Projekt: Alkohol w opakowaniach do 200 ml jedynie w butelkach lub puszkach

2024-10-04, 11:00  Polska Agencja Prasowa
Stoiska alkoholowe/fot. Grzegorz Michałowski, PAP

Stoiska alkoholowe/fot. Grzegorz Michałowski, PAP

- Alkohol w opakowaniach do 200 ml będzie trafiał do obrotu tylko w butelkach albo puszkach - zaproponowało ministerstwo rolnictwa w projekcie rozporządzenia. - Opakowania nie mogą wprowadzać w błąd i mają odróżniać towar od innych środków spożywczych, w szczególności dla dzieci - dodano.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w piątek ukazał się projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie opakowań niektórych napojów spirytusowych, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. „W związku z pojawieniem się w ostatnich dniach alkoholu w saszetkach łudząco przypominających produkty spożywcze dla dzieci (musy owocowe) konieczne jest takie uregulowanie zasad dotyczących opakowań dla niektórych napojów spirytusowych, tak aby opakowanie nie wprowadzało konsumentów w błąd" - wskazano w uzasadnieniu.

Zaznaczono, że postulaty społeczne oraz sygnały organizacji zwalczających alkoholizm wskazują na łatwą dostępność napojów spirytusowych w niewielkich opakowaniach, jako na istotny czynnik promujący i zwiększający spożycie alkoholu. Przepisy projektowanego rozporządzenia określają, że napoje spirytusowe w opakowaniach jednostkowych o nominalnej wielkości opakowania do 200 ml są wprowadzane do obrotu jedynie w opakowaniach w postaci butelki albo puszki. W projekcie przewiduje się okres przejściowy 30 dni, który zapobiegnie ewentualnym szkodom, które mogłyby zostać poniesione przez podmioty wprowadzające do obrotu napoje.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. O pojawieniu się w sprzedaży napojów z alkoholem w miękkich opakowaniach przypominających musy, „alkotubkach" informowały w ostatnim czasie media. Po nagłośnieniu sprawy premier Donald Tusk zapowiedział „zablokowanie procederu związany z alkoholowymi saszetkami". Główny Inspektor Sanitarny Paweł Grzesiowski zapowiedział, że inspektorzy skontrolują zakłady produkujące saszetki z alkoholem i sklepy je sprzedające, uzasadniając to m.in. ryzykiem pomyłek z produktami dla dzieci ze względu na podobne opakowanie. Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zobowiązał organy Inspekcji do kontroli w ramach sprzedaży tego asortymentu produktów spożywczych. We wtorek spółka OLV, producent tzw. saszetek z napojami alkoholowymi pod marką Voodoo Monkey poinformowała, że wycofuje całą partię produktów z rynku i natychmiast wstrzymuje ich produkcję.

Kraj i świat

Polska flota ma 8 nowych lodołamaczy. Dwa z nich będą pracować we Włocławku

Polska flota ma 8 nowych lodołamaczy. Dwa z nich będą pracować we Włocławku

2021-11-07, 06:00
Premier: nie rozważamy lockdownu

Premier: nie rozważamy lockdownu

2021-11-06, 22:00
Tragedia podczas koncertu w Houston. Są ofiary

Tragedia podczas koncertu w Houston. Są ofiary

2021-11-06, 10:22
Sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna na bydgoskiej wokandzie: otwarta i odroczona

Sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna na bydgoskiej wokandzie: otwarta i odroczona

2021-11-05, 19:45
Minister Adam Niedzielski: od lipca lekarz będzie zarabiał o 1800 zł więcej

Minister Adam Niedzielski: od lipca lekarz będzie zarabiał o 1800 zł więcej

2021-11-05, 15:26
Leki na COVID-19: mamy zakontraktowane, kiedy dotrą do Polski

Leki na COVID-19: mamy zakontraktowane, kiedy dotrą do Polski?

2021-11-05, 12:18
Liczba zakażonych rośnie, już prawie 16 tys. w kraju. Umiera coraz więcej chorych

Liczba zakażonych rośnie, już prawie 16 tys. w kraju. Umiera coraz więcej chorych

2021-11-05, 11:01
Czarnek: Nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej w szkołach

Czarnek: Nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej w szkołach

2021-11-04, 19:15
Minister zdrowia: Sytuacja niepokojąca, otwieramy kolejne szpitale tymczasowe

Minister zdrowia: Sytuacja niepokojąca, otwieramy kolejne szpitale tymczasowe

2021-11-04, 13:57
Już 15,5 tys. nowych zakażeń w Polsce Najwięcej w czwartej fali pandemii

Już 15,5 tys. nowych zakażeń w Polsce! Najwięcej w czwartej fali pandemii

2021-11-04, 10:54
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę