Legia Warszawa obroniła mistrzostwo Polski. Złoto po siedmiu meczach

2026-06-22, 00:23  PAP/WS
Koszykarze Legii Warszawa po raz drugi z rzędu zostali mistrzami Polski/fot. PAP/Leszek Szymański

Koszykarze Legii Warszawa po raz drugi z rzędu zostali mistrzami Polski/fot. PAP/Leszek Szymański

Koszykarze Legii Warszawa po raz drugi z rzędu zostali mistrzami Polski. W decydującym, siódmym meczu finału Orlen Basket Ligi pokonali przed własną publicznością Orlen Zastal Zielona Góra 78:70 i wygrali całą serię play-off 4-3.

Finałowa rywalizacja trzymała w napięciu do ostatniego spotkania. Zastal lepiej rozpoczął niedzielny mecz na Bemowie i po pierwszej kwarcie prowadził 19:17. Legia odpowiedziała jednak znakomitą drugą odsłoną, wygraną 29:19. To właśnie wtedy gospodarze zbudowali przewagę, której nie oddali już do końcowej syreny.

Zielonogórzanie próbowali wrócić do gry po przerwie. Trzecią kwartę wygrali 23:20, ale w decydujących fragmentach Legia zachowała więcej spokoju. Ostatnią część spotkania wygrała 12:9 i przypieczętowała obronę tytułu.

Najwięcej punktów dla mistrzów zdobył Andrzej Pluta – 15. Reprezentant Polski dołożył pięć asyst i trzy zbiórki, a po finale został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem całej serii. W decydującym spotkaniu Legię wspierali także Dominic Brewton i Race Thompson, którzy zdobyli po 11 punktów, oraz Shane Hunter – 10.

– To niesamowite uczucie zdobyć miano MVP przed własną publicznością, ale to zasługa wszystkich w zespole. Naszą największą siłą było to, że w każdym momencie odpowiedzialność mógł wziąć na siebie inny zawodnik – podkreślił Pluta.

Dla Legii to dziewiąty tytuł mistrza Polski w historii. Warszawski klub obronił złoto wywalczone przed rokiem i zakończył jubileuszowy, 110. rok swojej działalności kolejnym sukcesem. Zastal po bardzo wyrównanej serii musiał zadowolić się srebrnymi medalami.

Sport

Developres Rzeszów mistrzyniami Polski Rzeszowianki wygrały trzeci mecz

Developres Rzeszów mistrzyniami Polski! Rzeszowianki wygrały trzeci mecz

2025-04-22, 23:36
KH Energa przedłużyła kontrakt z kolejnym zawodnikiem. Obrońca zostaje na przyszły sezon

KH Energa przedłużyła kontrakt z kolejnym zawodnikiem. Obrońca zostaje na przyszły sezon

2025-04-22, 09:38
Trzecie zwycięstwo z rzędu Anwilu. Faworyci nie zawiedli w Gdyni

Trzecie zwycięstwo z rzędu Anwilu. Faworyci nie zawiedli w Gdyni

2025-04-21, 17:52
Złe miłego początki, lecz koniec jak zawsze. Bartosz Zmarzlik najlepszy w Opolu

Złe miłego początki, lecz koniec jak zawsze. Bartosz Zmarzlik najlepszy w Opolu

2025-04-21, 17:05
Faworyt do medalu traci pierwsze punkty w PGE Ekstralidze. Sensacja w Gorzowie

Faworyt do medalu traci pierwsze punkty w PGE Ekstralidze. Sensacja w Gorzowie

2025-04-20, 18:50
Szymon Woźniak (Polonia Bydgoszcz) po wygranym meczu z Texom Stalą Rzeszów: Spełniliśmy nasz cel. A celem było zwycięstwo

Szymon Woźniak (Polonia Bydgoszcz) po wygranym meczu z Texom Stalą Rzeszów: „Spełniliśmy nasz cel. A celem było zwycięstwo”

2025-04-20, 14:26
IV Liga: Tłuchovia i Unia odskakują peletonowi. Kolejny bezbramkowy remis Chemika [wyniki 24. kolejki]

IV Liga: Tłuchovia i Unia odskakują peletonowi. Kolejny bezbramkowy remis Chemika [wyniki 24. kolejki]

2025-04-20, 10:31
GKM buduje serię zwycięstw. Grudziądzanie zdecydowanie lepsi od ROW-u Rybnik

GKM buduje serię zwycięstw. Grudziądzanie zdecydowanie lepsi od ROW-u Rybnik

2025-04-19, 22:12
Dobra kolejka trzecioligowych ekip. Zawisza i Wda z wygranymi, Elana zremisowała

Dobra kolejka trzecioligowych ekip. Zawisza i Wda z wygranymi, Elana zremisowała

2025-04-19, 21:12
Medal ME dla polskiej zawodniczki w podnoszeniu ciężarów. Zielińska z brązem

Medal ME dla polskiej zawodniczki w podnoszeniu ciężarów. Zielińska z brązem

2025-04-19, 20:09
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę