Piątek, 27 maja 2022 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Forum Rolnika 2022
2021-12-10, 06:05 Michał Jędryka

Dariusz Kurzawa

Dariusz Kurzawa/fot. Archiwum
Dariusz Kurzawa/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Dariusz Kurzawa
Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa z Polskiego Stronnictwa Ludowego Koalicji Polskiej, a rozmawialiśmy o przyszłości tej partii po jej kongresie.

Michał Jędryka: Polskie Stronnictwo Ludowe jest po kongresie, odbył się w miniony weekend. Czy dotychczasowy kierunek zostaje utrzymany, nic się nie zmienia? Kierownictwo w zasadzie zostaje to samo z tą różnicą, że były premier Waldemar Pawlak wraca do polityki.
Dariusz Kurzawa: Właściwie nic nie zmieniamy. Chcemy tylko jeszcze zwiększyć naszą otwartość na mieszkańców wsi i małych miasteczek – jeszcze bardziej chcemy akcentować to, że mamy być ich przedstawicielem. Chcemy walczyć o interesy polskiej wsi i małych miast, ale także przedsiębiorców, bo ta zmiana, która dokonała się na stanowisku szefa rady naczelnej pokazuje, że w jakimś sensie PSL wraca do korzeni. Jednocześnie też idziemy do przodu, bo Waldemar Pawlak jest kojarzony przede wszystkim z rolnictwem i wsią, ale także z biznesem. Sądzimy, że to jest dobre otwarcie i dobry ruch w tym kierunku, aby pokazać, że polscy przedsiębiorcy mogą mieć dobrego obrońcę i też swojego rzecznika właśnie w osobie pana premiera Pawlaka i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Powiedział Pan o małych miejscowościach, o wsi to jest tradycyjny elektorat PSL, ale w opiniach jednego z ekspertów słyszałem, że próba, którą podjął Władysław Kosiniak-Kamysz wprowadzenia PSL-u do miast spowodowała zmianę popularności i dołowanie tej partii w sondażach. Zgadza się Pan z taką opinią?
– Nie zgadzam się to jest tak, że sondaże sobie, a wynik wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego sobie. Doświadczam tego od dwudziestu-kilku lat, od kiedy jestem członkiem PSL, że zawsze sondaże były słabe, a potem okazywało się, że ten wynik nie jest wcale najgorszy, choć oczywiście zawsze może być lepszy. Zmieniła się struktura polskiej wsi, zmienia się też struktura małych miasteczek i o tym też musimy pamiętać. Teraz 10 procent może 20 procent – mieszkańców polskiej wsi żyje z rolnictwa, a reszta wykonuje inne zawody i pracuje najczęściej w mieście, w firmach, zajmuje się prowadzeniem działalności gospodarczej. To też musimy brać pod uwagę konstruując swój program i ofertę dla potencjalnych wyborców.

Jak struktura polskiej wsi Pana zdaniem zmieni się po wprowadzeniu tego, co proponuje obecnie Komisja Europejska pod nazwą Nowej Wspólnej Polityki Rolnej?
– Przede wszystkim umocnią się te gospodarstwa, które już w tej chwili funkcjonują dość dobrze. Wparcie jest konieczne, aby dalej mogły się rozwijać, też zapewnić stały zbyt i przede wszystkim dobre prosperowanie tych gospodarstw. Struktura polskiej wsi też bardzo mocno się zmienia pod wpływem Unii Europejskiej. (…)

Zobacz także

2022-04-14, godz. 06:00 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy Dnia był marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Dyskutowaliśmy między innymi o rolnictwie w naszym regionie – w kontekście… » więcej 2022-04-13, godz. 06:05 Waldemar Andzel Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Waldemar Andzel, przewodniczący sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Rozmawialiśmy o działaniach na rzecz bezpieczeństwa… » więcej 2022-04-12, godz. 06:41 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był Paweł Szramka, poseł koła „Polskie Sprawy” i członek sejmowej komisji obrony. Jej tematem była sytuacja na Ukrainie, zbrodnie… » więcej 2022-04-11, godz. 03:25 Patryk Tomaszewski [wideo] Gościem „Rozmowy dnia” był dr Patryk Tomaszewski, politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawialiśmy o rozwoju sytuacji międzynarodowej… » więcej 2022-04-08, godz. 03:31 Bartosz Kownacki Gościem „Rozmowy Dnia” był wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej poseł Bartosz Kownacki, którego pytaliśmy między innymi o możliwość… » więcej 2022-04-07, godz. 06:00 Porucznik Paweł Banasiak Gościem Rozmowy Dnia był porucznik Paweł Banasiak, oficer prasowy 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rozmawialiśmy o rosnącym zainteresowaniu… » więcej 2022-04-06, godz. 06:05 Grzegorz Napieralski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej, a dyskusja dotyczyła między innymi sankcji przeciw Rosji. Magdalena Ogórek:… » więcej 2022-04-05, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. cudzoziemców i migracji. Rozmawialiśmy o organizacji pomocy… » więcej 2022-04-04, godz. 04:41 Marlena Maląg Gościem „Rozmowy dnia” była Marlena Maląg – minister rodziny i polityki społecznej. Dyskutowaliśmy o planach rządu na długoterminową pomoc uchodźcom… » więcej 2022-04-01, godz. 06:45 Łukasz Reszczyński Gościem Rozmowy Dnia był dr Łukasz Reszczyński z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu, zajmujący się problemami bezpieczeństwa i energetyki. Pytaliśmy… » więcej
23456