Otylia Jędrzejczak walczy o polską młodzież. Badania są zatrważające

2024-11-28, 10:00  Redakcja/Fundacja Otylii Jędrzejczak FOT: Paweł Skraba
Śniadanie Mistrzyń FOT: Paweł Skraba

Śniadanie Mistrzyń FOT: Paweł Skraba

– Badania mówią o tym, że aktualnie polska młodzież ucieka od aktywności fizycznej, ale także zmaga się z problemami psychicznymi. To jest zatrważające – mówi Otylia Jędrzejczak, najwybitniejsza polska pływaczka. W Warszawie odbyła się ostatnia tegoroczna edycja akcji „Śniadanie Mistrzyń – Sport jest kobietą”.

Jędrzejczak, jedyna polska mistrzyni olimpijska w pływaniu, zaprosiła na spotkanie trzy inne mistrzynie – trzykrotną olimpijkę w biathlonie, a aktualnie trenerkę mentalną Weronikę Nowakowską, mistrzynię świata i olimpijkę z Rio de Janeiro Irminę Mrózek-Gliszczyńską oraz wicemistrzynię olimpijską z Tokio w lekkiej atletyce Annę Kiełbasińską.

– „Śniadanie Mistrzyń – sport jest kobietą” to projekt, w którym poza elementami rozmowy z mistrzyniami sportu o budowaniu siebie, o porażce, o tym jak ją pokonywać, jak przechodzić dalej i jakie znajdywać rozwiązania mamy aktywność fizyczną, w której pokazujemy, jak ćwiczyć w domu, jak te nawet piętnaście minut przeznaczyć dla siebie, nawet przy robieniu śniadania, czy oglądaniu telewizji. Pokazujemy równowagę pomiędzy telefonem, a życiem codziennym i to, jaki on ma wpływ na rozwój psychiczny. Ten projekt cieszy się coraz większym zainteresowaniem i jestem bardzo zaskoczona tegoroczną ilością osób biorących udział w tym projekcie, bo wszędzie było ich znacznie więcej, niż zakładaliśmy – mówi Jędrzejczak.

Najlepsza polska pływaczka w historii podkreśla, że niezwykle ważne w dzisiejszych czasach jest uświadamianie polskiej młodzieży tego, co jest w życiu najważniejsze.

– Chcemy poprzez tą aktywność fizyczną pokazać im, że warto szukać równowagi w życiu codziennym, że warto mieć cel, do którego się dąży, że warto mieć ten moment, kiedy nawet musimy się zatrzymać, wypłakać, spowodować, że nasz organizm złapie równowagę i potem znowu się odbić o dna, żeby nie zatrzymać się na tym dnie. Często chcemy okazywać komuś innemu, że towarzyszy nam jakiś problem. Inne osoby są obojętne w stosunku do problemów osób przechodzących obok. Często ten hejt, który się nakłada, na jedną osobę może wpłynąć motywująco, a na drugą bardzo źle. Dlatego uważam, że bardzo ważne jest o tym, żeby rozmawiać o tym z młodzieżą, ale też przedstawiać im aktywność fizyczną i sport jako tę drogę życia, która niekoniecznie musi ich prowadzić do mistrzostwa sportowego, ale może ich prowadzić po prostu do równowagi życiowej – dodaje.

Zaproszone przez Otylię Jędrzejczak mistrzynie sportu przyznają, że w swoim życiu poniosły bardzo wiele porażek, co dzisiaj pomaga im w życiu „po karierze”.

– Porażki mnie zbudowały, dały mi wiedzę, siłę, były ciężkie do przejścia, ale myślę, że nie należy patrzeć na nie jako coś bardzo negatywnego, tylko na to, co z tego mogę wyciągnąć. Mam wrażenie, że takie spotkania, jak dzisiejsze dużo im oddają, ale nam też dodają dużo energii – mówi Irmina Mrózek-Gliszczyńska.

– Ja nie rozpamiętuję porażek, ale wyciągam wnioski, żeby potem do kolejnej próby dołożyć coś, co sprawi, że będą większe szanse na sukces. Życie nie jest takie, że tylko idziemy do góry i jest tendencja wzrostowa, ale tak naprawdę jest to sinusoida i myślę, że te porażki pozwalają nam potem docenić sukces, co powoduje, że życie się staje takie trochę smaczniejsze. Dzięki temu, że w sporcie przez to przeszłam i zrozumiałam, że nie ma co rozpamiętywać, bo zaraz wejdę pewnie na górę, to teraz, nawet jak jest jakaś porażka, to oczywiście daję sobie moment, żeby się trochę posmucić, ale za chwilę wiem, że to nie będzie trwało wiecznie i że na pewno z tego wyjdę – dodaje Anna Kiełbasińska.

Weronika Nowakowska, kiedyś znakomita polska biathlonistka, a dzisiaj trenerka mentalna podkreśla, że takie spotkania, jak „Śniadanie Mistrzyń” mogą znacząco wpłynąć na postrzeganie świata przez młodych ludzi, tym bardziej tych mieszkających w dużych miastach, jak Warszawa.

– Na pewno duże miasto z jednej strony to jest ogrom możliwości, ale z drugiej strony nie wszystkie nastolatki umieją z nich korzystać. Często obserwują świat przez perspektywę social mediów, przez co często porównują swoje zaplecze do czyjejś wystawy. To też oczywiście powoduje, że młodzież te problemy mentalne ma, ale także brak ruchu niewątpliwie wpływa na ich kondycję psychofizyczną. Nie ma prostych metod, ale na pewno pierwszym krokiem będzie świadomość tego, co powoduje zaglądanie do social mediów, czy brak ruchu. Świadomość co mogę zmienić, co jest w obszarze mojego wpływu i jak ja w ogóle chcę podnieść jakość swojego życia – mówi Nowakowska.


Warszawskie spotkanie było ostatnią tegoroczną edycją akcji „Śniadanie Mistrzyń – Sport jest Kobietą”. Wcześniej Otylia Jędrzejczak i inne mistrzynie sportu spotkały się z młodzieżą w Toruniu, Łodzi i Rozprzy koło Piotrkowa Trybunalskiego.

Sport

Ekstraliga żużlowa - Unia Leszno i Falubaz Zielona Góra bliżej finału

Ekstraliga żużlowa - Unia Leszno i Falubaz Zielona Góra bliżej finału!

2019-09-02, 08:30
MŚ w wioślarstwie 2019 - kolejny medal dla zawodników z naszego regionu

MŚ w wioślarstwie 2019 - kolejny medal dla zawodników z naszego regionu!

2019-09-02, 07:30
ME siatkarek 2019 - Polki pokonały Hiszpanki i są w ćwierćfinale

ME siatkarek 2019 - Polki pokonały Hiszpanki i są w ćwierćfinale!

2019-09-02, 06:40
Mistrzostwa Polski w kajakarstwie - srebrny powrót Beaty Rosolskiej do sportu

Mistrzostwa Polski w kajakarstwie - srebrny powrót Beaty Rosolskiej do sportu!

2019-09-01, 11:00
1. liga piłkarska - Olimpia Grudziądz przełamała się i pokonała dotychczasowego lidera

1. liga piłkarska - Olimpia Grudziądz przełamała się i pokonała dotychczasowego lidera

2019-09-01, 10:00
Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej w Toruniu - u kobiet triumf Brzostek i Gromadowskiej

Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej w Toruniu - u kobiet triumf Brzostek i Gromadowskiej

2019-09-01, 08:30
Co za wieczór Polaków w Niemczech Triumf Janowskiego przed Zmarzlikiem

Co za wieczór Polaków w Niemczech! Triumf Janowskiego przed Zmarzlikiem!

2019-09-01, 07:13
Vuelta a Espana 2019 - Arndt wygrał etap, spadek Rafała Majki

Vuelta a Espana 2019 - Arndt wygrał etap, spadek Rafała Majki

2019-08-31, 21:00
MŚ w wioślarstwie 2019 - trzy medale Polaków w sobotę. Szóstka wioślarzy z naszego regionu na podium

MŚ w wioślarstwie 2019 - trzy medale Polaków w sobotę. Szóstka wioślarzy z naszego regionu na podium!

2019-08-31, 19:03
MŚ koszykarzy 2019 - na taki początek czekaliśmy Triumf Polaków z Wenezuelą

MŚ koszykarzy 2019 - na taki początek czekaliśmy! Triumf Polaków z Wenezuelą!

2019-08-31, 13:31
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę