Wtorek, 31 stycznia 2023 r.   Imieniny: Marceli, Ludwiki, Jan
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2022-09-02, 06:45 Michał Jędryka

Kosma Złotowski

Kosma Złotowski/fot. nadesłane
Kosma Złotowski/fot. nadesłane
PR PiK - Rozmowa Dnia - Kosma Złotowski
Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski. Tematem dyskusji był raport Arkadiusza Mularczyka i reakcje na polski zamiar wystąpienia o odszkodowania wojenne.

Michał Jędryka: Wczoraj poseł Arkadiusz Mularczyk przedstawił raport bilansujący szkody, jakie Polska poniosła w czasie II wojny światowej ze strony Niemiec. Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Polska będzie domagać się odszkodowania za wojenne straty w sposób prawny, na arenie międzynarodowej. Czy taka deklaracja Pana zdaniem będzie miała konsekwencje w postrzeganiu Polski, chociażby w Parlamencie Europejskim?
Kosma Złotowski: Myślę, że tak. Dzisiaj Polska jako państwo – spotyka się z najrozmaitszymi zarzutami, a tutaj jest sprawa – wcale nie aż tak dawna – a zupełnie nierozliczona. Bardzo dobrze, że zostanie to poruszone na arenie międzynarodowej. Czy zostaną wypłacone te odszkodowania – zobaczymy, ale dobrze, że jest o tym mowa.

Mieliśmy już taki precedens. Kilka lat temu Grecja zgłosiła żądanie odszkodowań za drugą wojnę światową. Niemcy powiedziały stanowcze: „nie”. Myśli Pan, że ten scenariusz się powtórzy?
– Sprawa grecka też nie jest zakończona. O ile wiem, Grecy jeszcze oficjalnie z taką prośbą nie wystąpili. Mówili, zapowiadali, że to zrobią, ale wciąż jeszcze tego nie dokonali. Myślę, że tego rodzaju dyskusje, które dotyczą całkiem niedawnej historii, ale jednocześnie jej skutki są przez cały czas odczuwane – przez przynajmniej oba te kraje, czyli Polskę, Grecję, ale pewnie jeszcze parę innych – zmieniają pozycję Polski, również wobec Niemiec.

Profesor Wojciech Polak komentując decyzję o wystąpieniu o odszkodowania – powiedział, że Niemcom bardzo zależy na wizerunku. Myśli Pan, że w ramach tej dbałości o wizerunek Niemcy mogą zdecydować się na przystąpienie do rokowań z Polską, a w każdym razie do potraktowania w sposób poważny polskiego żądania?
– Myślę, że tak. Niemcy czują się bardzo komfortowo w ostatnim czasie, uważając siebie za „mocarstwo moralne”. Dobrze jest ustawić ich w mniej komfortowej sytuacji i skonfrontować z odpowiedzialnością za to, co działo się jeszcze całkiem niedawno (...).

Zobacz także

2023-01-31, godz. 06:00 Honorata Galczewska Gościem Rozmowy dnia była Honorata Galczewska, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Rozmawialiśmy o specyfice zarządzania polskimi… » więcej 2023-01-30, godz. 06:45 Kacper Płażyński Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Kacper Płażyński, przewodniczący sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Rozmawialiśmy o aferze korupcyjnej w Europarlamencie… » więcej 2023-01-27, godz. 06:00 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. Rozmawialiśmy… » więcej 2023-01-26, godz. 06:45 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy dnia” był poseł niezależny Paweł Szramka, członek Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy m.in. o przekazaniu czołgów Leopard na… » więcej 2023-01-25, godz. 06:45 Piotr Król Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Piotr Król z Prawa i Sprawiedliwości, a rozmawialiśmy między innymi o ostatnich wypowiedziach europosła Radosława Sikorskiego… » więcej 2023-01-24, godz. 06:00 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy dnia” był Marcin Wroński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. A jej tematy to problemy polskich rolników spowodowane… » więcej 2023-01-23, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy dnia” był marszałek województwa Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy między innymi o funduszach europejskich dla regionu kujawsko-pomorskiego… » więcej 2023-01-20, godz. 06:45 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Sadowski – politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, z którym rozmawialiśmy o rozwoju wojny… » więcej 2023-01-19, godz. 06:45 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy dnia” był poseł Bartosz Kownacki, wybrany przewodniczącym polskiej delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Rozmawialiśmy m.in… » więcej 2023-01-18, godz. 06:45 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a rozmawialiśmy m.in. o aferze korupcyjnej w Parlamencie Europejskim. Magdalena Ogórek: Wczoraj… » więcej
12345