Czwartek, 05 sierpnia 2021 r.   Imieniny: Oswalda, Marii, Mariana
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2021-06-22, 06:00 Magdalena Gill

Agnieszka Bryc

Agnieszka Bryc/fot. Archiwum
Agnieszka Bryc/fot. Archiwum
Rozmowa Dnia - Agnieszka Bryc
Gościem Rozmowy Dnia była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK w Toruniu. Ekspertka odpowiadała na pytania dotyczące m.in pierwszego spotkania prezydentów Putina i Bidena, także, czy nasz kraj może czuć się bezpieczny energetycznie oraz wypowie się na temat ostatnich ataków hakerskich na polskich polityków i urzędników.

Marcin Kupczyk: Zacznę tak: „Słoń a sprawa polska" - to znane powiedzonko z XIX wieku mówiło o naszej polskiej skłonności wiązania wszystkiego i odnoszenia do problemów naszego kraju, ale bez żartów zupełnie możemy zapytać „Szczyt Putin - Biden a sprawa polska" jedni chwalą, inni ganią ewentualne próby dogadywania się, wraca wątek ciągłych prób cywilizowania, że się tak wyrażę, wielkiego kraju przez Zachód, za pomocą więzów gospodarczych. Inni mówią, że Zachód powinien w końcu zrozumieć, że te próby będą zawsze daremne, bo Rosja, to Rosja. Są też komentarze takie, że Putin znów okazał się zwycięzcą. Co pani na to?

Agnieszka Bryc: To nie jest tak, że prezydent Putin okazał się zwycięzcą. My często z perspektywy Polski wyolbrzymiamy działania na odcinku Waszyngton - Moskwa. Warto spojrzeć na to bardzo chłodno i wtedy bardziej oczywiste będzie to, że prezydenci - obaj - z tym, z czym przyjechali do Genewy, z tym także wrócili, czyli żaden z nich zdecydowanie nie może powiedzieć że osiągnął sukces.

Nie ma przełomu?

Nie ma przełomu. Prezydent Putin przymusił do spotkania szantażem, tą wielką eskalacją w Donbasie. Jednak to nie jest tak, że prezydent Biden musiał spotkać się z prezydentem Putinem. On miał kilka ważnych spraw do załatwienia z prezydentem Putinem (...). Biden także wielokrotnie to potwierdzał, a prezent Putin nie zaprzeczał, że to Rosja oferowała w wielu ważnych kwestiach patrz: Bliski Wschód, patrz Iran, Afganistan - pomoc swoim amerykańskim partnerom. Co więcej, Rosja jest znacznie bardziej zdesperowana, żeby jednak doszło do szczytu Biden - Putin, ponieważ Rosjanom szalenie zależy na tym, żeby amerykanie zaczęli rozmawiać z Rosją w sprawach strategicznych, chodzi m.in. o rozmowy rozbrojeniowe, chodzi o kwestie potencjału jądrowego. Amerykanie od lat nie odpowiadali na propozycje rosyjskie, a prezydent Putin naprawdę, ja już to słyszę od przynajmniej kilku lat, niemal co roku, skarży się, że to są tak ważne sprawy, zwłaszcza na poziomie bezpieczeństwa międzynarodowego, że Rosja dobija się do Białego Domu, a Biały Dom milczy. Jeżeli popatrzymy więc na to, komu bardziej zależało, kto chciał doprowadzić do tego spotkania, to znacznie bardziej obstawiłabym stronę rosyjską. Amerykanie zgodzili się, natomiast oczywiście Putin wykorzystał to jako sukces propagandowy. Prezydent Putin wracając do Moskwy chwali się, że jest równorzędnym partnerem do rozmów z prezydentem Bidenem (...).

Zobacz także

2021-08-05, godz. 06:00 Mirosław Siemieniec Gościem czwartkowej „Rozmowy Dnia” był Mirosław Siemieniec, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Tematem kolejne akcje dotyczące poprawy bezpieczeństwa ... » więcej 2021-08-04, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o problemach z unijnymi dotacjami oraz o Pałacu Saskim. Magdalena Ogórek: N ... » więcej 2021-08-03, godz. 06:30 Alfred Bujara Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ „Solidarność”. Tematem rozmowy - projekt ... » więcej 2021-08-02, godz. 03:00 Wiesława Gierańczyk Gościem „Rozmowy dnia” była dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy. Temat to oczywiście trwający spis powszechny. Sprawdzamy, jak ... » więcej 2021-07-30, godz. 05:00 Marta Kozłowska Gościem „Rozmowy dnia” była Marta Kozłowska z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Tematem rozmowy była kolejna edycja kampanii „Weź paragon”, mającej n ... » więcej 2021-07-29, godz. 06:05 ks. dr Piotr Roszak Gościem „Rozmowy Dnia” był ks. dr Piotr Roszak - profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - badacz szlaku pielgrzymkowego do grobu św. Jakuba Aposto ... » więcej 2021-07-28, godz. 06:03 Piotr Kaleta Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł PiS Piotr Kaleta. Rozmowa na temat tzw. Lex TVN oraz nowych propozycji podatkowych rządu. Magdalena Ogórek: Telewizja TVN bi ... » więcej 2021-07-27, godz. 06:05 Anna Gembicka Gościem „Rozmowy dnia” była Anna Gembicka - wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawialiśmy o tym, jak skutecznie zachęcić do szczepień mieszkańców małych ... » więcej 2021-07-26, godz. 03:00 Anna Jackowska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad nowymi ustawami dotyczącymi zatrudnienia. W całym kraju planowane zmiany konsultowane są z dyrektorami u ... » więcej 2021-07-23, godz. 06:00 prof. Janusz Golinowski Gościem Rozmowy Dnia w PR PiK był prof. Janusz Golinowski - politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Rozmowa m.in. o tym, czy Platforma Oby ... » więcej
12345