Niedziela, 25 września 2022 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-07-19, 06:45 Redakcja

Robert Kwiatkowski

Robert Kwiatkowski/fot. archiwum
Robert Kwiatkowski/fot. archiwum
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Robert Kwiatkowski
Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Robert Kwiatkowski (PPS). Dyskutowaliśmy o różnych pomysłach polityki społecznej, pojawiających w trakcie swoistej prekampanii wyborczej, która, jak się zdaje, już się rozpoczęła.Michał Jędryka: Obecny czas stał się okresem pewnej prekampanii wyborczej. Różne ugrupowania składają propozycje jak ma wyglądać polityka socjalna. Na przykład Lewica partia, z którą był pan związany, proponuje darmowe przejazdy dla młodzieży w czasie wakacji. Czy to propozycja, za którą by pan zagłosował?

Robert Kwiatkowski. Pewnie! Jako poseł opozycji z radością będę głosował za wszystkimi przedłożeniami innych partii, zwłaszcza opozycyjnych, i propozycjami, które zmierzają do poprawy sytuacji, zwłaszcza tych uboższych albo najbardziej narażonych na skutki kryzysu. To w sprawie tej propozycji, no ale tak w ogóle pojawia się całkiem zasadne pytanie: na co nas stać w tej coraz trudniejszej sytuacji? Mam na myśli nie tylko sytuację gospodarczą, ale także i geopolityczną. Ile budżet Polski jest w stanie wytrzymać takich kampanii obietnic? I to jest pytanie całkiem na serio. Ono przede wszystkim powinno być zadawane przedstawicielem rządu, nie przedstawicielom opozycji, bo sposób gospodarowania finansami publicznymi wywołuje naszą zdecydowaną krytykę. Znaczna część wydatków jest prowadzona poza budżetem i nawet jeśli czyta się to propozycje budżetu a pewnie za miesiąc pojawią się pierwsze dokumenty dotyczące budżetu na rok 2023 no to będę czytał ten dokument ze świadomością, że znaczna część wydatków jest upchana gdzieś poza przedłożeniem budżetowym, co jest szczególnie niepokojące, zwłaszcza w sytuacji, w której chociażby prezes Jarosław Kaczyński występuje z inicjatywą zwiększenia budżetu obronnego do uwaga 5 procent PKB, to znaczy do około 130 mld zł z obecnych 50 paru.

Dygresja ciekawa rzeczywiście jest pytanie, czy to jest zasadne w tej sytuacji, w której jesteśmy? Sytuacja z lutego pokazała, że wojna blisko nas jest realna, a nie czymś z fantastycznej opowieści.

Jasne. Ma pan rację, tylko budżet nie jest z gumy, a obietnice czynione przez polityków nie mogą przypominać koncertu życzeń. Chętnie dowiedziałbym się od rządu, co jest jego priorytetem, na co stawia w pierwszym rzędzie, bo jeśli dalej mówimy o budżecie rzędu 500 mld zł, to czy stać nas będzie na utrzymanie, za czy bym obstawał, programu 500+, czy stać nas będzie na kolejne zakupy a minister Błaszczak ciągle ogłasza nowe zakupy czy stać nas będzie na dodatkowe wyposażenie armii, na kontynuację tarczy antyinflacyjnej? A przed nami zima. Mamy potężne wyzwanie i kryzys energetyczny stoi u bram (...).

Zobacz także

2022-09-09, godz. 06:00 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o zapowiedzi zakupu śmigłowców dla polskiej armii i stanie polskiej obronności… » więcej 2022-09-08, godz. 03:34 Marek Wojtkowski Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK był prezydent Włocławka Marek Wojtkowski. Temat to drastyczne podwyżki cen energii dla samorządów. Agnieszka… » więcej 2022-09-07, godz. 03:30 Jakub Wiech O sytuacji na rynku energetycznym i możliwych scenariuszach rozmawialiśmy z Jakubem Wiechem, analitykiem ds. energii z portalu Energetyka24.com. Agnieszka… » więcej 2022-09-06, godz. 06:00 Zbigniew Ziobro [wideo] Gościem „Rozmowy Dnia” był minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Rozmawialiśmy między innymi o polityce klimatycznej Unii Europejskiej i o propozycji… » więcej 2022-09-05, godz. 06:00 Krzysztof Gawkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Rozmawialiśmy o sprawie wystąpienia Polski do Niemiec o odszkodowania… » więcej 2022-09-02, godz. 06:45 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski. Tematem dyskusji był raport Arkadiusza Mularczyka i reakcje na polski zamiar wystąpienia o odszkodowania… » więcej 2022-09-01, godz. 06:45 Henryk Kowalczyk Gościem „Rozmowy Dnia” był wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Tematem rozmowy były problemy rolników, między innymi wysokie ceny energii… » więcej 2022-08-31, godz. 04:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Zbigniew Kuźmiuk. Rozmowa dotyczyła wizyty polskiego premiera w Paryżu i przyszłości Unii Europejskiej. Magdalena… » więcej 2022-08-30, godz. 06:00 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Rozmowy Dnia był wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a rozmawialiśmy o projekcie konsolidacji bydgoskich szpitali uniwersyteckich. Michał… » więcej 2022-08-29, godz. 06:00 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem „Rozmowy dnia” był minister Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów wiejskich. Rozmawialiśmy o sytuacji… » więcej
12345