Sobota, 13 sierpnia 2022 r.   Imieniny: Diany, Hipolita, Poncjana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2022-06-16, 09:05 Michał Jędryka

Przemysław Czarnek

Minister Przemysław Czarnek./fot. Adrian Grycuk/Wikipedia
Minister Przemysław Czarnek./fot. Adrian Grycuk/Wikipedia
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Przemysław Czarnek
Gościem „Rozmowy Dnia” był minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, a
rozmawialiśmy między innymi o systemie oceny uczelni wyższych.Michał Jędryka: W czasie swojej wizyty na Politechnice Bydgoskiej ogłosił Pan między innymi sprawę nowego systemu oceny uczelni, używając dosyć mocnych słów, że ta dotychczasowa punktacja była nie tylko zła, ale była wręcz jakimś skandalem. Czy zechciałby Pan rozwinąć, jak doszło do tego, że ta ewaluacja uczelni poszła w tym kierunku?

Przemysław Czarnek: Nie do końca wiem, jak do tego doszło, bo było to przecież wypracowane przez całe środowisko naukowe. Reforma Jarosława Gowina była rzeczywiście przedyskutowana bardzo mocno w środowisku naukowym. Pamiętam, jak byłem wojewodą lubelskim, to dwukrotnie pan premier Gowin razem ze swoimi współpracownikami był w Lublinie i dwukrotnie to były duże dyskusje na temat reformy. Takie konferencje i debaty na temat reformy i ewaluacji odbywały się w całej Polsce i nie wiem, jak do tego doszło, że stworzono takiego „potworka”, bo to jest „potworek”. Krótko mówiąc, to nie trzyma się całości. W wielu miejscach jest to absolutnie nieobiektywne, stąd trzeba to po prostu zmienić. Skoki narciarskie są dzisiaj oceniane w sposób bardzo skomplikowany, bo nie decyduje długość skoku, tylko prawie wszystkie inne parametry, a proces oceny uczelni jest wielokrotnie trudniejszy niż skoki narciarskie w zawodach drużynowych. A przecież chodzi o prostą rzecz. Naukowcy mają mieć możliwość spokojnego prowadzenia badań, żeby dociekać prawdy, i spokojnego publikowania wyników swoich badań (...).

Zobacz także

2022-07-28, godz. 06:00 Patryk Mikołajewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Patryk Mikołajewski, burmistrz Koronowa. Rozmawialiśmy o zbliżającym się Jarmarku Cysterskim oraz najważniejszych dla miasta… » więcej 2022-07-27, godz. 06:00 Paulina Matysiak Gościem „Rozmowy Dnia” w Polskim Radiu PiK była Paulina Matysiak, posłanka Partii Razem. Dyskusja dotyczyła propozycji programowych Lewicy. Magdalena… » więcej 2022-07-26, godz. 06:00 Roman Guździoł Gościem Rozmowy Dnia był Roman Guździoł, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. Jej temat to bezpieczeństwo nad wodą. Marcin… » więcej 2022-07-25, godz. 06:05 Marcin Wroński Gościem „Rozmowy Dnia” był zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Rozmawiamy o kondycji branży rolno-spożywczej oraz o tym, czy rolnicy… » więcej 2022-07-22, godz. 04:52 Wojciech Polak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Wojciech Polak, historyk z UMK w Toruniu. Rozmawialiśmy o polityce Niemiec wobec Polski w przeszłości i obecnie, a w… » więcej 2022-07-21, godz. 04:23 Paweł Skutecki Gościem „Rozmowy Dnia” był Paweł Skutecki, były poseł, obecnie działacz społeczny. Tematem powracająca sprawa żądania od Niemiec reparacji za straty… » więcej 2022-07-20, godz. 06:45 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Piotr Kaleta (Prawo i Sprawiedliwość). Czy „zakotwiczenie w Unii Europejskiej” może być receptą na inflację?… » więcej 2022-07-19, godz. 06:45 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Robert Kwiatkowski (PPS). Dyskutowaliśmy o różnych pomysłach polityki społecznej, pojawiających w trakcie swoistej… » więcej 2022-07-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Mariusz Kałużny, a dyskutowaliśmy na temat przygotowanego przez Solidarną Polskę projektu ustawy dotyczącego ochrony… » więcej 2022-07-15, godz. 06:05 Joanna Borowiak Gościem „Rozmowy Dnia” była posłanka Joanna Borowiak, a rozmawiamy między innymi o finansowaniu samorządów, o wsparciu gmin popegeerowskich. Michał… » więcej
12345