Eliminacje MŚ 2022 - Mamy to! Wygrana z Andorą i pewne baraże kadry Sousy

2021-11-12, 23:40  Polska Agencja Prasowa
i Robert Lewandowski cieszy się z gola podczas meczu eliminacyjnego grupy I piłkarskich mistrzostw świata z Androą. Fot. PAP/Andrzej Lange

Polska pokonała na wyjeździe grającą niemal cały mecz w dziesiątkę Andorę 4:1 w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata i zapewniła sobie co najmniej drugie miejsce w grupie, oznaczające udział w barażach o awans. Dwie bramki zdobył Robert Lewandowski, a w kadrze zadebiutował Matty Cash.

Faworyt meczu w Andorze był oczywisty, więc od kilku dni znacznie więcej niż o samym wyniku mówiono o możliwym debiucie Matty'ego Casha w reprezentacji. Obrońca Aston Villi, który niedawno odebrał tymczasowy paszport, rozpoczął na ławce rezerwowych. Na boisko wszedł w trakcie drugiej połowy.

Od początku zagrał natomiast - po raz 60. w reprezentacji - wracający do kadry po przerwie spowodowanej kontuzją Arkadiusz Milik. Napastnik Olympique Marsylia poprzednim razem wystąpił z orzełkiem na piersi 31 marca - w wyjazdowym meczu z Anglią na Wembley (1:2).

Ewentualne emocje w meczu rozgrywanym na sztucznej murawie skończyły się praktycznie... po kilkunastu sekundach. Trudno uwierzyć, ale już od tego momentu Andora musiała grać w dziesiątkę.

Przy walce o piłkę napastnik gospodarzy Ricard Fernandez Cucu uderzył łokciem rozgrywającego 90. mecz w narodowych barwach Kamila Glika i sędzia pokazał mu czerwoną kartką. Na nic zdały się protesty podopiecznych Koldo Alvareza.

Biało-czerwoni szybko wykorzystali grę w przewadze i swoje wyższe umiejętności. Po jedenastu minutach prowadzili już 2:0. Najpierw gola strzelił rozgrywający 128. mecz w kadrze kapitan Robert Lewandowski. Krótko potem - po dośrodkowaniu z lewej strony Przemysława Frankowskiego - do siatki Andory trafił Kamil Jóźwiak.

Od tej pory tempo gry Polaków nieco spadło. Gospodarze bardzo rzadko zbliżali się w pobliże bramki Wojciecha Szczęsnego, ale gdy to zrobili, okazali się bardzo groźni.

W 45. minucie po dośrodkowaniu Joana Cervosa piłka wpadła do siatki obok zaskoczonego golkipera Juventusu Turyn. Nawet w powtórkach telewizyjnych trudno dostrzec, czy ktoś z piłkarzy Andory zmienił lot piłki, ale m.in. na stronie UEFA gola zaliczono Marcowi Valesowi.

Piłkarze Sousy odpowiedzieli najlepiej jak mogli. Niemal od razu po wznowieniu gry ruszyli na bramkę rywali i w doliczonym czasie pierwszej połowy na 3:1 podwyższył Milik.

W 64. minucie Sousa wprowadził na boisko trzech piłkarzy - wśród nich Casha, który zmienił Frankowskiego. Oprócz prawego obrońcy, który może grać też jako wahadłowy, szansę dostali wówczas Krzysztof Piątek i Karol Linetty.

Dziewięć minut później biało-czerwoni podwyższyli prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Piotra Zielińskiego skutecznym uderzeniem głową popisał się Lewandowski. To jego 74. trafienie w reprezentacji. Podobnie jak w przypadku liczby występów jest zdecydowanym rekordzistą polskiego futbolu.

Piątkowego meczu nie mogli obserwować z trybun polscy kibice - to kara FIFA za zajścia, do jakich doszło podczas październikowego spotkania na wyjeździe z Albanią (federacja gospodarzy została ukarana jeszcze surowiej za wybryki swoich fanów).

W poniedziałek - na koniec eliminacji - biało-czerwoni zmierzą się na PGE Narodowym z Węgrami.

Na mundial w Katarze awansują bezpośrednio zwycięzcy każdej z grup, a drugie zespoły zagrają w marcu w dwustopniowych barażach.

Drużyna Sousy zapewniła sobie w piątek drugą lokatę. Biało-czerwoni mają 20 punktów i tracą trzy do Anglików. Teoretycznie, przy ewentualnym zwycięstwie w poniedziałek nad Węgrami, zachowali jeszcze szansę nawet na pierwszą lokatę, ale praktycznie jest to niemożliwe. Anglia musiałaby przegrać wysoko na wyjeździe z ostatnim w światowym rankingu San Marino.

Andora - Polska 1:4 (1:3).

Bramki: dla Andory - Marc Vales (45); dla Polski - Robert Lewandowski dwie (5, 73-głową), Kamil Jóźwiak (11), Arkadiusz Milik (45+2)

Andora: Iker Alvarez - Moises San Nicolas (84. Eric De Pablos), Max Llovera, Marc Vales (65. Christian Garcia), Albert Alavedra, Joan Cervos - Ludovic Clemente (65. Alex Martinez), Marcio Vieira, Marc Pujol (61. Albert Rosas), Jordi Alaez (84. Marc Garcia) - Ricard Fernandez Cucu.

Polska: Wojciech Szczęsny - Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Maciej Rybus - Kamil Jóźwiak, Grzegorz Krychowiak (64. Karol Linetty), Piotr Zieliński (86. Damian Szymański), Mateusz Klich (64. Krzysztof Piątek), Przemysław Frankowski (64. Matty Cash) - Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik (77. Karol Świderski).

Sławomir Krankowski o uroczystości podsumowującej HME Masters: Impreza zakończyła się sukcesem

2024-04-19, 13:38
Sportowy weekendowy rozkład jazdy  co czeka regionalne zespoły

Sportowy weekendowy rozkład jazdy – co czeka regionalne zespoły?

2024-04-19, 10:01
Apator Toruń powalczy o pierwsze zwycięstwo w sezonie. Relacja w PR PiK.

2024-04-19, 07:30
Polskie piłkarki ręczne poznały rywalki w fazie grupowej mistrzostw Europy

2024-04-18, 21:15
Dał Politechnice Bydgoskiej medal AMP. Stanął na podium, choć pływa już tylko rekreacyjnie

2024-04-18, 16:42
Duża koszykówka zawita do Inowrocławia. Miasto będzie gospodarzem Superpucharu Polski

2024-04-18, 13:12
LM: Znamy wszystkich półfinalistów. Polacy stracili szanse na zwycięstwo

2024-04-18, 06:00
14 okręgowego PP: Elana pokonała Wdę, w jednym spotkaniu potrzebne były karne

1/4 okręgowego PP: Elana pokonała Wdę, w jednym spotkaniu potrzebne były karne

2024-04-17, 22:37