Poniedziałek, 06 grudnia 2021 r.   Imieniny: Mikołaja, Jaremy, Emiliana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2021-08-23, 06:45 Michał Jędryka

Maria Mazurkiewicz

Maria Mazurkiewicz/fot.PR PiK/archiwum
Maria Mazurkiewicz/fot.PR PiK/archiwum
Rozmowa dnia - Maria Mazurkiewicz
Gościem Rozmowy Dnia była wicekurator Maria Mazurkiewicz, a rozmawialiśmy o roli lektur w wykształceniu i zmianach, które właśnie w liście lektur nastąpiły.

Michał Jędryka: Dużo się ostatnio mówiło o zmianach w kanonie lektur. Minister edukacji, Przemysław Czarnek sporządził nową listę lektur. Czy to faktycznie tak wielka zmiana, jak szum medialny temu towarzyszący?

Maria Mazurkiewicz: W rzeczywistości są to drobne zmiany. Głównymi lekturami, które należałoby brać pod uwagę w takiej dyskusji, że coś zostało wyrzucone, to są pojedyncze tytuły, natomiast dużo więcej zostało dodane. Warto o tym pamiętać, że lektury, zwłaszcza kanon podstawowy, to jest swoiste minimum, które ustalane jest, nie w tym celu, jak niektórzy górnolotnie mówią, żeby młodzież wiedziała co czytać, żeby rodzice wiedzieli co czytać. Przecież jeżeli ktoś czyta, to wie po co sięgać, a jak nie czyta, to i kanon mu nie pomoże. Natomiast to minimum lektur obowiązkowych służy do tego by w trakcie przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, egzaminów klas 8 czy maturalnych, był podstawowy zestaw, który będą znali wszyscy uczniowie. Pozostałe teksty, które nauczyciele wykorzystują, z kanonu uzupełniającego, są różne i gdyby zostawiłoby się zupełną wolność nauczycielom, to trudno byłoby wybrać teksty, które są znane wszystkim, na podstawie których można przeprowadzić egzaminy zewnętrzne.

Czy w tym zestawie podstawowym cokolwiek się zmieniło?

Zmieniają się drobiazgi. Są pewne tytuły, które, można powiedzieć, są ruchome. Pojawiają się w lekturach podstawowych, uzupełniających, znikają. Wielka dyskusja była na temat książki Miry Jaworczakowej „Oto jest Kasia” jako lektury dla szkoły podstawowej klasy 1-3. My chyba jeszcze tę lekturę czytaliśmy. Bardzo sympatyczna książeczka, ale, jeżeli nauczyciele będą uważali, że uczniowie koniecznie powinni tę lekturę przeczytać, to nic nie stoi na przeszkodzie by ją przeczytali. To, że nie pojawi się fragment w 8 klasie na egzaminie, nie jest chyba największą przeszkodą. Zaczął też krążyć w Internecie mem, że zamiast tekstów Wyszyńskiego, powinny się pojawić teksty dotyczące Marii Skłodowskiej-Curie. To jest główny problem we wszystkich dyskusjach na temat kanonu lektur. Ktoś coś usłyszy, uczepi się jednego detalu, a najlepiej sięgnąć do źródła. W nowych pozycjach w klasach 1-3 pojawia się książka Julity Grodek „Mania dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie”. Nie jest zatem tak, że się to nie pojawia, dzieci powinny wiedzieć kto to był, zresztą tych postaci, o których powinny się dzieci dowiedzieć jest dużo, dużo więcej. (..). Bo teraz jest często tak, że o wybitnych Polakach więcej wiedzą obcokrajowcy niż my, tak jest np. ze Stefanem Banachem. (...).

Zobacz także

2021-10-08, godz. 06:00 Patryk Tomaszewski Gościem Rozmowy Dnia był politolog dr Patryk Tomaszewski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a rozmawialiśmy o czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konst ... » więcej 2021-10-07, godz. 06:05 Prof. Marek Adamski Gościem „Rozmowy Dnia” był rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozmawialiśmy o perspektywach pierwszej w regionie politechniki, która właśnie rozpoczęła swój rok ... » więcej 2021-10-06, godz. 03:31 Karol Karski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł, prof. Karol Karski, a rozmawialiśmy o posiedzeniu Parlamentu Europejskiego poświęconemu sytuacji na granicy z Białorusią. ... » więcej 2021-10-05, godz. 06:00 Grzegorz Górski Gościem Rozmowy Dnia był prof. Grzegorz Górski, prawnik, rektor Kolegium Jagiellońskiego w Toruniu. Rozmawialiśmy o tym, co przydarzyło się Rafałowi Ziemkiewi ... » więcej 2021-10-04, godz. 04:00 Marcin Wałdoch Gościem Rozmowy Dnia był dr Marcin Wałdoch - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. A jej tematy, to przedłużenie stanu wyjątkowego na po ... » więcej 2021-10-01, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem „Rozmowy Dnia” był Tomasz Latos. Poseł PiS odpowiadał na pytania dotyczące stanu pandemii w Polsce, sytuacji na granicy z Białorusią oraz sporu z Czec ... » więcej 2021-09-30, godz. 03:46 Sławomir Mentzen Gościem „Rozmowy Dnia” był dr Sławomir Mentzen - ekonomista, przedsiębiorca i polityk Konfederacji, a rozmawialiśmy o stanie wyjątkowym na wschodniej granicy ... » więcej 2021-09-29, godz. 06:05 Katarzyna Piekarska Gościem Rozmowy Dnia była poseł Katarzyna Piekarska z Koalicji Obywatelskiej, a rozmawialiśmy między innymi o wojnie hybrydowej i sytuacji na granicy z Białor ... » więcej 2021-09-28, godz. 06:00 Jan Szopiński Gościem Rozmowy Dnia był poseł Jan Szopiński z Lewicy, a rozmawialiśmy na temat sytuacji na wschodniej granicy i kryzysu migracyjnego. Michał Jędryka: Słucha ... » więcej 2021-09-27, godz. 06:45 Dariusz Kurzawa [wideo] Poseł Dariusz Kurzawa (PSL-Koalicja Polska) był gościem poniedziałkowej „Rozmowy Dnia”. O wyborcach w Niemczech, zmianach we wspólnej polityce rolnej UE i o s ... » więcej
34567