Legia Warszawa obroniła mistrzostwo Polski. Złoto po siedmiu meczach

2026-06-22, 00:23  PAP/WS
Koszykarze Legii Warszawa po raz drugi z rzędu zostali mistrzami Polski/fot. PAP/Leszek Szymański

Koszykarze Legii Warszawa po raz drugi z rzędu zostali mistrzami Polski/fot. PAP/Leszek Szymański

Koszykarze Legii Warszawa po raz drugi z rzędu zostali mistrzami Polski. W decydującym, siódmym meczu finału Orlen Basket Ligi pokonali przed własną publicznością Orlen Zastal Zielona Góra 78:70 i wygrali całą serię play-off 4-3.

Finałowa rywalizacja trzymała w napięciu do ostatniego spotkania. Zastal lepiej rozpoczął niedzielny mecz na Bemowie i po pierwszej kwarcie prowadził 19:17. Legia odpowiedziała jednak znakomitą drugą odsłoną, wygraną 29:19. To właśnie wtedy gospodarze zbudowali przewagę, której nie oddali już do końcowej syreny.

Zielonogórzanie próbowali wrócić do gry po przerwie. Trzecią kwartę wygrali 23:20, ale w decydujących fragmentach Legia zachowała więcej spokoju. Ostatnią część spotkania wygrała 12:9 i przypieczętowała obronę tytułu.

Najwięcej punktów dla mistrzów zdobył Andrzej Pluta – 15. Reprezentant Polski dołożył pięć asyst i trzy zbiórki, a po finale został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem całej serii. W decydującym spotkaniu Legię wspierali także Dominic Brewton i Race Thompson, którzy zdobyli po 11 punktów, oraz Shane Hunter – 10.

– To niesamowite uczucie zdobyć miano MVP przed własną publicznością, ale to zasługa wszystkich w zespole. Naszą największą siłą było to, że w każdym momencie odpowiedzialność mógł wziąć na siebie inny zawodnik – podkreślił Pluta.

Dla Legii to dziewiąty tytuł mistrza Polski w historii. Warszawski klub obronił złoto wywalczone przed rokiem i zakończył jubileuszowy, 110. rok swojej działalności kolejnym sukcesem. Zastal po bardzo wyrównanej serii musiał zadowolić się srebrnymi medalami.

Sport

Znamy drugiego finalistę regionalnego Pucharu Polski. Wda zmierzy się z Zawiszą

Znamy drugiego finalistę regionalnego Pucharu Polski. Wda zmierzy się z Zawiszą

2025-05-14, 20:54
Anwil lepszy w pierwszej odsłonie derbowej serii. Zadecydowała druga połowa

Anwil lepszy w pierwszej odsłonie derbowej serii. Zadecydowała druga połowa

2025-05-14, 19:30
Koniec rundy zasadniczej  czas na fazę play-off [wyniki. 7. kolejki Międzyokręgowej Ligi Mistrzów]

Koniec rundy zasadniczej – czas na fazę play-off [wyniki. 7. kolejki Międzyokręgowej Ligi Mistrzów]

2025-05-14, 18:45
U24 Ekstraliga: Niespodziewana porażka GKM-u i równie zaskakujące zwycięstwo KS-u Toruń

U24 Ekstraliga: Niespodziewana porażka GKM-u i równie zaskakujące zwycięstwo KS-u Toruń

2025-05-14, 10:55
Hubert Hurkacz w końcu z dobrym turniejem. Polak w ćwierćfinale Mastersa w Rzymie

Hubert Hurkacz w końcu z dobrym turniejem. Polak w ćwierćfinale Mastersa w Rzymie

2025-05-13, 22:10
Zawisza w finale regionalnego Pucharu Polski. Pewna wygrana z czwartoligowcem

Zawisza w finale regionalnego Pucharu Polski. Pewna wygrana z czwartoligowcem

2025-05-13, 20:56
Prezes Noteci Inowrocław: Jesteśmy bardzo zadowoleni. Zbudujemy drużynę, na jaką nas stać

Prezes Noteci Inowrocław: Jesteśmy bardzo zadowoleni. Zbudujemy drużynę, na jaką nas stać

2025-05-13, 16:30
Zbliża się okazały jubileusz aż trzech klubów. Polonia, BTW i Gwiazda szykują ciekawe obchody

Zbliża się okazały jubileusz aż trzech klubów. Polonia, BTW i Gwiazda szykują ciekawe obchody

2025-05-13, 13:58
Pawełczak z sukcesem w dorosłym żużlu. 15-latek trzeci w Srebrnym Kasku. Wygrał Przyjemski

Pawełczak z sukcesem w „dorosłym” żużlu. 15-latek trzeci w Srebrnym Kasku. Wygrał Przyjemski

2025-05-12, 20:37
Polski Cukier zagra w ćwierćfinale Torunianie wygrali decydujący mecz w fazie play-in

Polski Cukier zagra w ćwierćfinale! Torunianie wygrali decydujący mecz w fazie play-in

2025-05-12, 19:23
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę