Czwartek, 30 czerwca 2022 r.   Imieniny: Emilii, Lucyn
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-05-25, 03:45 Redakcja

Andrzej Dera

Andrzej Dera
Andrzej Dera
Rozmowa dnia - Andrzej Dera
Gościem „Rozmowy Dnia” był Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Rozmowa dotyczyła między innymi wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

Magdalena Ogórek: Prezydent Andrzej Duda wczoraj na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos powiedział wyraźnie, że nie spodziewał się tak ogromnej skali ataku Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i podkreślił też bardzo stanowczo, że Ukraińcy nie oddadzą nawet kawałka ziemi, że przelali morze krwi za swój kraj i to są nawiązania do rozmaitych wypowiedzi, nie tylko Silvio Berlusconiego, ale przedziwnej wypowiedzi Emanuela Macrona, gdzie później Francuzi tłumaczyli się, że był to lapsus przy tłumaczeniu. Prezydent Andrzej Duda wyraźnie to zaznaczył.

Andrzej Dera: Te głosy zaczynają padać. Do tych głosów dołączyłbym byłego sekretarza w Stanach Zjednoczonych Henry'ego Kissingera, który mówił, że Rosja nie może zostać pokonana, bo to będzie niebezpieczne dla Europy i byłoby dobrze, jakby Rosja otrzymała jakąś część terytorium Ukrainy. To są głosy niebezpieczne i nieroztropne, akceptujące agresję. To co zrobiła Rosja to jest czyste pogwałcenie prawa międzynarodowego. To jest zajęcie terytorium suwerennego państwa. To jest pozbawienie życia żołnierzy, ale przede wszystkim cywili, bo oni najbardziej cierpią podczas tej agresji. Nie może być jakiegokolwiek tłumaczenia, jakiejkolwiek akceptacji aneksji innego państwa – to jest fundament pokoju na świecie. Jeżeli ktoś to będzie tolerował, to przekracza granice, którą potem każdy, w dowolnym miejscu na świecie, będzie mógł przekroczyć, bo przecież skoro jednemu się opłacało, bo to się wtedy opłaca, to inny też będzie próbował iść tą drogą. Na to nie może być zgody i stąd taka stanowcza odpowiedź prezydenta Andrzeja Dudy na forum. To mówią też sami Ukraińcy, że nie będą handlować swoją suwerennością. Każde demokratyczne państwo, mające dumę w sercu, powiedziałoby to samo (...).

Zobacz także

2022-06-30, godz. 04:00 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski, korespondent polskich mediów i reportażysta. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie, o pomocy z Zachodu… » więcej 2022-06-29, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem programu „Rozmowa Dnia” był europoseł Ryszard Czarnecki. Dyskutowaliśmy między innymi o szczycie NATO w Madrycie. Magdalena Ogórek: Brutalny… » więcej 2022-06-28, godz. 06:45 Katarzyna Florek Gościem „Rozmowy Dnia” była Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. Dyskutowaliśmy o pomyśle połączenia… » więcej 2022-06-27, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Gościem programu „Rozmowa Dnia” był prof. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o burzy, jaka… » więcej 2022-06-24, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmowa o zapowiadanym połączeniu bydgoskich szpitali uniwersyteckich… » więcej 2022-06-23, godz. 06:00 Sławomir Cenckiewicz Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Sławomir Cenckiewicz – historyk, były szef komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, autor książki… » więcej 2022-06-22, godz. 06:05 prof. Marcin Szewczak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Marcin Szewczak, prawnik z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca zagadnień Trójmorza. Tematem rozmowy była wizyta… » więcej 2022-06-21, godz. 06:00 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym, zadaniach powołanej niedawno… » więcej 2022-06-20, godz. 03:15 Dariusz Kurzawa Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa (PSL). Rozmawialiśmy między innymi o Krajowym Planie Odbudowy i o bezpieczeństwie żywnościowym w kontekście… » więcej 2022-06-17, godz. 06:05 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o sprawach związanych… » więcej
12345