Środa, 26 stycznia 2022 r.   Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Nova
2021-12-02, 06:42 Marcin Kupczyk

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski/fot. Wikipedia
Jan Krzysztof Ardanowski/fot. Wikipedia
Rozmowa Dnia - Jak Krzysztof Ardanowski
Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS, Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady do Spraw Rolnictwa Przy Prezydencie RP. A rozmawialiśmy o niedawnym posiedzeniu Rady poświęconym eksportowi polskich produktów oraz planom: Zielony Ład i Fit For 55.

Marcin Kupczyk: Niedawne posiedzenie rady było poświęcone potrzebie zwiększenia dynamiki polskiego eksportu rolno-spożywczego i konieczności poszerzania rynków zbytu na nasze towary. Proszę powiedzieć, jak wygląda sytuacja dziś, co można poprawić?

Jan Krzysztof Ardanowski: Cieszymy się stosunkowo dużym eksportem, bo on z roku na rok rośnie. W tym roku wartość eksportu wyniesie około 35 miliardów euro. Mamy również nadwyżkę, kilkanaście miliardów nadwyżki eksportu nad importem, bo to też jest istotne. To na pewno jest jakiś sukces, który pokazuje, że polskie rolnictwo radzi sobie na rynkach zagranicznych. 80% żywności z Polski eksportujemy do krajów Unii, ale my nie możemy spocząć na laurach, bo na przykład niewielka Holandia, kilkakrotnie od nas mniejsza, eksportuje produkty rolno-spożywcze za około 100 miliardów euro, czyli trzy razy więcej, niż duży kraj rolniczy, jakim jest Polska.

Szukamy nowych rynków?

Szukamy nowych rynków pozaunijnych. Z takich obszarów świata, gdzie chcielibyśmy zaistnieć to jest Azja wschodnia, Półwysep Indochiński, kraje ASEAN - to jest rynek potencjalnie ciekawy, kraje Zatoki Perskiej, czy szerzej, kraje Bliskiego Wschodu, północnej Afryki. Również praktycznie nierozeznane są możliwości eksportu do czarnej Afryki. Dlatego uważam, taka jest jedna z konkluzji po spotkaniu rady prezydenckiej, że polska dyplomacja, dyplomaci akredytowani w różnych krajach na świecie, mają obowiązek pomóc w szukaniu partnerów handlowych: firm, sieci handlowych w tych wszystkich krajach, gdzie oni są akredytowani. Powinni szukać podmiotów zainteresowanych importem i kojarzyć ich z polskimi przedsiębiorcami, bo przecież to nie państwo, tylko to są prywatne firmy, którym trzeba pomóc w znalezieniu partnerów, w szczególności na tych rynkach odległych. Zainicjowałem taki proces, żeby w najważniejszych przynajmniej krajach, czyli w Chinach, Indiach, niektórych krajach arabskich, o których mówiłem, żeby tam działali tak zwani radcy rolni, czyli dyplomaci dedykowani wyłącznie szukaniu kontaktów w zakresie żywności. Specyfika sprzedaży żywności jest tak złożona, że ten, który się zna na sprzedaży, np. dźwigów, nie będzie się znał na sprzedaży warzyw, owoców, mięsa, mleka, na normach weterynaryjnych i sanitarnych, na pozwoleniach, które są niezbędne do wejścia na rynek. Jest duża praca przed nami, ale trzeba robić wszystko, żeby ten eksport zwiększać, bo bez tego, bez eksportu polskie rolnictwo się po prostu zadusi (...).

Zobacz także

2022-01-25, godz. 06:45 Marcin Horała W 2029 roku Włocławek ma mieć szybkie połączenie kolejowe z Warszawą i portem lotniczym Solidarność. Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę na st ... » więcej 2022-01-24, godz. 05:28 Sławomir Sadowski Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog, dr Sławomir Sadowski. A jej tematem napięcie na linii Rosja - Zachód oraz sytuacja związana z możliwym konfliktem na Ukr ... » więcej 2022-01-21, godz. 06:45 Grzegorz Górski Komisja Europejska wysłała Polsce wezwanie do zapłaty blisko 70 mln euro za niezastosowanie się do decyzji TSUE dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższeg ... » więcej 2022-01-20, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem „Rozmowy Dnia” był politolog, dr Patryk Tomaszewski, a tematem wpływ epidemii koronawirusa na politykę. Rząd musi i powinien szukać złotego środka ... » więcej 2022-01-19, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem „Rozmowy Dnia” był europoseł Kosma Złotowski, a dyskutowaliśmy o wycofaniu jego kandydatury na stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego or ... » więcej 2022-01-18, godz. 06:45 Mariusz Kałużny Gościem Rozmowy Dnia był poseł Mariusz Kałużny z Solidarnej Polski. Rozmawialiśmy między innymi o pieniądzach Unii Europejskiej. Michał Jędryka: Jest Pan o ... » więcej 2022-01-17, godz. 06:00 Adrian Mól Gościem Rozmowy Dnia był Adrian Mól, nowy wiceprezydent Torunia. Rozmawialiśmy o zadaniach, które podejmie w mieście. Michał Jędryka: W Toruniu jest specyfic ... » więcej 2022-01-14, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki z sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy o coraz bardziej napiętej sytuacji w Europie Wschodniej. ... » więcej 2022-01-13, godz. 06:16 Piotr Całbecki Gościem Rozmowy dnia był marszałek województwa kujawsko–pomorskiego Piotr Całbecki, rozmawialiśmy o konsultacjach dotyczących wykorzystania funduszy europejsk ... » więcej 2022-01-12, godz. 06:00 Ryszard Czarnecki Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Ryszard Czarnecki, a tematem rosnące ceny energii i brak reakcji Unii Europejskiej. Magdalena Ogórek: Zastanawiam się, czy ... » więcej
12345