Sobota, 28 maja 2022 r.   Imieniny: Jaromira, Justa, Justyny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Meble
2022-01-04, 06:45 Michał Jędryka

Sławomir Sadowski

Dr Sławomir Sadowski/fot. archiwum
Dr Sławomir Sadowski/fot. archiwum
Rozmowa dnia - Sławomir Sadowski
Gościem Rozmowy dnia był dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy, a jej tematem polityczne perspektywy roku 2022.

Michał Jędryka: Nowy rok, to lepszy rok? Czy nowy rok w polityce, w życiu społecznym może być lepszy od poprzedniego?

Sławomir Sadowski: Nowy, rozumiem, jako dający nową perspektywę, czyli coś co stwarza szansę, że będzie lepiej. Czy on będzie lepszy? To już zupełnie inna sprawa. Na wszystkich poziomach funkcjonowania społeczeństwa, nie tylko polskiego, ale w ogóle, mamy do czynienia z szeregiem konfliktów, a niektóre są bardzo niebezpieczne. Na szczeblu globalnym mamy spory pomiędzy mocarstwami. Chiny - Ameryka, Chiny - Rosja, UE - Rosja, na niższych poziomach także.

Lub UE-Polska.

Tak, oczywiście. W ramach UE cały szereg konfliktów, pomiędzy KE a państwami członkowskimi. Wydaje się, że w wielu przypadkach te konflikty są trudne do rozwiązania, więc pojawia się pytanie, jak to będzie skutkowało na nowy, lepszy rok. Mam zatem wątpliwości, czy on będzie lepszy.

Rok rozpoczął się od ogromnej dyskusji o cenach gazu. Gaz faktycznie drożeje, ale czy taka panika, histeria jest uzasadniona?

Jeżeli ktoś słyszy, że ma zapłacić 10 razy więcej to się może trochę niepokoić, natomiast brak tu jest rzetelnej, solidnej wiedzy, jak kształtuje się ceny gazy we współczesnym świecie, jakie mamy zawarte umowy, choć my mamy umowy spotowe przede wszystkim...

Co to są umowy spotowe?

To są umowy, które wynikają z aktualnej ceny na giełdach gazowych, np. w Amsterdamie. To powoduje, że one mocno się wahają. Dlatego zawierano umowy długoterminowe, żeby one były w miarę stabilne, natomiast w umowach spotowych, mamy do czynienia z wahaniami, a Rosja prowadzi grę polityczną, przez ceny gazu, a chodzi o to by świat zgodził się na uruchomienie Nord Stream 2 i pewnie wtedy się wszystko uspokoi, ale pojawią się nowe problemy. (...).

Zobacz także

2022-05-13, godz. 06:05 Paweł Skutecki Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Skutecki – bydgoski polityk, który kilka miesięcy temu przystąpił do Solidarnej Polski. Dyskutowaliśmy m.in. o perspektywach… » więcej 2022-05-12, godz. 06:45 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef klubu parlamentarnego Lewicy. Rozmawialiśmy o niedawnym incydencie z udziałem ambasadora Rosji w… » więcej 2022-05-11, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Tematem wywiadu był między innymi incydent dyplomatyczny z 9 maja… » więcej 2022-05-10, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Dyskutowaliśmy między innymi o inwestycjach drogowych i kosztach wojny… » więcej 2022-05-09, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był profesor Grzegorz Górski – rektor Akademii Jagiellońskiej w Toruniu. Rozmawialiśmy o sytuacji na Ukrainie i relacjach Polski –… » więcej 2022-05-06, godz. 06:00 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Mówiliśmy między innymi o kolejnej rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającej do… » więcej 2022-05-05, godz. 06:45 Piotr Całbecki Gościem „Rozmowy Dnia” był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Tematem wywiadu był między innymi Wojewódzki Szpital Zespolony… » więcej 2022-05-04, godz. 03:15 Piotr Borys Gościem Rozmowy dnia był poseł Piotr Borys z Koalicji Obywatelskiej. Rozmawialiśmy między innymi o tym, czy wojna na Ukrainie spowodowała odbudowanie poczucia… » więcej 2022-05-03, godz. 03:23 prof. Andrzej Nowak Gościem Rozmowy dnia był prof. Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawialiśmy o stosunkach polsko-rosyjskich, nie tylko w epoce Konstytucji… » więcej 2022-05-02, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był prof. Zbigniew Girzyński, historyk i poseł. Rozmawialiśmy o fladze i innych symbolach narodowych oraz o roli, jaką odegrały w utrzymaniu… » więcej
12345