Dopingowe zamieszanie wokół Igi Świątek. Jest happy end! [wypowiedź Igi]

2024-11-28, 17:11  Polska Agencja Prasowa/IAR/Redakcja
Iga Świątek (2023)/fot. Hameltion - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Iga Świątek (2023)/fot. Hameltion - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Iga Świątek przyjęła miesięczną dyskwalifikację za niecelowe złamanie przepisów antydopingowych - poinformowała Międzynarodowa Agencja Integralności Tenisa (ITIA)

Jak przekazała Agencja, Świątek w sierpniu miała pozytywny wynik testu na niedozwoloną substancję - trimetazydynę (TMZ). ITIA uznała, że pozytywny wynik testu był spowodowany zanieczyszczeniem leku bez recepty - melatoniny, produkowanego i sprzedawanego w Polsce, który zawodniczka przyjmowała na jet lag i problemy ze snem, a naruszenie nie było celowe. Nastąpiło to po przeprowadzeniu wywiadów z zawodniczką i jego otoczeniem, dochodzeniach i analizach z dwóch laboratoriach akredytowanych przez WADA.

Zawodniczka została tymczasowo zawieszona od 12 września 2024 roku do 4 października, zanim złożyła odwołanie, opuszczając trzy turnieje. Kończące się niebawem zawieszenie oznacza, że Iga Świątek będzie mogła normalnie zacząć kolejny sezon tenisowy.

Świątek: Postępowanie agencji ITIA potwierdziło moją niewinność
Zawodniczka została tymczasowo zawieszona od 12 września 2024 roku do 4 października, zanim złożyła odwołanie, opuszczając trzy turnieje. Kończące się niebawem zawieszenie oznacza, że Iga Świątek będzie mogła normalnie zacząć kolejny sezon tenisowy.

- To najcięższe doświadczenie w moim życiu - podkreśliła Iga Świątek po zakończeniu sprawy jej pozytywnego testu antydopingowego. - Przez ostatnie dwa i pół miesiąca poddałam się surowemu postępowaniu agencji ITIA, które potwierdziło moją niewinność. Jedyny pozytywny test antydopingowy w mojej karierze z niewiarygodnie niskim stężeniem substancji zabronionej, o której nigdy wcześniej nie słyszałam, sprawił, że pod znakiem zapytania stanęło wszystko, na co pracowałam przez całe życie - przekazała wiceliderka światowego rankingu w oświadczeniu.

- 12 września dowiedziałam się o pozytywnym wyniku testu antydopingowego. Zostało wykryte najmniejsze w historii stężenie trimetazydyny. Jest to substancja, o której usłyszałam wtedy pierwszy raz w życiu. W wynikach testu wyszło, że melatonina, seria, którą miałam ze sobą przed turniejem w Cincinnati, była zanieczyszczona. Od 12 września byłam zawieszona automatycznie (…) zostało na mnie nałożone symboliczne zawieszenie trwające miesiąc, 20 dni już mam za sobą, osiem jeszcze przede mną - mówi.

Jak podkreśliła, zarówno ona, jak i cały jej sztab mierzyli się z ogromnym stresem i lękiem. - Wszystko zostało skrupulatnie wyjaśnione, a ja mogę z czystą kartą wrócić do tego, co kocham najbardziej i wiem, że będę teraz silniejsza niż kiedykolwiek - dodała. - Choć wiem, że nie zrobiłam nic złego, z szacunku do kibiców i opinii publicznej dzielę się wszystkimi szczegółami tego najdłuższego i najtrudniejszego turnieju w mojej karierze - wskazała.

Rynkowski: Praktycznie najmniejszy wymiar kary
Szef Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) Michał Rynkowski w rozmowie z PAP przyznał, że decyzja Międzynarodowej Agencji Integralności Tenisa (ITIA) o miesięcznym zawieszeniu Igi Świątek, po wykryciu w jej organizmie zabronionej substancji, to „praktycznie najmniejszy wymiar kary”. - Decyzja władz tenisowych jest korzystna dla zawodniczki, bo mówimy o praktycznie najmniejszym wymiarze kary. Sankcja mogła zostać nałożona w wymiarze od nagany do dwóch lat dyskwalifikacji - poinformował Rynkowski.

Iga Świątek o zawieszeniu

Sport

Jastrzębski Węgiel w finale. ZAKSA odrobiła straty [WYPOWIEDZI]

Jastrzębski Węgiel w finale. ZAKSA odrobiła straty [WYPOWIEDZI]

2022-04-27, 12:45
Manchester City pokonał Real Madryt po fenomenalnym meczu

Manchester City pokonał Real Madryt po fenomenalnym meczu

2022-04-27, 10:01
Apator wygrał pierwszy mecz w Ekstralidze U24. GKM nie pojechał

Apator wygrał pierwszy mecz w Ekstralidze U24. GKM nie pojechał

2022-04-26, 22:45
Anwil w półfinale EBL Włocławianie wyeliminowali Twarde Pierniki

Anwil w półfinale EBL! Włocławianie wyeliminowali Twarde Pierniki

2022-04-26, 19:45
Zawodnik GKM-u wygrał 1. rundę Pucharu Ekstraligi 250cc

Zawodnik GKM-u wygrał 1. rundę Pucharu Ekstraligi 250cc

2022-04-26, 18:20
Dyrektor sportowy Apatora: Czuliśmy, że możemy wygrać w Gorzowie [RELACJA]

Dyrektor sportowy Apatora: Czuliśmy, że możemy wygrać w Gorzowie [RELACJA]

2022-04-26, 16:30
LOTTO-Bydgostia wchodzi w wioślarski sezon [WYWIAD]

LOTTO-Bydgostia wchodzi w wioślarski sezon [WYWIAD]

2022-04-26, 14:48
Chemik i Developres zagrają w finale Tauron Ligi [WYPOWIEDZI]

Chemik i Developres zagrają w finale Tauron Ligi [WYPOWIEDZI]

2022-04-26, 11:59
BKS Visła nie zagra o PlusLigę Bydgoszczanie słabsi od BBTS-u

BKS Visła nie zagra o PlusLigę! Bydgoszczanie słabsi od BBTS-u

2022-04-25, 22:09
WSG w Bydgoszczy trzecią drużyną w Akademickich Mistrzostwach Polski

WSG w Bydgoszczy trzecią drużyną w Akademickich Mistrzostwach Polski

2022-04-25, 18:19
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę