Tenis: Iga Świątek wygrała turniej WTA Finals i wróciła na szczyt rankingu

2023-11-07, 01:00  PAP/Redakcja
Iga Świątek pokonała w finale WTA Finals Jessicę Pegulę 6:1, 6:0. Dzięki temu zakończy rok jako liderka światowego rankingu/fot: PAP/Alonso Cupul

Iga Świątek pokonała w finale WTA Finals Jessicę Pegulę 6:1, 6:0. Dzięki temu zakończy rok jako liderka światowego rankingu/fot: PAP/Alonso Cupul

Rozstawiona z numerem drugim Iga Świątek wygrała z Amerykanką Jessicą Pegulą (nr 5.) 6:1, 6:0 w finale turnieju WTA Finals w Cancun. Spotkanie trwało zaledwie 59 minut. Dzięki temu zwycięstwu w najbliższym notowaniu światowego rankingu Polka wróci na pierwsze miejsce.

WTA Finals to turniej dla ośmiu najlepszych zawodniczek mijającego sezonu. Tak jednostronnego finału nie było nigdy wcześniej. W 1983 roku Martina Navratilova wygrała z Chris Evert 6:2, 6:0, a w 2003 w takim samym stosunku Kim Clijsters pokonała Amelie Mauresmo.

Świątek po raz pierwszy w karierze triumfowała w WTA Finals. W 2015 roku najlepsza była Agnieszka Radwańska.

– Jessie, mam nadzieję, że zagramy ze sobą jeszcze nie jeden finał. Gra z tobą nigdy nie jest łatwa. Dziękuję mojemu sztabowi za to, że zawsze ze mną jesteście – powiedziała Świątek po odebraniu trofeum z rąk Chris Evert.

Jakakolwiek walka w finale toczyła się w zasadzie tylko na początku i w ostatnim gemie. Od stanu 1:1 w pierwszym secie Świątek wygrała 11 gemów z rzędu. Serwując na zwycięstwo w meczu, musiała bronić jedynego break pointa.

Pegula popełniła aż 21 niewymuszonych błędów, przy zaledwie siedmiu Świątek. Z Amerykanką Polka mierzyła się po raz dziewiąty i odniosła szóste zwycięstwo.

– Iga, gratulacje dla ciebie i twojego sztabu. To był kolejny świetny sezon w twoim wykonaniu. Zmuszasz mnie do tego, abym cały czas się poprawiała. Oczywiście chciałam dziś zagrać lepiej, ale jak widać, nie było to możliwe – powiedziała amerykańska tenisistka.

W fazie grupowej Świątek pokonała kolejno: Czeszkę Marketę Vondrousovą 7:6 (7-3), 6:0, Amerykankę Coco Gauff 6:0, 7:5 i Tunezyjkę Ons Jabeur 6:1, 6:2. W półfinale nie dała szans ustępującej liderce listy WTA Białorusince Arynie Sabalence, wygrywając 6:3, 6:2.

Łącznie straciła więc tylko 20 gemów. To najmniej od wprowadzenia obecnego formatu turnieju w 2003 roku.

22-letnia Polka jest najmłodszą zwyciężczynią WTA Finals od 2011 roku, gdy wygrała 21-letnia Czeszka Petra Kvitova.

Światową „jedynką” Świątek była przez 75 kolejnych tygodni od 4 kwietnia 2022 do 10 września 2023 roku. Wówczas, po US Open, prowadzenie odebrała jej Sabalenka. Teraz podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego wraca na szczyt.

Zmagania na kortach twardych w Cancun toczyły się o cenne rankingowe punkty, ale i spore premie finansowe. W puli nagród było 9 milionów dolarów, a Świątek przypadnie z tego nieco ponad 3 miliony.

Sport

Igrzyska Olimpijskie - w Tokio bez zagranicznych kibiców

Igrzyska Olimpijskie - w Tokio bez zagranicznych kibiców

2021-03-20, 19:50
Zakażenia koronawirusem na Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu [oświadczenie]

Zakażenia koronawirusem na Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu [oświadczenie]

2021-03-20, 19:16
Boniek - Do Anglii polecimy w pełnym składzie

Boniek - Do Anglii polecimy w pełnym składzie

2021-03-20, 16:30
Bydgoszcz zaprasza na szachy. Będą u nas grali najlepsi zawodnicy w kraju

Bydgoszcz zaprasza na szachy. Będą u nas grali najlepsi zawodnicy w kraju

2021-03-20, 14:58
Tauron Liga - Pałac krok bliżej do 9. miejsca

Tauron Liga - Pałac krok bliżej do 9. miejsca

2021-03-20, 13:18
Energa Basket Liga - Start wygrywa z Astorią w ostatnich sekundach

Energa Basket Liga - Start wygrywa z Astorią w ostatnich sekundach

2021-03-19, 17:15
Energa Basket Liga - Sopocianie lepsi w Arenie Toruń

Energa Basket Liga - Sopocianie lepsi w Arenie Toruń

2021-03-19, 16:02
Energa Basket Liga - Anwil wygrywa na Wybrzeżu

Energa Basket Liga - Anwil wygrywa na Wybrzeżu

2021-03-18, 15:49
El. MŚ 2022 - Milik nie zagra z Anglią, co z Lewandowskim

El. MŚ 2022 - Milik nie zagra z Anglią, co z Lewandowskim?

2021-03-18, 13:09
eWinner 2. liga - Olimpia wygrywa i walczy o utrzymanie

eWinner 2. liga - Olimpia wygrywa i walczy o utrzymanie

2021-03-18, 09:27
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę