Sobota, 22 stycznia 2022 r.   Imieniny: Anastazego, Wincentego / Dzień Dziadka
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa Dnia
Rycerska
2021-10-21, 03:57 Redakcja

Zbigniew Girzyński

Zbigniew Girzyński
Zbigniew Girzyński
Rozmowa Dnia - Zbigniew Girzyński
Gościem Rozmowy Dnia był poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o trwających debatach w Parlamencie Europejskim i możliwości kompromisu co do programu odbudowy.

Michał Jędryka: Nie milkną echa wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim, która była konsekwencją chyba nie tylko wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego, ale trwającego od wielu miesięcy przesilenia pomiędzy polskim rządem i Komisją Europejską. Jak pan postrzega tę debatę i cały ten konflikt?
Zbigniew Girzyński: Jak słusznie pan redaktor zauważył, wyrok Trybunału Konstytucyjnego był jedynie pretekstem do zorganizowania tej debaty, bo od dłuższego czasu rząd polski jest w sporze z częścią elit europejskich, które w sposób jednoznaczny opowiedziały się za pewną częścią polskiej sceny politycznej, częścią, która jest dominująca na opozycji, ale nie wypełnia całej przestrzeni opozycyjnej - mam na myśli głównie Platformę Obywatelską i Lewicę.
Część polityków europejskich najwyraźniej uznała, że można wykorzystać obecną sytuację do tego, aby pomóc opozycji odzyskać władzę, którą straciła sześć lat temu. Zdaje się, że politycy ci wykorzystują obecną sytuację związaną z planem odbudowy, który powinien zostać wdrożony we wszystkich krajach Unii Europejskiej, do takiej dosyć zasadniczej rozgrywki z obecnymi władzami, co jest, niestety, ze szkodą dla Polski. Jeśliby się okazało, że Polska zostałaby rzeczywiście pozbawiona środków z Europejskiego Programu Odbudowy, w którym na równych zasadach, tak jak było umówione, powinny partycypować wszystkie kraje UE, to straci nie rząd Prawa i Sprawiedliwości, nie opozycja, która tę sprawę tak bardzo mocno podnosi - opozycja związana z Platformą Obywatelską i z Lewicą - tylko stracą wszyscy Polacy, bo każdy z nas byłby beneficjentem tych środków pomocowych, które Polska, tak jak każdy inny kraj Unii Europejskiej, dostać powinna.

Może opozycja liczy na to, że stracą wszyscy Polacy, ale rząd Prawa i Sprawiedliwości straci władzę, i o to może właśnie chodzi?

Obawiam się, że takie myślenie dominuje dzisiaj wśród części polityków opozycyjnych, podkreślam - części - bo sam się zaliczam do opozycji, ale bynajmniej nie mam zamiaru w tego typu działaniach brać udziału, bo one są szkodliwe, i to szkodliwe strategicznie. To jest takie myślenie kategoriami dziecinnymi, że na złość mamie odmrożę sobie uszy. Tylko że prędzej czy później, każdy z nas zapłaci za tego typu politykę (...).

Zobacz także

2021-12-10, godz. 06:05 Dariusz Kurzawa Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Dariusz Kurzawa z Polskiego Stronnictwa Ludowego – Koalicji Polskiej, a rozmawialiśmy o przyszłości tej partii po jej kongres ... » więcej 2021-12-09, godz. 06:00 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był prof. Mieczysław Ryba, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej. Rozmawialiśmy o z ... » więcej 2021-12-08, godz. 06:05 Andrzej Szejna Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Andrzej Szejna z Lewicy, a rozmawialiśmy o projekcie obowiązkowych szczepień, który ta formacja złożyła w Sejmie. Magdalen ... » więcej 2021-12-07, godz. 04:05 Sławomir Sadowski Gościem Rozmowy Dnia był dr Sławomir Sadowski, politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jej tematy to plany rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ... » więcej 2021-12-06, godz. 04:21 Zbigniew Girzyński [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był historyk i poseł prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy między innymi o warszawskim szczycie i sprzeciwie wobec federalizacji Euro ... » więcej 2021-12-03, godz. 06:05 Teresa Misiewicz i Magdalena Florek Gośćmi „Rozmowy Dnia” były panie Teresa Misiewicz i Magdalena Florek, które zorganizowały w Bydgoszczy akcję dostarczania świątecznych pierników dla żołnierzy ... » więcej 2021-12-02, godz. 06:42 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł PiS, Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady do Spraw Rolnictwa Przy Prezydencie RP. A rozmawialiśmy o niedawnym posiedzeniu Rady p ... » więcej 2021-12-01, godz. 06:05 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był ekonomista, doradca podatkowy i polityk Konfederacji. Tematem rosnąca inflacja i możliwości jej opanowania. Michał Jędryka: Jest ... » więcej 2021-11-30, godz. 06:00 Wojciech Mojzesowicz Gościem Rozmowy Dnia był przewodniczący Rady Regionalnej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Wojciech Mojzesowicz. Rozmowa dotyczyła problemów i obaw r ... » więcej 2021-11-29, godz. 04:33 Paulina Hennig-Kloska Gościem „Rozmowy Dnia” była Paulina Hennig-Kloska, posłanka ugrupowania Polska 2050. Rozmawialiśmy o otwarciu biura poselskiego w Bydgoszczy, walce z pandemią ... » więcej
23456