Radosław Wojtaszek i Michalina Rudzińska mistrzami Polski w szachach

2022-05-16, 23:56  Redakcja/PAP
Radosław Wojtaszek znów może cieszyć się z mistrzostwa. Fot.: Radio PiK

Radosław Wojtaszek znów może cieszyć się z mistrzostwa. Fot.: Radio PiK

Radosław Wojtaszek obronił tytuł mistrza Polski w szachach, pokonując w finale Kacpra Pioruna 1,5:0,5. Najważniejsze rozstrzygnięcie poznaliśmy też w rywalizacji kobiet. W przedostatniej rundzie turnieju tytuł niespodziewanie zapewniła sobie Michalina Rudzińska.

W turnieju rozgrywanym w Kruszwicy mężczyźni rywalizowali systemem pucharowym, a kobiety kołowym. Do finału męskiej części zmagań awansowali broniący tytułu Radosław Wojtaszek i Kacper Piorun. Pierwszą partię szachiści rozegrali w niedzielę i ta skończyła się remisem. Dzień później Wojtaszek wykorzystał grę białymi bierkami, pokonując rywala po 41 posunięciach. Dla reprezentanta Minutor Energia Gwiazdy Bydgoszcz to piąty tytuł mistrza Polski w karierze.

– Finały nie są od tego, żeby je pięknie rozgrywać, tylko żeby je wygrywać. Nie obchodził mnie styl. Wiedziałem, że będzie nerwowo i że przeciwnik będzie miał swoje szanse – powiedział po zwycięstwie Radosław Wojtaszek.

Zakończyła się także walka o brązowy medal. Sześciu zawodników wzięło udział w turnieju szachów szybkich, w którym musieli rozegrać dziesięć partii. Na najniższym stopniu podium stanął Bartosz Soćko, zdobywając 6,5 punktu. Łącznie w karierze 43-letni Soćko wywalczył dwa złote, cztery srebrne i trzy brązowe medale mistrzostw Polski.

Do sensacji doszło w rywalizacji kobiet. Już na rundę przed końcem zmagań pewna tytułu jest zaledwie 20-letnia Michalina Rudzińska. Rudzińska meldowała się przed zmaganiami najniższym rankingiem w stawce. Mimo tego praktycznie od początku objęła ona prowadzenie, a złoto zapewniła sobie w poniedziałek, pokonując Karinę Cyfkę.

– Trudno mi cokolwiek powiedzieć, cała się trzęsę. Uwierzyłam, że mogę i się stało. Przed turniejem spodziewałam się każdego wyniku, ale wygranej na rundę przed końcem naprawdę nie. Myślę, że wiele elementów wpłynęło na moją dobrą grę, ale kluczowe było nastawienie i wiara w swoje umiejętności – powiedziała nowa mistrzyni Polski.

Za sukces Radosław Wojtaszek i Michalina Rudzińska otrzymają pokaźne wynagrodzenie finansowe. Oboje wzbogacili się o 60 tysięcy złotych. Łączna pula nagród mistrzostw to 350 tysięcy złotych.

Radosław Wojtaszek po zwycięstwie. Materiał przygotowany przez Przemysława Mazurka

Zbigniew Leszczyński o zwycięstwie Wojtaszka. Radosław Wojtaszek po zwycięstwie. Materiał przygotowany przez Przemysława Mazurka

Sport

Ekstraklasa siatkarek - Marta Biedziak wraca do Pałacu Bydgoszcz

Ekstraklasa siatkarek - Marta Biedziak wraca do Pałacu Bydgoszcz

2019-06-21, 14:58
Ekstraklasa koszykarzy - Milicic: sezon najtrudniejszy pod każdym względem

Ekstraklasa koszykarzy - Milicic: sezon najtrudniejszy pod każdym względem

2019-06-21, 13:00
Ekstraliga żużlowa - piątkowe mecze GKM-u Grudziądz i Get Well Toruń w Polskim Radiu PiK

Ekstraliga żużlowa - piątkowe mecze GKM-u Grudziądz i Get Well Toruń w Polskim Radiu PiK!

2019-06-21, 10:49
Ekstraklasa koszykarzy - Anwil rozstał się z Kamilem Łączyńskim

Ekstraklasa koszykarzy - Anwil rozstał się z Kamilem Łączyńskim!

2019-06-21, 09:35
2. liga żużlowa - triumf Polonii Bydgoszcz z bonusem i nadal pozycja lidera

2. liga żużlowa - triumf Polonii Bydgoszcz z bonusem i nadal pozycja lidera

2019-06-20, 20:37
Ekstraklasa siatkarzy - mistrz świata juniorów w Chemiku Bydgoszcz

Ekstraklasa siatkarzy - mistrz świata juniorów w Chemiku Bydgoszcz!

2019-06-20, 19:00
Ekstraklasa koszykarzy - Michał Ignerski: Trzeba marzyć

Ekstraklasa koszykarzy - Michał Ignerski: Trzeba marzyć

2019-06-20, 17:00
Liga Narodów siatkarek - Polki przegrały z Koreą na koniec fazy grupowej

Liga Narodów siatkarek - Polki przegrały z Koreą na koniec fazy grupowej

2019-06-20, 15:00
Młodzieżowe mistrzostwa Europy - Polska wygrała z Włochami

Młodzieżowe mistrzostwa Europy - Polska wygrała z Włochami!

2019-06-20, 12:54
Ekstraklasa siatkarek - Monika Fedusio zostaje w Pałacu Bydgoszcz

Ekstraklasa siatkarek - Monika Fedusio zostaje w Pałacu Bydgoszcz

2019-06-19, 19:00
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę