Środa, 08 grudnia 2021 r.   Imieniny: Marii, Światozara, Makarego
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Leszczyńskiego
2021-11-25, 06:05 Michał Jędryka

dr Paweł Milcarek

dr Paweł Milcarek Fot. teologiapolityczna.pl
dr Paweł Milcarek Fot. teologiapolityczna.pl
PR PiK - Rozmowa Dnia - Paweł Milcarek
Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Paweł Milcarek, filozof i publicysta, a rozmawialiśmy o Kongresie Edukacji Klasycznej, który w środę odbył się w Warszawie.

Michał Jędryka: Zacznę od tezy, którą na konferencji postawiła pani doktor Ochman – filolog klasyczny. Mówiła, że spodziewamy się kolejnego renesansu - że katastroficzne wizje końca cywilizacji może nie grożą nam aż tak bardzo i że rewolucja technologiczna przyniesie nam renesans klasycznej kultury. Czy Pan podziela taką nadzieję?
Paweł Milcarek: To jest oczywiście zapowiedź – z jednej strony bardzo optymistyczna i myślę, że pani doktor Ochman nie planowała intensywności optymizmu, który w tym haśle można odczytać. Natomiast jest w tym również pewna realistyczna pociecha, do której bym się przyłączył. Rzeczywiście mamy do czynienia z pewnym przełomem medialnym – kompletną zmianą medium, którym posługuje się nasza kultura, a każda istotna przemiana medium jest prędzej czy później głęboką przemianą w kulturze. Z jednej strony ta przemiana, w której uczestniczymy i której jesteśmy sprawcami i ofiarami, jest uderzeniem w tekst i w tym sensie wydawała się być na pierwszy rzut oka przeszkodą, uderzeniem w podstawy naszej kultury. Pisze się dzisiaj w książkach o cywilizacji po tekście – takiej, która jest cywilizacją przekazu obrazowego, emocjonalnego, obrazów ruchomych, przemawiających itd.

… nie mówiąc już o dekonstrukcjach….
– To oczywiście ten negatywny moment, który bym zestawił na przykład w kulturze druku XV-XVI wieku z zalewem pisemek byle jakich, których do tej pory nie było. Dopiero około XV-XVI wieku pojawiła się fala propagandy prymitywnej, również obrazkowej, hasłowej, memicznej. Coś takiego wtedy nastąpiło, ale gdzieś obok tego – dzięki temu samego medium – możliwe było wyrobienie nowych ścieżek w starej, tradycyjnej kulturze. „Mnożnik kultury” w postaci druku zadziałał również na korzyść naszej cywilizacji. Wydaje mi się, że to obecne medium 2.0, które czyni bardzo łatwym spotkanie, interakcję – pani doktor Ochman mówiła dziś, że nie trzeba czekać aż się zgromadzi w Warszawie 100 osób zainteresowanych łaciną, bo można uruchomić zajęcia, w których będą uczestniczyli ludzie ze Szczecina, Wrocławia, Warszawy itd. – właśnie to medium to umożliwia…

Czy to znaczy, że mamy się uczyć łaciny?
– Zapewne nie jest to jedyną i najważniejszą rzeczą, która jest do obronienia, aczkolwiek myślę, że w pewnym momencie okaże się rzeczą naturalną. Dzisiaj pani doktor Ochman mówiła o łacinie jako po prostu o czymś, co powinno się mieścić w dziale języków obcych. (...)

Zobacz także

2021-12-08, godz. 06:05 Andrzej Szejna Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Andrzej Szejna z Lewicy, a rozmawialiśmy o projekcie obowiązkowych szczepień, który ta formacja złożyła w Sejmie. Magdalen ... » więcej 2021-12-07, godz. 04:05 Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jej tematy to plany rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ... » więcej 2021-12-06, godz. 04:21 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był historyk i poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy między innymi o warszawskim szczycie i sprzeciwie wobec federalizacji Euro ... » więcej 2021-12-03, godz. 06:05 Teresa Misiewicz i Magdalena Florek Gośćmi „Rozmowy Dnia” były panie Teresa Misiewicz i Magdalena Florek, które zorganizowały w Bydgoszczy akcję dostarczania świątecznych pierników dla żołnierzy ... » więcej 2021-12-02, godz. 06:42 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS, Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady do Spraw Rolnictwa Przy Prezydencie RP. A rozmawialiśmy o niedawnym posiedzeniu Rady p ... » więcej 2021-12-01, godz. 06:05 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był ekonomista, doradca podatkowy i polityk Konfederacji. Tematem rosnąca inflacja i możliwości jej opanowania. Michał Jędryka: Jest ... » więcej 2021-11-30, godz. 06:00 Wojciech Mojzesowicz Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący Rady Regionalnej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz. Rozmowa dotyczyła problemów i obaw r ... » więcej 2021-11-29, godz. 04:33 Paulina Hennig-Kloska Gościem „Rozmowy Dnia” była Paulina Hennig-Kloska, posłanka ugrupowania Polska 2050. Rozmawialiśmy o otwarciu biura poselskiego w Bydgoszczy, walce z pandemią ... » więcej 2021-11-26, godz. 04:24 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmowa o planowanym na grudzień proteście europejskich r ... » więcej 2021-11-24, godz. 03:36 Zbigniew Kuźmiuk Gościem Rozmowy dnia był europoseł Zbigniew Kuźmiuk, a jej tematem sytuacja na Białorusi oraz wspólna polityka rolna Unii Europejskiej. Magdalena Ogórek: Co ... » więcej
12345