Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-09-02, 06:45 Michał Jędryka

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski/fot. nadesłane
Kosma Złotowski/fot. nadesłane
PR PiK - Rozmowa Dnia - Kosma Złotowski
Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski. Tematem dyskusji był raport Arkadiusza Mularczyka i reakcje na polski zamiar wystąpienia o odszkodowania wojenne.

Michał Jędryka: Wczoraj poseł Arkadiusz Mularczyk przedstawił raport bilansujący szkody, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej ze strony Niemiec. Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Polska będzie domagać się odszkodowania za wojenne straty w sposób prawny, na arenie międzynarodowej. Czy taka deklaracja Pana zdaniem będzie miała konsekwencje w postrzeganiu Polski, chociażby w Parlamencie Europejskim?
Kosma Złotowski: Myślę, że tak. Dzisiaj Polska jako państwo – spotyka się z najrozmaitszymi zarzutami, a tutaj jest sprawa – wcale nie aż tak dawna – a zupełnie nierozliczona. Bardzo dobrze, że zostanie to poruszone na arenie międzynarodowej. Czy zostaną wypłacone te odszkodowania – zobaczymy, ale dobrze, że jest o tym mowa.

Mieliśmy już taki precedens. Kilka lat temu Grecja zgłosiła żądanie odszkodowań za drugą wojnę światową. Niemcy powiedziały stanowcze: „nie”. Myśli Pan, że ten scenariusz się powtórzy?
– Sprawa grecka też nie jest zakończona. O ile wiem, Grecy jeszcze oficjalnie z taką prośbą nie wystąpili. Mówili, zapowiadali, że to zrobią, ale wciąż jeszcze tego nie dokonali. Myślę, że tego rodzaju dyskusje, które dotyczą całkiem niedawnej historii, ale jednocześnie jej skutki są przez cały czas odczuwane – przez przynajmniej oba te kraje, czyli Polskę, Grecję, ale pewnie jeszcze parę innych – zmieniają pozycję Polski, również wobec Niemiec.

Profesor Wojciech Polak komentując decyzję o wystąpieniu o odszkodowania – powiedział, że Niemcom bardzo zależy na wizerunku. Myśli Pan, że w ramach tej dbałości o wizerunek Niemcy mogą zdecydować się na przystąpienie do rokowań z Polską, a w każdym razie do potraktowania w sposób poważny polskiego żądania?
– Myślę, że tak. Niemcy czują się bardzo komfortowo w ostatnim czasie, uważając siebie za „mocarstwo moralne”. Dobrze jest ustawić ich w mniej komfortowej sytuacji i skonfrontować z odpowiedzialnością za to, co działo się jeszcze całkiem niedawno (...).

Zobacz także

2022-09-23, godz. 06:45 Mieczysław Ryba Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Mieczysław Ryba, historyk i politolog z KUL w Lublinie. Rozmawialiśmy m.in. o tym, jak mobilizacja w Rosji wpływa na… » więcej 2022-09-22, godz. 06:05 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski – autor reportaży z Ukrainy, który znów jest w drodze do tego kraju. Rozmawialiśmy o kolejnych zbrodniach… » więcej 2022-09-21, godz. 06:00 Krzysztof Paszyk Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Krzysztof Paszyk z PSL. Rozmawialiśmy o wtorkowym spotkaniu całej opozycji. Magdalena Ogórek: Wczoraj duże wydarzenie… » więcej 2022-09-20, godz. 06:45 Jan Szopiński Gościem Rozmowy dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy między innymi o rozporządzeniu ograniczającym wjazd do Polski przez obywateli Rosji… » więcej 2022-09-19, godz. 06:30 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak (Prawo i Sprawiedliwość). Tematy to przekop Mierzei Wiślanej i kryzys energetyczny. – Polski… » więcej 2022-09-16, godz. 06:45 Łukasz Schreiber Gościem „Rozmowy Dnia” był Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o wczorajszym głosowaniu w Sejmie… » więcej 2022-09-15, godz. 06:45 Monika Chlebicz Gościem „Rozmowy Dnia” była mł. insp. Monika Chlebicz, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o sposobach zapobiegania… » więcej 2022-09-14, godz. 03:59 Aleksander Pociej Gościem „Rozmowy Dnia” był senator Aleksander Pociej z Platformy Obywatelskiej, a rozmawialiśmy o wojnie na Ukrainie i związanej z nią sytuacji gospodarczej… » więcej 2022-09-13, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog dr Jarosław Wojtas. Rozmawialiśmy o sukcesach armii ukraińskiej i o wizycie premiera na Ukrainie, a także o kłopotach… » więcej 2022-09-12, godz. 03:39 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos. Rozmawialiśmy między innymi o cenach energii i jak one wpłyną… » więcej
12345