy urzędników tak ważne są rozsądek i indywidualne podejście. Czasami jednak tego brakuje o czym przekonał się nasz słuchacz. Pan Mariusz stracił status osoby bezrobotnej bo jak twierdzi urzędnicy bezdusznie zastosowali przepisy. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Michał Słobodzian.

Audycja z 28 maja 2013 - "Granica"

Lipowa to wieś położona w gminie Śliwice w woj. kujawsko-pomorskim. Graniczy ona z miejscowością Szlachta w woj. pomorskim. Na pozór nic dziwnego. Jednak zdziwi się bardzo kierowca, kiedy po przejechaniu Lipowej dostanie się do Szlachty, a potem jadąc wzdłuż Szlachty znów znajdzie się w Lipowej. Jak to możliwe? O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Żaneta Walentyn.

Audycja z 27 maja 2013 - "Ekspresówka za płotem"

Nie wiadomo kiedy powstanie, ale już budzi ogromne emocje. Czy ekspresowa "10" w okolicach Bydgoszczy będzie przebiegać przez nowe osiedla domów jednorodzinnych? Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozważa nowy przebieg trasy, który w gminie Sicienko zaskoczył wszystkich, szczególnie osoby marzące o ciszy i spokoju. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Michał Słobodzian.

Audycja z 24 maja 2013 - "Zamknięte drzwi"

Powracamy do sytuacji pani Barbary. Jej były partner bezprawnie wyeksmitował ją i jej syna z własnego mieszkania. Stało się to z dnia na dzień mimo, że decyzją sądu kobieta mogła tam mieszkać do czasu przyznania jej lokalu socjalnego. O sprawie mówiliśmy w ubiegłą środę. Po naszej interwencji "coś" się w sprawie zadziało. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Michał Słobodzian.

Audycja z 23 maja 2013 - "Oświadczenie woli"

Protestowali już nie raz, ale jak mówią dotychczasowe rozwiązania są półśrodkami. Czwartego czerwca rodzice niepełnosprawnych dzieci po raz kolejny pojawią się w Warszawie. Wręczą premierowi oświadczenie woli, w którym będzie prośba o eutanazję. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Michał Słobodzian.

Audycja z 22 maja 2013 - "Fatalna pomyłka"

Dramatyczna pomyłka w podbydgoskim Żołędowie. Lekarka z pogotowia bez badania stwierdziła zgon 83-letniej kobiety. Po tym jak karetka odjechała okazało się, że starsza pani żyje. Prokuratura sprawdza czy doszło do narażenia życia pacjentki. Od tych ustaleń zależą ewentualne zarzuty. Więcej w reportażu Andrzeja Krystka, w audycji "Bliżej życia". Zaprasza Michał Słobodzian.

Audycja z 21 maja 2013 - "Magda i Madzia"

W 2005 roku była bohaterką reportażu Jolanty Baran pt. "Madzia". To historia małej dziewczynki mieszkającej w jednym z krakowskich domów dziecka. Wówczas jej największym marzeniem była nowa, szczęśliwa rodzina. Dziś Madzia jest osiemnastoletnią Magdą i napisała list do radia w którym czytamy: "Od tego czasu zdarzyło się u mnie dużo. Mnie i mojej siostrze udało się znaleźć nową rodzinę. Jestem bardzo szczęśliwa z tego powodu i życzyłabym tego wszystkim dzieciom mieszkającym w domach dziecka". W audycji "Bliżej życia" przedstawilśmy reportaż Magdy Wadowskiej z Polskiego Radia Kraków.

Audycja z 20 maja 2013 - "440 kilometrów"

Rok temu przeszła brzegiem morza 440 kilometrów. Chciała zwrócić uwagę na problemy kobiet po amputacji kończyn i wypromować swój autorski projekt. Krakowska fotografka Sylwia "Nikko" Biernacka chce zdobyć pieniądze na protezę nogi dla nieznanej jej jeszcze kobiety. Na facebooku pisała bloga z wyprawy, umieszczała tam również swoje zdjęcia. Morze ma dla niej wartość terapeutyczną i dlatego tam właśnie chciałaby pojechać znowu - w tym roku z wybranymi już ambasadorkami projektu - dziewczynami po amputacji kończyn. W wakacje spotkają się w nadmorskich miejscowościach z mieszkańcami i wczasowiczami, opowiedzą o sobie, swoich problemach, pokażą, że świetnie sobie radzą, mimo, że muszą codziennie pokonywać mnóstwo trudności. W audycji "Bliżej życia" przedstawilśmy reportaż Ewy Szkurałt z Polskiego Radia Kraków.

Audycja z 17 maja 2013 - "Wojewódzka bez asfaltu"

Jeśli ktoś z państwa nie jest mieszkańcem gminy Jeżewo, a miał okazję jechać drogą wojewódzką numer 272 z pewnością zastanawiał się jak to możliwe, że wydawałoby się ważna dla regionu trasa częściowo jest pozbawiona asfaltu. Zagadkę rozwiązała Adriana Andrzejewska. O tym w audycji "Bliżej życia". Zaprasza autor: Michał Słobodzian.
123