Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-06-30, 04:00 Redakcja

Tomasz Grzywaczewski

Tomasz Grzywaczewski. Fot. Nadesłana
Tomasz Grzywaczewski. Fot. Nadesłana
Rozmowa dnia-Tomasz Grzywaczewski
Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski, korespondent polskich mediów i reportażysta. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie, o pomocy z Zachodu i unijnej perspektywie, która otworzyła się przed tym krajem.

Marcin Kupczyk: Po raz kolejny odwiedził pan Ukrainę. Było to w dniach ataków na kolejne miasta i obiekty cywilne. Jak to wygląda z tamtej perspektywy?

Tomasz Grzywaczewski: W tym momencie na Ukrainie najcięższe walki toczą się na Donbasie, ale także na froncie południowym, gdzie ja przebywałem, w okolicach Zaporoża, Krzywego Rogu. Niestety dochodzi też ostatnio do ataków na miasta położone w głębi kraju. To Kijów, czy atak na galerię handlową w Krzemieńczuku. To pokazuje, że Rosjanie starają się cały czas terroryzować mieszkańców Ukrainy. W mojej ocenie te ataki na obiekty cywilne mają na celu zastraszenie Ukraińców, w czasie pewnego pokoju, kiedy wydawało się, że np. w Kijowie jest względnie bezpiecznie, że bezpiecznie jest w centralnej części kraju. Rosja przypomina mieszkańcom Ukrainy, że nikt bezpieczny nie jest. To są akty terroru, których celem jest próba złamania ukraińskiego oporu, ponieważ determinacja Ukraińców, żeby bronić swojej ziemi, jest cały czas ogromna, a minęły już ponad 4 miesiące od rozpoczęcia tej bandyckiej inwazji, a Ukraina cały czas zaciekle się broni. Wprawdzie w ostatnich dniach Rosjanom udało się zdobyć miasto Siewierodonieck na Donbasie, ale nie jest to taki spektakularny sukces, biorąc pod uwagę, jak wiele tygodni potrzebowali rosyjscy żołnierze, żeby to miasto opanować. Właściwie Rosjanie dotąd nie zrealizowali żadnego ze swoich strategicznych celów, co pogłębia frustrację kremlowskich bandytów i skłania ich do tego by z jeszcze większą zaciekłością mordować Ukraińców (...).

Zobacz także

2022-08-15, godz. 06:45 Tomasz Giers Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Giers z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o dziejach Wojska Polskiego i o tym, co można zobaczyć w bydgoskim… » więcej 2022-08-12, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce… » więcej 2022-08-11, godz. 06:05 Krzysztof Nowak Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich… » więcej 2022-08-10, godz. 06:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem środowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Zbigniew Kuźmiuk - ekonomista, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca. Rozmawiała z nim… » więcej 2022-08-09, godz. 06:45 Katarzyna Gągola Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak… » więcej 2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania… » więcej 2022-08-05, godz. 06:00 Jakub Siedlecki Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe… » więcej 2022-08-04, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-02, godz. 05:00 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach… » więcej 2022-08-01, godz. 04:24 Maciej Kuske Gościem „Rozmowy Dnia” był Maciej Kuske – szef działu IT w NAT-WEST Group. Na półmetku wakacji warto przypomnieć o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa… » więcej
12345