Czwartek, 30 czerwca 2022 r.   Imieniny: Emilii, Lucyn
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-05-24, 06:45 Marcin Kupczyk

Andrzej Sowa

Ppłk Andrzej Sowa/fot. Maciej Wilkowski
Ppłk Andrzej Sowa/fot. Maciej Wilkowski
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - ppłk Andrzej Sowa
Gościem „Rozmowy Dnia” był ppłk Andrzej Sowa z Zamiejscowego Ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. A jej temat to powstawanie nowej formacji w polskim wojsku, czyli zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej.Marcin Kupczyk: Panie pułkowniku, w kilkudziesięciu miastach kraju w sobotę odbyły się wojskowe pikniki, których celem było między innymi zachęcenie do wstępowania w szeregi nowej formacji, bo o niej będziemy mówić, mianowicie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. W naszym regionie pikniki odbyły się w Kruszwicy i w Golubiu-Dobrzyniu. Był pan w Golubiu-Dobrzyniu. Proszę powiedzieć, jak udał się piknik, czy było zainteresowanie tą nową służbą wojskową?

ppłk Andrzej Sowa: Tak, zgłaszali się młodzi ludzie w przedziale wieku od 20 kilku lat do 30 paru. Były też panie, które interesowały się nową formą służby wojskowej. Zadawali pytania, dla kogo jest ta służba, jest jaki jest jej cel, jak się do niej dostać, jakie są kolejne procesy rekrutacji. Na te wszystkie pytania osoby zainteresowane tą nową formą służby wojskowej mogły uzyskać odpowiedzi w specjalnym punkcie rekrutacyjnym, który był zorganizowany przez ośrodek zamiejscowy w Bydgoszczy oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Brodnicy, gdzie przedstawiciele tych instytucji udzielali szczegółowych informacji, a co ważniejsze również osoby już zdecydowane mogły złożyć formalnie wniosek o powołaniu do tej formy służby wojskowej, co też uczynili,

Ile było takich wniosków?

W sumie w Golubiu-Dobrzyniu i w Kruszwicy, na tych dwóch piknikach oraz w pięciu punktach rekrutacyjnych, które funkcjonowały na naszym terenie, bo takie punkty były w Grudziądzu, Włocławku, Świeciu, w Nakle nad Notecią wnioski o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło 165 ochotników. Wynik nas bardzo cieszy, nawet przerósł nasze oczekiwania, ponieważ myśleliśmy, że skoro jest to nowa forma służby wojskowej, która dopiero będzie wchodzić, to zainteresowane osoby tylko będą pytały o to, jak się do niej dostać. Jednak po uzyskaniu tych informacji, które byliśmy im w stanie przekazać – a staraliśmy się przekazywać naprawdę szczegółowe informacje, bo już wiele rzeczy wiemy, jak to wszystko będzie wyglądało i funkcjonowało, kiedy jest pierwsze wcielenie do tej służby, bo nastąpi 6 czerwca – to te osoby po uzyskaniu tych wszystkich informacji, które im przekazaliśmy, były zdecydowane złożyć wnioski już w punkcie rekrutacyjnym, który funkcjonował na pikniku. Mamy już grono ochotników, z których będziemy teraz wybierać, kto pójdzie w pierwszym etapie, a komu będziemy mogli zaproponować dalsze wcielenia.

A czym jest ten nowy rodzaj służby, jaka jest jego idea i dla kogo ona została stworzona?

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest to nowa forma służby wojskowej, która została wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny. Przeznaczona jest dla ochotników, którzy wcześniej nie pełnili żadnej formy czynnej służby wojskowej. Przede wszystkim ma na celu zwiększenie liczebności Sił Zbrojnych oraz zasilenie również szeregów rezerwy (...).

Zobacz także

2022-06-30, godz. 04:00 Tomasz Grzywaczewski Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Grzywaczewski, korespondent polskich mediów i reportażysta. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie, o pomocy z Zachodu… » więcej 2022-06-29, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem programu „Rozmowa Dnia” był europoseł Ryszard Czarnecki. Dyskutowaliśmy między innymi o szczycie NATO w Madrycie. Magdalena Ogórek: Brutalny… » więcej 2022-06-28, godz. 06:45 Katarzyna Florek Gościem „Rozmowy Dnia” była Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy. Dyskutowaliśmy o pomyśle połączenia… » więcej 2022-06-27, godz. 06:00 Marcin Czyżniewski Gościem programu „Rozmowa Dnia” był prof. Marcin Czyżniewski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o burzy, jaka… » więcej 2022-06-24, godz. 06:45 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Rozmowa o zapowiadanym połączeniu bydgoskich szpitali uniwersyteckich… » więcej 2022-06-23, godz. 06:00 Sławomir Cenckiewicz Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Sławomir Cenckiewicz – historyk, były szef komisji likwidacyjnej Wojskowych Służb Informacyjnych, autor książki… » więcej 2022-06-22, godz. 06:05 prof. Marcin Szewczak Gościem „Rozmowy Dnia” był prof. Marcin Szewczak, prawnik z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znawca zagadnień Trójmorza. Tematem rozmowy była wizyta… » więcej 2022-06-21, godz. 06:00 Anna Gembicka Gościem Rozmowy Dnia była Anna Gembicka – wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie żywnościowym, zadaniach powołanej niedawno… » więcej 2022-06-20, godz. 03:15 Dariusz Kurzawa Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa (PSL). Rozmawialiśmy między innymi o Krajowym Planie Odbudowy i o bezpieczeństwie żywnościowym w kontekście… » więcej 2022-06-17, godz. 06:05 Paweł Szramka Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Paweł Szramka. Rozmawialiśmy między innymi o sprawach związanych… » więcej
12345