Poniedziałek, 15 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Napoleona, Stelii
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-06-27, 06:00 Michał Jędryka

Marcin Czyżniewski

Marcin Czyżniewski/fot. Archiwum
Marcin Czyżniewski/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Czyżniewski
Gościem programu „Rozmowa Dnia” był prof. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o burzy, jaka rozpętała się wokół pomysłu konsolidacji bydgoskich szpitali uniwersyteckich.

Michał Jędryka: Jest pomysł połączenia dwóch szpitali uniwersyteckich w Bydgoszczy. W ubiegłym tygodniu debatowała na ten temat sejmowa komisja zdrowia. Posłowie spodziewali się, że pojawi się rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika albo jakiś przedstawiciel, ale nikogo nie było. Co się w ogóle w tej sprawie dzieje?
Marcin Czyżniewski: Otrzymaliśmy zaproszenie na tę komisję, ale pan rektor od razu uprzedził pana posła Latosa, że nikt nie będzie mógł wziąć udziału, ponieważ mieliśmy najważniejszą w roku radę rektorską, planowaną już od kilku tygodni podsumowującą rok akademicki i wdrażanie strategii. Ponadto jak podkreślamy najpierw rozmawiamy o tym, co się dzieje w szpitalach i co można zrobić, żeby było w nich jak najlepiej dyskutujemy o tym w gronie samego Collegium Medicum…

Co można zrobić, żeby w tych szpitalach działo się jak najlepiej i dlaczego w ogóle taki pomysł?
– Pomysł na naprawę sytuacji finansowej szpitali klinicznych w Bydgoszczy nie jest nowy – zarówno same lecznice, jak i Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Collegium Medicum od wielu lat próbują zrobić wszystko, żeby zarówno sytuacja finansowa szpitali, jak i dostępność pacjentów z całego województwa do usług medycznych na najwyższym poziomie była jak najlepsza. Do tej pory lecznicom działającym w pojedynkę średnio się to udawało. Przypomnę, że szpital im. Jurasza kilka lat temu – o czym też było przecież głośno w mediach – wziął 80 milionów pożyczki. Efekt jest taki, że nadal ma 20 milionów samych tylko wymagalnych zobowiązań. Jest to oczywiście związane z systemem finansowania służby zdrowia, zwłaszcza wysokospecjalistycznych procedur, wykonywanych w szpitalach klinicznych. Kilka miesięcy temu rektor powołał pełnomocnika do spraw optymalizacji sytuacji w szpitalach – poprosił go o przygotowanie takich rekomendacji. Cała dyskusja wzięła się stąd, że pełnomocnik, który przeprowadzał już konsolidację szpitali nie ukrywał, że według niego jest to najlepsze wyjście z sytuacji. Audyt tylko to potwierdził.

Czyli jest gotowy jakiś dokument…
– To opracowanie, które przedstawiliśmy członkom Rady Collegium Medicum. Pokazuje, jaka jest obecna sytuacja i jakie są możliwe scenariusze rozwiązań. Chcę podkreślić, że nie ma żadnej decyzji dotyczącej połączenia obu naszych bydgoskich szpitali – nie zapadła ani w sposób formalny, ani nieformalny. Natomiast na spotkaniu, które odbyło się tydzień temu w Bydgoszczy – podczas Rady Collegium Medicum – rektor nie ukrywał, że wieloletni proces konsolidacji szpitali byłby najlepszym wyjściem, które z jednej z strony pozwoliłoby szpitalom uzdrowić sytuację finansową, a z drugiej – zapewniłoby, że dostęp do świadczeń służby zdrowia w tych szpitalach by się nie zmniejszył.

Podczas dyskusji na sejmowej komisji zdrowia jeden z posłów zauważył, że w opracowaniu jest taki pomysł, żeby zlikwidować jeden z SOR-ów. Pozostałby tylko jeden. Rzeczywiście takie pomysły tam są?
– Jeśli byłby jeden SOR to miałby dokładnie tyle samo łóżek, ile mają dwa w obu tych szpitalach. Jeśli nawet działałby w jednym miejscu, a nie w dwóch – jak do tej pory – to dostępność SOR-u by się nie zmniejszyła. Zarówno szpital im. Biziela, jak i szpital im. Jurasza przyjmuje średnio jednego pacjenta dziennie z ostrym zespołem wieńcowym, a więc w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, tymczasem musi utrzymywać całą bazę, personel i sprzęt, który marnuje się, bo jest niewykorzystany. Lepiej więc połączyć dwa SOR-y i stworzyć jeden, który obsłużyłby tych dwóch pacjentów tym samym zapleczem, tą samą liczbą lekarzy i tym samym sprzętem, które oba szpitale muszą w tej chwili utrzymywać (...).

Zobacz także

2022-08-15, godz. 06:45 Tomasz Giers Gościem Rozmowy dnia był Tomasz Giers z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o dziejach Wojska Polskiego i o tym, co można zobaczyć w bydgoskim… » więcej 2022-08-12, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski z Akademii Jagiellońskiej w Toruniu, a rozmawialiśmy między innymi o tym, czy Polska ma szansę w rozgrywce… » więcej 2022-08-11, godz. 06:05 Krzysztof Nowak Gościem „Rozmowy Dnia” był Krzysztof Nowak z Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy m.in. o bezpieczeństwie przewozów pasażerskich… » więcej 2022-08-10, godz. 06:00 Zbigniew Kuźmiuk Gościem środowej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był europoseł Zbigniew Kuźmiuk - ekonomista, nauczyciel akademicki i przedsiębiorca. Rozmawiała z nim… » więcej 2022-08-09, godz. 06:45 Katarzyna Gągola Gościem „Rozmowy Dnia” była dr Katarzyna Gągola, wicedyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o tym, jak… » więcej 2022-08-08, godz. 03:17 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy Dnia” była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy m.in. o gospodarstwach opiekuńczych i dopłatach do ogrzewania… » więcej 2022-08-05, godz. 06:00 Jakub Siedlecki Gościem Rozmowy Dnia był nadleśniczy Jakub Siedlecki z Nadleśnictwa Bydgoszcz. Jej tematy to stan zalesienia w Polsce i w regionie. Zapytaliśmy, czy prawdziwe… » więcej 2022-08-04, godz. 06:05 Ireneusz Stachowiak Gościem „Rozmowy Dnia” był prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. A jej temat to walka z „kopciuchami”. Rozmawialiśmy… » więcej 2022-08-02, godz. 05:00 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy Dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Rozmawialiśmy m.in. o 14. emeryturze, dopłatach do węgla i wakacjach… » więcej 2022-08-01, godz. 04:24 Maciej Kuske Gościem „Rozmowy Dnia” był Maciej Kuske – szef działu IT w NAT-WEST Group. Na półmetku wakacji warto przypomnieć o kilku zasadach dotyczących bezpieczeństwa… » więcej
12345