19 lutego 2025
2025-02-20
Trzeci raz w lutym zaglądamy do cyklu spotkań w audycji „Radio z Historią”, która w tym roku odwołuje się do jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. W mroźny środowy wieczór dowiedzieliśmy się o czym w tym tygodniu na przestrzeni lat mówiono na falach naszej rozgłośni i co mieliśmy do zaoferowania Słuchaczom spędzającym swój czas blisko pomorsko-kujawskiej fali. Echo wspomnień przywołało wydarzenia, które zaangażowały uwagę naszych dziennikarzy i reporterów. Poznamy je wsłuchując się w przeszłość zapisaną w bogatych zbiorach Archiwum Dokumentów Fonicznych na portalu
archiwum.radiopik.pl. O czasach Mikołaja Kopernika opowiedziała dzieciom Krystyna Królikowska w słuchowisku pt. „Janko poznaje zegar słoneczny” z 19 lutego 1953 roku. W audycji pt. „O milicjantach, regionalnych piosenkach, zdobytych sukcesach” z 21 lutego 1955 roku Anna Jachnina zaprezentowała słuchowisko oparte na folklorze pałuckim w wykonaniu chóru ze świetlicy Powiatowej Komendy Milicji Obywatelskiej w Żninie. 20 lutego 1958 roku w reportażu pt. „Kaszubska wieczornica”, Anna Jachnina odniosła się do otwarcia w Chojnicach szkoły im. Hieronima Derdowskiego. W reportażu pt. „Opera za trzy grosze” z 25 lutego 1960 roku, Ryszard Jankowski opowiedział o początkach Opery Bydgoskiej. O odznaczeniu doktora Józefa Bruskiego medalem „Stolema” opowiedziała Anna Jachnina w audycji pt. „W Krainie Stolemów” z 22 lutego 1961 roku. Do 20-lecia rozgłośni odniósł się Krzysztof Nowicki w reportażu pt. „Radiowy Wieczór Autorski” z 21 lutego 1965 roku. W audycji „Dzień dobry-to my” z 23 lutego 1969 roku, Jacek Biniak zaprezentował swoją humoreskę pt. „Drobne”. 23 lutego 1977 roku w reportażu pt. „Przed jubileuszem”, Ryszard Borkowski opowiedział o przygotowaniach do obchodów 75-lecia Liceum Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Zabieg przyszycia ręki w toruńskim szpitalu, zespolenie naczyń i mięśni - o tym wszystkim opowiada reportaż Jacka Kurzawskiego pt. „Przypadek z ostrego dyżuru”, zaprezentowany 23 lutego 1984 roku. W audycji „Radio-Echo” z 20 lutego 1996 roku, w materiale pt. „Wybuch gazu” Andrzej Krystek odniósł się do skutków eksplozji w domu jednorodzinnym przy ul. Mińskiej w Bydgoszczy. 25 lutego 2003 roku, na żywo z Pieczysk, Maciej Jastrzębski zaprezentował audycję pt. „Dylematy człowieka XXI wieku”. 23 lutego 2003 roku o jaskrze w audycji prozdrowotnej pt. „Serduszko pika w rytmie PiK-a” opowiadał Maciej Świtoński.
Cały 2025 rok w środowych spotkaniach z historią poświęcamy prezentacji radiowych śladów z 90 lat dziejów Polskiego Radia na Pomorzu i Kujawach. Kolejne już czekają, by je odszukać i przypomnieć w środowe wieczory. Wrócimy zatem do Państwa z kolejnymi wspomnieniami, a wtedy zabrzmią... Ale o tym już w kolejnych audycjach z cyklu „Radio z Historią”, korzystającego ze źródeł audialnych w Archiwum Dokumentów Fonicznych. Do wysłuchania audycji zapraszają: Ewa Dąbrowska i Marek Rzepa.