Wtorek, 06 grudnia 2022 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2022-08-30, 06:00 Michał Jędryka/Redakcja

Mikołaj Bogdanowicz

Mikołaj Bogdanowicz/fot. Archiwum
Mikołaj Bogdanowicz/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Mikołaj Bogdanowicz
Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a rozmawialiśmy o projekcie konsolidacji bydgoskich szpitali uniwersyteckich.

Michał Jędryka: Pomysł połączenia dwóch bydgoskich szpitali uniwersyteckich, należących do Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nadal budzi kontrowersje. Sprawą po raz kolejny zajmowała się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, której jedną ze stron jest właśnie wojewoda - poza marszałkiem i przedstawicielami związków zawodowych oraz organizacjami pracodawców. Jakie są perspektywy po tym spotkaniu?
Mikołaj Bogdanowicz: Rada Dialogu Społecznego spotkała się po raz drugi w tej sprawie. Pierwsze spotkanie było w czerwcu – wtedy dużo było doniesień medialnych o możliwej fuzji szpitali.
Tak naprawdę oznacza to likwidację jednego z tych szpitali i to jest cały czas pytanie, które pozostaje bez odpowiedzi ze strony Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Już w czerwcu wywołaliśmy temat i zaprosiliśmy rektora z zespołem na spotkanie. Wtedy jednak nie dowiedzieliśmy się niczego więcej ponad to, że taki pomysł jest. Zostaliśmy poproszeni o dwa miesiące cierpliwości i pod koniec sierpnia mieliśmy dostać szczegółowe analizy, jak ta potencjalna fuzja miałaby przebiegać.

Już wiadomo, że będzie to później...
- Niestety zostało to przesunięte jeszcze o miesiąc. W międzyczasie - co wzbudziło u mnie dość duże zdumienie - padła informacja z ust rektora, a bardziej z pism, które wysłał do ministra zdrowia oraz podał do publicznej wiadomości, z której wynikało, że szczegóły całego przedsięwzięcia, planowanego przez UMK zostały przedstawione mnie - wojewodzie kujawsko-pomorskiemu, co zupełnie nie było prawdą.
Taka sytuacja nie miała miejsca! Oprócz tego jednego spotkania w czerwcu z naszej inicjatywy, żadnych innych informacji nie otrzymaliśmy. Uważam, że to skandal i bardzo niepoważne potraktowanie wszystkich w województwie kujawsko-pomorskim. Organem prowadzącym bydgoskich szpitali jest UMK – zostały przekazane uniwersytetowi kilkanaście lat temu, ale przede wszystkim służą wszystkim mieszkańcom regionu. Jako wojewoda, w kwestii ochrony zdrowia – po COVID-zie, ale i przed – mam wiele kompetencji, ale i obowiązków i nie wyobrażam sobie, żeby jeden z tych szpitali przestał funkcjonować dla mieszkańców Bydgoszczy i regionu. Naprawdę sobie tego nie wyobrażam!

Mimo, że Pan jako wojewoda sobie nie wyobraża, to jednak taką decyzję podejmuje rektor uniwersytetu jednoosobowo i właściwie nie ma organu w Polsce, który mógłby to zablokować.
- To niewłaściwa sytuacja. Uważam, że prawo w Polsce powinno się zmienić - tak, żeby decyzje nie były podejmowane jednoosobowo. Taka osoba podejmie decyzję, za chwilę przestanie być rektorem, a mieszkańcy, instytucje, cały system służby zdrowia zostanie z problemem. Obawiam się, że tak może być w tym przypadku. Nie ukrywam, że budzi to nasze ogromne i uzasadnione obawy.
Cieszę się bardzo, że Rada Dialogu Społecznego, ze strony samorządowej pan marszałek, przedsiębiorcy, przedstawiciele związków zawodowych jednoznacznie i mocno określili swój sprzeciw wobec całego przedsięwzięcia. Nie może być tak, że podejmuje się decyzje, które mają uderzać w bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. Mam nadzieję, że dojdzie do opamiętania ze strony pana rektora i władz uniwersytetu, i ten proces zostanie zatrzymany. (...)

Zobacz także

2022-11-22, godz. 06:45 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy dnia był dr Patryk Tomaszewski, politolog z UMK w Toruniu. Porozmawialiśmy między innymi o kolejnej odsłonie polskich zabiegów o pieniądze… » więcej 2022-11-21, godz. 06:00 Michał Zaleski Gościem Rozmowy Dnia był prezydent Torunia Michał Zaleski. Rozmawialiśmy między innymi o dwudziestoleciu jego prezydentury i o kłopotach, jakie dotykają… » więcej 2022-11-18, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem „Rozmowy dnia" był poseł Jan Szopiński z Lewicy. Rozmawialiśmy o sytuacji po incydencie w Przewodowie i o reformie kodeksu karnego. Michał Jędryka:… » więcej 2022-11-17, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem „Rozmowy dnia” był dr Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Rozmawialiśmy na temat sytuacji związanej z upadkiem pocisku rakietowego… » więcej 2022-11-16, godz. 06:45 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy dnia był europoseł Kosma Złotowski. Rozmowa dotyczyła m.in. kwestii bezpieczeństwa kraju po wczorajszych doniesieniach o incydentach na wschodniej… » więcej 2022-11-15, godz. 06:45 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy dnia" był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o rozpoczęciu przez… » więcej 2022-11-14, godz. 06:00 Paweł Skutecki Gościem „Rozmowy Dnia” był Paweł Skutecki, były poseł na Sejm RP i autor książki pod tytułem „Trzecia Rzesza i koncerny farmaceutyczne”. – Bardzo… » więcej 2022-11-11, godz. 06:00 Grzegorz Kucharczyk Gościem „Rozmowy dnia” był prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk. Rozmawialiśmy o Święcie Niepodległości oraz o wydarzeniach sprzed 104 lat. Michał… » więcej 2022-11-10, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowa dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Rozmawialiśmy o kujawsko-pomorskiej gęsinie i o obchodach Narodowego… » więcej 2022-11-09, godz. 06:45 Teresa Wargocka Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Teresa Wargocka (Prawo i Sprawiedliwość). Rozmawialiśmy o tarczy antyinflacyjnej i zastrzeżeniach Komisji Europejskiej… » więcej
12345