Niedziela, 28 lutego 2021 r.   Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Plichta
2021-01-12, 05:38 Agnieszka Marszał

Joanna Borowiak [wideo]

Joanna Borowiak
Joanna Borowiak
Rozmowa Dnia - Joanna Borowiak
Gościem Rozmowy dnia w Polskim Radiu PiK była poseł Joanna Borowiak z Prawa i Sprawiedliwości. Wśród tematów był m.in. projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawie wykroczeń, program szczepień i przygotowania do powrotu uczniów do szkół.

Agnieszka Marszał: Pani poseł, zapadła decyzja, że w poniedziałek (18.01. - przyp. red.) uczniowie najmłodszych klas 1 - 3 wracają do szkół. Większość osób się z tego cieszy, bo i rodzice, i uczniowie, także większość nauczycieli uważa, że to jest słuszna, dobra decyzja, ale jest w tle, to oczywiste, obawa, że decyzja ta może za kilka tygodni skutkować wzrostem zachorowań. I takie też są głosy ze strony lekarzy wirusologów.

Joanna Borowiak: Decyzja o powrocie uczniów klas 1-3, czyli etapu edukacji wczesnoszkolnej, została podjęta w sposób przemyślany, rozważny, po konsultacjach z radą medyczną właśnie, z ekspertami, z wirusologami. Proszę zauważyć, że ten etap nauczania początkowego to jest bardzo ważny etap edukacyjny, i właśnie na tym etapie edukacja zdalna nie do końca spełniała swoje funkcje, swoją rolę, szczególnie jeśli chodzi o uczniów klas pierwszych. Dla tego etapu bardzo ważny jest żywy kontakt z nauczycielem, wręcz nieoceniony. Właśnie wczoraj ruszyły badania przesiewowe nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, 165 tys. nauczycieli zadeklarowało - bo szczepienia są dobrowolne...

To 60 procent wszystkich nauczycieli, czyli 40% nie chcę tych testów. To duża grupa, która nie chce się przebadać. Nie zdziwiło to pani poseł?

Nie możemy nikogo zmuszać, ale przyznam, że jestem trochę zdumiona, dlatego że sprawdzenie testem swojego stanu zdrowia jest bardzo ważne, a wiemy doskonale, że koronawirus przebiega także bezobjawowo, całkowicie bez objawów. Testując się chronimy i siebie, i innych. Należy wziąć pod uwagę bezpieczeństwo - zawsze tak do tego podchodzę, że moje bezpieczeństwo jest istotne, ale ważniejsze jest bezpieczeństwo innych, to, żebym ja nikogo nie zaraziła. Świadomość jest lepsza, niż niewiedza. Natomiast te badania są dobrowolne, nie będziemy nikogo zmuszać, nikogo nie zmuszamy. Cieszę się, że ta grupa się zdecydowała na testy przesiewowe. Ich wyniki pozwolą nam na uzyskanie konkretnej informacji, że nauczyciel jest zdrowy na ten moment, oczywiście...(...)

Zobacz także

2021-02-26, godz. 06:05 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tematem sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Michał Jędryka: Co ... » więcej 2021-02-25, godz. 06:43 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o skutkach społecznych pandemii. Michał ... » więcej 2021-02-24, godz. 08:14 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a tematem rozmowy było zagrożenie trzecią falą epidemii i działania władz mają ... » więcej 2021-02-23, godz. 06:00 Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmowa o bydgoskich mostach, w szczególności o Moście Fordońsk ... » więcej 2021-02-22, godz. 06:00 Józef Łyczak Gościem Rozmowy dnia był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o projekcie ustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców oraz sprzeciwie części senatorów wob ... » więcej 2021-02-19, godz. 06:05 prof. Jacek Woźny Gościem Rozmowy Dnia był rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przy okazji Dnia Nauki Polskiej rozmawialiśmy o problemach nauki i pracowników ... » więcej 2021-02-18, godz. 06:00 Bartosz Kownacki Gościem Rozmowy Dnia był poseł Bartosz Kownacki, członek sejmowej komisji obrony narodowej, a rozmawialiśmy między innymi o wolności mediów. Michał Jędryka: ... » więcej 2021-02-17, godz. 05:04 Justyna Orłowska Gościem Rozmowy dnia była Justyna Orłowska, pełnomocnik rządu do spraw Gov-Techu, a rozmowa dotyczyła zastosowania nowych technologii w polskiej administracji ... » więcej 2021-02-16, godz. 06:42 Marcin Sypniewski Gościem Rozmowy Dnia był Marcin Sypniewski - polityk Konfederacji, wiceprezes partii Wolność. Czy Konfederacja uratuje rząd Zjednoczonej Prawicy? Michał Ję ... » więcej 2021-02-15, godz. 06:00 Wojciech Jaranowski Gościem Rozmowy Dnia był Wojciech Jaranowski - wiceprzewodniczący sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświ ... » więcej
12345