Wyprawa na K2 – Majer: nadal nie ma szans na lot do bazy, Botor wraca do Polski

2018-02-01, 14:55  Polska Agencja Prasowa

„Nadal nie ma szans, aby helikopter przetransportował naszych himalaistów ze Skardu do bazy pod K2. Pogoda nie poprawiła się. Natomiast ratownik medyczny Jarosław Botor musi z ważnych powodów osobistych wrócić do Polski” – poinformował PAP szef komitetu organizacyjnego wyprawy na K2 Janusz Majer.

„Nadal nie ma szans, aby helikopter przetransportował naszych himalaistów ze Skardu do bazy pod K2. Pogoda nie poprawiła się. Natomiast ratownik medyczny Jarosław Botor musi z ważnych powodów osobistych wrócić do Polski” – poinformował PAP szef komitetu organizacyjnego wyprawy na K2 Janusz Majer.

Według środowych prognoz, w czwartek pogoda w bazie pod K2 miała się poprawić. To nie nastąpiło. Majer przekazał, że nadal wiatr wieje z prędkością ok. 50 km/h, a na poziomie obozu drugiego ok. 80 km/h.

Z najnowszych wiadomości wynika jednak, że pomimo niesprzyjających warunków z bazy wyruszają Marek Chmielarski i Artur Małek. Celem jest sprawdzenie stanu lin poręczowych i uzyskanie informacji o kondycji obozu pierwszego na wysokości 5950 m.

W niedzielę dwa helikoptery zabrały z obozu pierwszego (4850 m) na Nanga Parbat (8126 m) Elisabeth Revol oraz Adama Bieleckiego, Denisa Urubkę, Jarosława Botora i Piotra Tomalę, którzy udali się na akcję ratunkową, by sprowadzić z góry francuską alpinistkę. Revol jest w szpitalu we francuskim Sallanches. Ma odmrożone stopy i ręce. Według lekarzy poważniejszy problem jest z dolnymi kończynami.

Do schodzącej z Nanga Parbat z wysokości powyżej 6000 m dotarli w nocy z soboty na niedzielę czasu miejscowego Adam Bielecki i Denis Urubko. W akcji ratunkowej brali też udział Botor i Piotr Tomala. Na wysokości około 7200 m pozostał Tomasz Mackiewicz, który jako pierwszy Polak zdobył 25 stycznia w sezonie zimowym szczyt "Nagiej Góry".

W zimowej narodowej wyprawie na niezdobyty zimą szczyt K2 (8611 m) pod kierunkiem Krzysztofa Wielickiego udział biorą: Janusz Gołąb – kierownik sportowy, Dariusz Załuski – filmowiec oraz Adam Bielecki, Marcin Kaczkan, Artur Małek, Marek Chmielarski, Rafał Fronia, Piotr Tomala, Denis Urubko, Maciej Bedrejczuk i Piotr Snopczyński, kierownik bazy.

Sport

2. Liga - Olimpia minimalnie przegrywa z liderem i jest tuż nad strefą spadkową

2. Liga - Olimpia minimalnie przegrywa z liderem i jest tuż nad strefą spadkową

2021-04-06, 15:15
Korea Północna nie weźmie udziału w Igrzyskach w Tokio

Korea Północna nie weźmie udziału w Igrzyskach w Tokio

2021-04-06, 12:10
PGE Ekstraliga - Świetne otwarcie Apatora. Falabuz pokonany na Motoarenie

PGE Ekstraliga - Świetne otwarcie Apatora. Falabuz pokonany na Motoarenie

2021-04-05, 15:15
Turniej ATP w Miami - Trzeci w karierze tytuł Hurkacza

Turniej ATP w Miami - Trzeci w karierze tytuł Hurkacza

2021-04-05, 13:07
Ekstraliga żużlowa  GKM Grudziądz, czyli żużlowy znak zapytania

Ekstraliga żużlowa – GKM Grudziądz, czyli żużlowy znak zapytania

2021-04-04, 10:30
PGE Ekstraliga  Wielkanoc na Motoarenie eWinner Apator Toruń  Falubaz Zielona Góra w Polskim Radiu PiK

PGE Ekstraliga – Wielkanoc na Motoarenie! eWinner Apator Toruń – Falubaz Zielona Góra w Polskim Radiu PiK

2021-04-03, 20:56
Turniej ATP w Miami - Hurkacz w finale po wygranej z Rublowem

Turniej ATP w Miami - Hurkacz w finale po wygranej z Rublowem

2021-04-03, 13:58
Tauron 1. Liga - Visła przegrywa w Lublinie i kończy rundę zasadniczą na 2. miejscu

Tauron 1. Liga - Visła przegrywa w Lublinie i kończy rundę zasadniczą na 2. miejscu

2021-04-02, 16:22
Tauron Liga - Pałac kończy ligę tie-breakiem i 9. miejscem

Tauron Liga - Pałac kończy ligę tie-breakiem i 9. miejscem

2021-04-01, 19:36
Ekstraliga żużlowa  Celem Apatora Toruń utrzymanie, ale są apetyty na więcej

Ekstraliga żużlowa – Celem Apatora Toruń utrzymanie, ale są apetyty na więcej

2021-04-01, 14:34
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę