Czwartek, 04 marca 2021 r.   Imieniny: Lucji, Kazimierza, Eugeniusza
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-01-08, 06:05 Katarzyna Prętkowska

Marek Gralik

Marek Gralik/fot. Archiwum
Marek Gralik/fot. Archiwum
PR PiK - Rozmowa Dnia - Marek Gralik
Jak przebiegają ferie zimowe w regionie w czasie epidemii i jak szkoły przygotowują się na powrót najmłodszych dzieci do ławek - o tym było w Rozmowie Dnia. Naszym gościem był kurator oświaty Marek Gralik.

Katarzyna Prętkowska: Jak Pan ocenia szanse na powrót najmłodszych dzieci po feriach do szkół?
Marek Gralik: Na trochę więcej niż 50 proc. Dzisiaj będzie posiedzenie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i zostanie podjęta wstępna decyzja o tym, czy 18 stycznia nauczyciele, a tym samym uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej, wrócą do zajęć w trybie stacjonarnym. Myślimy również o wszystkich uczniach ze szkół specjalnych. Niestety nie należy się spodziewać, że ta grupa będzie rozszerzona na przykład o ostatnie klasy szkół podstawowych.


Są bardzo duże oczekiwania, aby dzieci wróciły do szkół. Robiliście Państwo ankiety, w których wręcz było nawoływanie, żeby otworzyć szkoły.
- To były ankiety rozprowadzane wśród nauczycieli, dyrektorów, ale również rodziców. Są w tej chwili analizowane. Zadawaliśmy różne pytania, związane przede wszystkim z działaniami, które mają być zgodne z prawem, jeśli chodzi o nauczanie zdalne, ale była też pewna swoboda wypowiedzi i w tym miejscu rodzice wręcz nawoływali nas, czyli organizatorów ankiety, do otwarcia szkół. Pisali wprost: „Otwórzcie w końcu szkoły dla naszych dzieci”, więc ta presja ze strony rodziców, ale również nauczycieli jest dosyć duża. Czekamy zatem wszyscy na decyzje.


Tymczasem w szkołach już coś się dzieje, bo od poniedziałku chętni nauczyciele klas 1-3 będą poddani testom na obecność koronawirusa. Kogo ta procedura dokładnie obejmuje?
- Nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych, wszystkich nauczycieli szkół specjalnych oraz pracowników niepedagogicznych w tych placówkach. Do tej pory zgłosiło się 8337 takich pracowników pedagogicznych i niepedagogicznych, co stanowi 50,2 proc. wszystkich uprawnionych do poddania się testom. Są one bezpłatne, nie są obowiązkowe i nie ma takiej sytuacji, by kogokolwiek zmusić czy wręcz wykluczyć z pojawienia się w szkole - przy założeniu oczywiście, że szkoły zaczną funkcjonować 18 stycznia - tylko i wyłącznie dlatego, że ktoś się nie poddał się badaniu w kierunku wirusa SARS-COV2. Natomiast oczywiście – w przypadku wyniku pozytywnego - taki nauczyciel nie będzie mógł pojawić się w szkole, bo w ciągu 10 dni musi poddać się izolacji w domu. (...)


Zobacz także

2021-03-04, godz. 06:45 Mieczysław Ryba Gościem Rozmowy Dnia był profesor Mieczysław Ryba, politolog, a rozmawialiśmy o znaczeniu wtorkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dla po ... » więcej 2021-03-03, godz. 06:01 Jan Krzysztof Ardanowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł i były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmowa o kryzysie pocovidowym i planach odbudowy, głównie w kontekście rol ... » więcej 2021-03-02, godz. 06:00 Dariusz Kurzawa [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Dariusz Kurzawa z Polskiego Stronnictwa Ludowego, z którym porozmawiamy między innymi o przedstawionym w ubiegłym tygodniu Kraj ... » więcej 2021-03-01, godz. 06:00 Zbigniew Girzyński Gościem Rozmowy Dnia był historyk i poseł, prof. Zbigniew Girzyński, a rozmawialiśmy o Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz o recepcji tej pamięc ... » więcej 2021-02-26, godz. 06:05 Łukasz Schreiber Gościem Rozmowy Dnia był minister Łukasz Schreiber, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Tematem sytuacja wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Michał Jędryka: Co ... » więcej 2021-02-25, godz. 06:43 Krzysztof Gawkowski Gościem Rozmowy Dnia był poseł Krzysztof Gawkowski, szef Klubu Parlamentarnego Lewicy, a rozmawialiśmy między innymi o skutkach społecznych pandemii. Michał ... » więcej 2021-02-24, godz. 08:14 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, a tematem rozmowy było zagrożenie trzecią falą epidemii i działania władz mają ... » więcej 2021-02-23, godz. 06:00 Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król, wiceprzewodniczący sejmowej komisji infrastruktury. Rozmowa o bydgoskich mostach, w szczególności o Moście Fordońsk ... » więcej 2021-02-22, godz. 06:00 Józef Łyczak Gościem Rozmowy dnia był senator Józef Łyczak z PiS. Rozmawialiśmy o projekcie ustawy odszkodowawczej dla przedsiębiorców oraz sprzeciwie części senatorów wob ... » więcej 2021-02-19, godz. 06:05 prof. Jacek Woźny Gościem Rozmowy Dnia był rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przy okazji Dnia Nauki Polskiej rozmawialiśmy o problemach nauki i pracowników ... » więcej
12345