Robert Kwiatkowski

2023-03-17, 06:00  Michał Jędryka
Robert Kwiatkowski/fot. Archiwum Robert Kwiatkowski/fot. Archiwum

Gościem „Rozmowy dnia był poseł Robert Kwiatkowski z Koła Parlamentarnego Lewicy Demokratycznej. Rozmawialiśmy między innymi o wyroku NSA w sprawie wstrzymania regulacji Odry oraz o bieżących sprawach politycznych.

Michał Jędryka: Jest pan posłem niezależnym, ale z sercem po lewej stronie. Mogę tak pana przedstawić najkrócej?

Robert Kwiatkowski: Tak, zgadza się, jestem z Koła Lewicy Demokratycznej...

Jest pan również członkiem Komisji Infrastruktury, więc chciałem porozmawiać o tym, co się dzieje wokół Odry. Zapadł wyrok Sądu Administracyjnego, w którym zapisano, że Odra nie może być regulowana, że regulacja ma być wstrzymana. Rodzi się pytanie: kto tak naprawdę rządzi polskimi zasobami przyrody – czy władza państwowa, czy ekolodzy? Bo to zaczyna być wątpliwie. Jak to powinno być, panie pośle?

Wymiar sprawiedliwości, sądy są częścią władzy państwowej, także od razu udzielam twierdzącej odpowiedzi na pierwszy człon pytania: w polskim państwie rządzi władza państwowa, ale też ta władza podlega różnego rodzaju wpływom, w tym także różnego rodzaju interesariuszy, i do nich należą organizacje ekologiczne. Jakieś racje przeważyły za tym, że Sąd Administracyjny przychylił się do opinii, do wniosku ekologów, jak rozumiem.

No tak, ale to oznacza, że pewne projekty infrastrukturalne nie będą mogły być zrealizowane, bo na przykład żeglowność Odry staje pod znakiem zapytania, jeśli nie można jej regulować, a ten transport wodny wydaje się być transportem jednak przyszłościowym, zwłaszcza w kontekście tego, co mówimy o transporcie samochodowym, o emisji spalin i tak dalej.

Zgadza się, ale żeglowność Odry staje pod znakiem zapytania także z innego powodu, to znaczy z powodu stale obniżającego się poziomu tej rzeki, więc mamy tu do czynienia z konfliktem interesów, których kryterium są czynniki ekologiczne. Pan ma rację mówiąc, że transport wodny jest najbardziej ekologiczny, ale ekolodzy też mają jakieś swoje racje, które zresztą w bardzo brutalny sposób zostały nam uświadomione chyba przez przyrodę, czy nagromadzenie różnego rodzaju czynników zewnętrznych, latem ubiegłego roku, kiedy doszło do katastrofy ekologicznej na wielką skalę na tej samej rzece, o której rozmawiamy, na Odrze właśnie. Sprawa jest zapewne trudne i zawikłana. Myślę, że będziemy mieli do czynienia z rosnącą ilością tego typu przypadków, zresztą nie tylko na Odrze, być może także na Wiśle. Przecież stopień wodny w Siarzewie też jest oprotestowywany regularnie przez organizacje ekologiczne, które sprzeciwiają się jego budowie (...).

Rozmowa Dnia - Robert Kwiatkowski

Zobacz także

Sławomir Drelich

Sławomir Drelich

Kazimierz Smoliński

Kazimierz Smoliński

Marcin Sypniewski

Marcin Sypniewski

Łukasz Schreiber

Łukasz Schreiber

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Szopiński

Jan Szopiński

Mariusz Kałużny

Mariusz Kałużny

Dariusz Kurzawa

Dariusz Kurzawa

Marek Jakubiak

Marek Jakubiak

Harald Matuszewski

Harald Matuszewski

Redakcja


„Rozmowa dnia” – od poniedziałku do piątku po wiadomościach o godz. 9:00. Prowadzą: Agnieszka Marszał, Magdalena Ogórek, Michał Jędryka i Marcin Kupczyk.