Piątek, 27 maja 2022 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
2022-01-10, 06:05 Michał Jędryka

Marcin Sypniewski [wideo]

Marcin Sypniewski/fot. Archiwum
Marcin Sypniewski/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Marcin Sypniewski
Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski, polityk Konfederacji. Rozmawialiśmy o bieżących problemach politycznych — blokadzie profilu Konfederacji, a także o przekształceniach koncernu Orlen.

Michał Jędryka: W środę Facebook usunął ze swojego serwisu profil Konfederacji. Nazywał się „Wolność i niepodległość”, a śledziło go 670 tysięcy użytkowników. Było to podobno największe konto formacji parlamentarnej w Polsce. Rozumiem, że cały czas nie zostało przywrócone?
Marcin Sypniewski: Nie bardzo wierzymy, że zostanie przywrócone, bo kiedy poprzednim razem Facebook usunął profil Janusza Korwin-Mikkego, który również był wówczas największym profilem polskiego polityka, to do dziś jest ono nieaktywne.
To decyzja skandaliczna, bo Konfederacja jest partią parlamentarną, która notuje w sondażach około 10-procentowe poparcie, w tym w elektoracie przyszłości, czyli wśród młodych osób, poparcie dwukrotnie większe. I w tym momencie obca korporacja usuwa to konto, pozbawiając nas praktycznie możliwości komunikowania się z elektoratem.

Sarkastycznie to skomentował Paweł Kukiz. Powiedział tak: „Konfederacja wstrzymała się przy ustawie medialnej, broniąc amerykańskiej firmy, to teraz inna amerykańska firma ich wstrzymała”.
- Nie porównywałbym tych dwóch sytuacji. Natomiast to, jak funkcjonuje Facebook oraz inne korporacje, posiadające władzę dostępu do szerzenia informacji dla wielu osób – pokazuje niestety, jak zbudowane jest państwo polskie. Gdy prowadziłem mikroskopijną w porównaniu do Facebooka firmę, byłem kiedyś kontrolowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Musiałem wtedy z warunków umów usunąć takie zdanie, że mogę zwolnić klienta od niektórych obowiązków, bo UOKiK uznał, że to byłoby działanie jednostronne. Pytanie, czy UOKiK kiedykolwiek zajmował się regulaminem Facebooka? Przecież tam są same działania jednostronne. Facebook praktycznie żadnej czynności nie konsultuje, nie uzgadnia z prowadzącym profil. Kontrola sądowa w przypadku Facebooka jest bardzo wątpliwa i wiąże się z długotrwałym procesem sądowym. Niestety w Polsce są równi i równiejsi. Polskie państwo jest bezlitosne wobec małych i bezbronne wobec wielkich koncernów.

Konfederacja próbuje to zmienić. Został przedstawiony projekt ustawy, w którym byłoby to uregulowane. Sądzi Pan, że jest on realny do wprowadzenia i egzekwowania?
- Myślę, że jest realny do wprowadzenia – dlatego, że każda partia polityczna musi sobie zdawać sprawę, że na nas może się nie skończyć. Za chwilę mogą zniknąć profile PiS-u czy innych sił politycznych. Nie chciałbym, żeby w Polsce doszło do takiej sytuacji, jak w Stanach, że prezydent Andrzej Duda po wyborach, w których wybierzemy jego następcę straci kontrolę nad Facebookiem. Donald Trump był w takiej sytuacji, że miał dostęp do bomby atomowej, a nie mógł opublikować postać na Facebooku. (...)

Zobacz także

2022-05-26, godz. 06:45 Andrzej Kobiak Gościem Rozmowy dnia był senator Andrzej Kobiak, a rozmawialiśmy o upamiętnieniu Leona Janty-Połczyńskiego, międzywojennego polityka z naszego regionu… » więcej 2022-05-25, godz. 03:45 Andrzej Dera Gościem „Rozmowy Dnia” był Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Rozmowa dotyczyła między innymi wystąpienia Prezydenta Andrzeja Dudy… » więcej 2022-05-24, godz. 06:45 Andrzej Sowa Gościem „Rozmowy Dnia” był ppłk Andrzej Sowa z Zamiejscowego Ośrodka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. A jej temat to powstawanie nowej formacji… » więcej 2022-05-23, godz. 03:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o pomysłach zmian dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej… » więcej 2022-05-20, godz. 06:05 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Bartosz Kownacki. Rozmawialiśmy między innymi o przystąpieniu… » więcej 2022-05-19, godz. 06:45 Jarosław Wojtas Gościem programu „Rozmowa Dnia” był dr Jarosław Wojtas – politolog z Wyższej Szkoły Bankowej. Dyskutowaliśmy o wypowiedzi przedstawiciela rosyjskiego… » więcej 2022-05-18, godz. 06:05 Paweł Krutul Gościem Rozmowy Dnia był poseł Paweł Krutul (Lewica), członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Rozmawialiśmy między innymi o spotkaniu europejskich ministrów… » więcej 2022-05-17, godz. 06:00 Arkadiusz Myrcha Gościem Rozmowy Dnia był poseł Arkadiusz Myrcha z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o projekcie wspólnej listy opozycyjnej w przyszłych… » więcej 2022-05-16, godz. 06:45 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był polityk Konfederacji Marcin Sypniewski. Rozmawialiśmy o postawie polityków Konfederacji wobec wojny na Wschodzie i wobec sytuacji… » więcej 2022-05-13, godz. 06:05 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach… » więcej
12345