25 czerwca 2025

2025-06-26
To ostatnie w czerwcu i pierwsze tego lata środowe spotkanie w audycji z cyklu „Radio z Historią”. Już po raz 26. w tym roku odnieśliśmy się do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Zwróciliśmy uwagę na momenty w dziejach naszego regionu, które w tym czasie wiele lat temu zabrzmiały na naszej antenie i zapisały się śladami pracy naszych dziennikarzy, reporterów i reportażystów w bogatych zbiorach Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Rozpoczynamy od reportażu Reginy Adamczak pt. „Kawiarnia pod sceną” z 28 czerwca 1964 roku, którego bohaterem był aktor Mieczysław Wielicz. 29 czerwca 1966 roku Anna Jachnina i Elżbieta Górska zaprosiły do wysłuchania opowieści o Masonach w audycji pt. „Ploty, ploteczki”. 27 czerwca 1970 roku, jeziora w ówczesnym województwie bydgoskim opisała Regina Adamczak w audycji pt. „Kuszenie przyrody”. Tworzenia słownika Adama Mickiewicza oraz współczesnej polszczyzny, były tematami Janusza Drozdowskiego z prof. Konradem Górskim w audycji pt. „Całe życie profesora” z 29 czerwca 1984 roku. W reportażu pt. „Za kulisami” z 25 czerwca 1987 roku, Małgorzata Maniszewska i Marek Faściszewski oprowadzali Słuchaczy po zapleczu i za kulisami opery bydgoskiej. 30 czerwca 1991 roku „Koncert życzeń” poprowadziła Maria Tatarek. Kontrowersje związane z uruchomieniem tężni w Inowrocławiu pojawiły się w audycji Magdy Jasińskiej pt. „Tężnie Jana” z 30 czerwca 1995 roku. 29 czerwca 1997 roku w audycji pt. „Igrzyska trwają” Żaneta Walentyn i Iwona Komisarek zastanawiały się nad fascynacją występami zespołów „disco polo” wśród mieszkańców Nakła nad Notecią. 25 czerwca 1997 roku w materiale pt. „Emerson, Lake and Palmer w Polsce” Zdzisław Pająk zaprosił do wysłuchania relacji z występu tego legendarnego tria w katowickim Spodku. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń tygodnia przygotował Maciej Jastrzębski w audycji pt. „Od poniedziałku do poniedziałku” z 1 lipca 2001 roku.

W ostatnią środę czerwca wybrzmiało dwudzieste szóste spotkanie w jubileuszowej serii odwołującej się do dziejów radiofonii na Pomorzu i Kujawach. Za tydzień zaprosimy zainteresowanych Słuchaczy do wsłuchania się w echa lipcowych wydarzeń w cyklu „Radio z Historią”. Odkurzymy dla Państwa ślady zaczerpnięte ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK – Radio z Historią z 25 czerwca 2025

18 czerwca 2025

2025-06-19
Trzecie w czerwcu środowe spotkanie w audycji z cyklu „Radio z Historią”, odnoszącego się w 2025 roku do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Przybliżyliśmy naszym Słuchaczom ważne wydarzenia zaznaczone na radiowej antenie w tym czasie wiele lat temu, które wracają echem materiałów i audycji podpisanych przez naszych dziennikarzy, reporterów i reportażystów. Oczywiście korzystamy ze śladów ich pracy zachowanych w bogatych zbiorach Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Na początek trochę rozrywki w audycji pt. „Randes Vous” Bohdana Hniedziewicza z 20 czerwca 1962 roku, w której dowiemy się jak rodzi się anegdota. „Zakręt” to tytuł słuchowiska Zdzisława Wróbla w reżyserii Zenona Jarugi, zaprezentowanego 19 czerwca 1967 roku. 19 czerwca 1971 roku w audycji „Dzień dobry-to my”, Leonard Milczyński pochylił się nad ustępowaniem miejsca starszym w swoim wierszu pt. „Historia jak codzienność szara”. 23 czerwca 1975 roku Ryszard Jankowski zaprezentował reportaż pt. „Ludzie wielkiej rzeki”. Kształcenie zawodowo-ideologiczne było tematem reportażu Michała Jagodzińskiego pt. „Lekcja polskiego” z 23 czerwca 1977 roku. 21 czerwca 1983 roku w reportażu pt. „Szczurołap”, Bohdan Hniedziewicz opowiedział o toruńskim zegarmistrzu, który znalazł sobie drugie, nietypowe zajęcie. Biografię słynnego dyrektora orkiestry radiowej przedstawił Ryszard Lewandowski w reportażu pt. „Po latach... - spotkanie z Arnoldem Rezlerem” z 23 czerwca 1985 roku. 20 czerwca 1988 roku w reportażu pt. „I znów zabito świnię”, Zbigniew Ostrowski przedstawił działacza młodzieżowego próbującego zrobić coś dla swojego środowiska. Co wynieśliśmy z nauk papieża, podczas ostatniej pielgrzymki do kraju? - 20 czerwca 1999 roku odpowiedzi w audycji pt. „Autorytet potrzebny” szukał Zdzisław Pająk. O wierności, miłości, swoich fanach, życiu i książce opowiedziała Irena Jarocka w reportażu Zdzisława Pająka pt. „Dwudziestolecie Fan-klubu” z 22 czerwca 2002 roku. „Muzycy z zamiłowania” to tytuł audycji Ewy Dąbrowskiej z 24 czerwca 2003 roku, opowiadającej o VI Festiwalu Orkiestr Dętych w Chełmnie. „Ośrodek szkolenia NATO” to tytuł reportażu Cezarego Wojtczaka, w którym 24 czerwca 2004 roku odniósł się do inauguracja ośrodka szkoleniowego NATO w Bydgoszczy. Polskie zwyczaje i tradycje na obczyźnie zasłyszane i zarejestrowane przy okazji wizyty u rodziny z Kazachstanu, przedstawiła Żaneta Walentyn w reportażu pt. „Coś w krwi” z 20 czerwca 2005 roku.

W ciepłej atmosferze czerwcowego wieczoru środowego upłynęło dwudzieste piąte już spotkanie w jubileuszowej serii odwołującej się do dziejów radiofonii na Pomorzu i Kujawach. Za tydzień zamkniemy czerwcową listę środowych wieczorów w cyklu „Radio z Historią”. I ponownie przeszukamy dla naszych Słuchaczy ślady zachowane w źródłach audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK – Radio z Historią z 18 czerwca 2025

11 czerwca 2025

2025-06-11
Druga środa czerwcowa, tym razem chłodniejsza! To jednak nie przeszkodzi nam w kontynuacji serii środowych spotkań w audycji „Radio z Historią”, odnoszących się od początku 2025 roku do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Przekonamy się jakie wydarzenia znalazły swoje echo na radiowej antenie wiele lat temu i czemu poświęcili swoją uwagę nasi dziennikarze, reporterzy reportażyści, co zachowało się śladami ich pracy w bogatych zbiorach Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Zaczynamy od wspomnień Wicka Rogali o Teatrze Kaszubskim i Pruskim, które Anna Jachnina zebrała i 11 czerwca 1957 roku przedstawiła w audycji pt. „Przeżycia Wicka Rogali”. 16 czerwca 1962 roku, „Wesoły firman” Leonarda Milczyńskiego zaprezentował się w audycji rozrywkowo-satyrycznej. 12 czeerwca 1971 roku, o podróży po Włoszech opowiadał redaktor Zdzisław Wróbel w audycji Reginy Adamczak pt. „W Bolonii, Ferrarze i Padwie”. 13 czerwca 1981 roku w reportażu pt. „Po żurownik do Lubienia”, Ryszard Jankowski opowiedział o wizycie u garncarza w Lubieniu Kujawskim. W reportażu pt. „Serce Syberii” z 14 czerwca 1988 roku, Zbigniew Ostrowski odniósł się do wizyty młodych dziennikarzy polskich w radzieckim Nowosybirsku. W reportażu pt. „Ratowanie szkoły” z 12 czerwca 1996 roku, Andrzej Krystek i Ina Zemło opowiedzieli o interwencji w sprawie nieoczekiwanej likwidacji liceum nr 2 w Świeciu. W audycji „Alfabet gmin” z 12 czerwca 2000 roku, Piotr Majewski odniósł się do autostrady A1 przebiegającej przez gminę Stolno. 16 czerwca 2001 w audycji z cyklu „W samo południe”, Anna Raczyńska mówiła o politycznych i gospodarczych skutkach wizyty prezydenta USA oraz premiera Rosji w Polsce. Boże Ciało, manifestowanie wiary, problem cudu to tematy spotkania z ks. Wojciechem Szukalskim, które przedstawiła Ewa Dąbska w audycji „Po zgiełku dnia” z 13 czerwca 2001 roku. Reportaż pt. „Nie poddam się” oraz Zespół Wsparcia Duchowego omawiane były 12 czerwca 2010 roku w audycji Ewy Dąbrowskiej z cyklu „Pierwszy Dzień Tygodnia”. 13 czerwca 2013 roku w audycji pt. „Dyżur doradcy: Podatki”, goście Ewy Kurzwy - doradcy podatkowi odpowiadali na telefoniczne pytania słuchaczy. 17 czerwca 2021 roku, o telefonie „jednym za wszystkie” w materiale pt. „Numer 112” opowiadała Jolanta Fischer. 11 czerwca 2023 roku w reportażu Żanety Walentyn pt. „Z dziadka na wnuka”, o kolekcji gromadzącej wszelkie pamiątki po swoim dziadku i Batalionie Obrony Narodowej Koronowo opowiadał Włodzimierz Hańć.

Za nami dwudziesty czwarty i już wieczór środowy w jubileuszowej serii spotkań ze wspomnieniami ilustrującymi dzieje radiofonii na Pomorzu i Kujawach. Kolejne spotkanie w cyklu „Radio z Historią”, być może już w cieplejszej oprawie, już za tydzień. Ponownie sięgniemy po ślady zachowane w źródłach audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK – Radio z Historią z 11 czerwca 2025

4 czerwca 2025

2025-06-04
Rozpoczynamy czerwcową serię środowych spotkań w audycji „Radio z Historią”, które od początku 2025 roku odnoszą się do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Co przykuwało uwagę naszych dziennikarzy, reporterów i reportażystów wiele lat temu? Można przekonać się ze śladów ilustrujących dzieje naszego regionu na antenie pomorsko-kujawskiej rozgłośni, zachowanych w bogatych zbiorach Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu archiwum.radiopik.pl.

Rozpoczynamy od piosenek i zwyczajów kosiarskich, które 4 czerwca 1060 roku w audycji pt. „Przykazanie kosiarskie” przedstawiła Anna Jachnina. 5 czerwca 1964 roku, również Anna Jachnina w audycji pt. „Petycja z załącznikiem” poruszyła sprawa kcyńskiej świetlicy na Pałukach. 10 czerwca 1966 roku w audycji pt. „Pisarz i książka” Jerzy Sulima-Kamiński odniósł się do twórczości Bogusława Sujkowskiego. „Niejaki Piórko” to tytuł słuchowiska na podstawie Henri Michaux w adaptacji Jerzego Niesiobedzkiego-Skoludy, zaprezentowanego 6 czerwca 1967 roku.10 czerwca 1969 roku przedstawiliśmy słuchowisko pt. „Strach na wróble”, które opracował Jerzy Sulima-Kamiński we współpracy ze Zdzisławem Prussem. „Radio-reklama” z 8 czerwca 1971 roku przedstawia sposób radiowej promocji gry liczbowej „Łuczniczka”. Fraszki do audycji „Dzień dobry-to my” z 5 czerwca 1971 roku opracował Jacek Biniak w materiale pt. „Ogłoszenia drobne”. W tej samej audycji Włodzimierz Ścisłowski przedstawił swój wiersz pt. „Ciut ciut”. „Pokój w złote gwiazdy” to tytuł słuchowiska autorstwa Jerzego Sulimy-Kamńskiego, zaprezentowanego 5 czerwca 1974 roku. 4 czerwca 1976 roku Ryszard Jankowski opowiedział o ważnym wydarzeniu kulturalnym w reportażu pt. „Ryszard II Williama Shakespeara na bydgoskiej scenie”. W „Audycji Wyborczej Solidarności” z 7 czerwca 1989 roku, Jolanta Kuligowska-Roszak, Michał Jagodziński pokazali atmosferę społeczną i polityczną w Bydgiszczy, po pierwszej turze wyborów do sejmu i senatu. 8 czerwca 1990 roku w reportażu pt. „Ich Wilno”, animozje polsko-litewskie przedstawił Zbigniew Ostrowski. 10 czerwca 1998 roku „Wiejskie serce” we wspólnym reportażu ukazały Iwona Komisarek i Żaneta Walentyn. 6 czerwca 1999 roku relację z uroczystej mszy św. z udziałem papieża Jana Pawła II przedstawił Marcin Friedrich w reportażu pt. „Pielgrzymka Papieża do Polski 1999”. Protesty przeciwko umieszczeniu anteny telefonii komórkowej na wieży kościoła przedstawiły Żaneta Walentyn i Iwona Komisarek w reportażu pt. „Krajobraz z anteną w tle” z 4 czerwca 2001 roku. Koncert w ogrodach Pałacu Buckingham z okazji jubileuszu 50-lecia panowania brytyjskiej królowej Elżbiety II, przybliżyła Ewa Dąbrowska w audycji „Koncert dla Królowej” z 7 czerwca 2002 roku.

Za nami pierwszy w czerwcu, choć dwudziesty trzeci już raz w tym roku wieczór środowy pełen wspomnień wspomnień odnoszących się do jubileuszu 90-lecia radiofonii na Pomorzu i Kujawach. Już za tydzień kolejne spotkanie w cyklu „Radio z Historią”. I ponownie zabrzmi echo wydarzeń, które wiele lat temu utrwaliły się śladami zachowanymi w źródłach audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.
Polskie Radio PiK – Radio z Historią z 4 czerwca 2025

Zobacz także

9 lipca 2025

2 lipca 2025

Radio z Historią to cotygodniowa audycja edukacyjna zawierająca wybrane fakty, wydarzenia, postaci, anegdoty oraz ciekawostki historyczne natury politycznej, społecznej, gospodarczej i kulturalnej. Każdy odcinek będzie poświęcony jednemu tematowi, a zawartość przedstawiona poprzez różnorodne formy radiowe od pogadanki (wywiadu, felietonu, wykładu) do słuchowiska. Uzupełnieniem będą też tagi (key words, słowa kluczowe) opisujące temat w Internecie oraz na portalu archiwum.radiopik.pl.

Cykl może pełnić rolę substytutywną dla lekcji uzupełniających historii w szkołach średnich i wyższych oraz odbiorców chcących poszerzyć, uzupełnić lub nabyć wiedzę o wybranych problemach historycznych.

W każdą środę o godzinie 19:05
zapraszają:
Pozostańmy w kontakcie:

„Radio z Historią”
Polskie Radio PiK
ul. Gdańska 48
85-006 Bydgoszcz



89 lat radiofonii na Pomorzu i Kujawach. Wideo: Janusz Wiertel

Tak tworzymy kopie cyfrowe z archiwalnych taśm. Film: Marek Rzepa

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę