Czwartek, 24 czerwca 2021 r.   Imieniny: Jana, Danuty / Nadano pierwszy odcinek Pokrzyw nad Brdą (1945)
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Wiscop
2020-06-29, 06:00 Michał Jędryka

Sławomir Sadowski [wideo]

Sławomir Sadowski
Sławomir Sadowski
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - dr Sławomir Sadowski
W powyborczy poniedziałek rozmawiamy z politologiem dr. Sławomirem Sadowskim o wstępnych wynikach wyborów prezydenckich i o przewidywaniach co nas czeka w kampanii przed II turą.Michał Jędryka: 42,9 proc. dla Andrzeja Dudy - taki był wynik sondażu late poll, a według Państwowej Komisji Wyborczej, która podliczyła głosy z 87 proc. obwodów 45,24 proc. było głosów na Andrzeja Dudę, na Rafała Trzaskowskiego 28,9 proc., ale tu prawdopodobnie nie ma Warszawy i dużych miast, więc czy zgodzi się pan, że ostateczny wynik będzie gdzieś pomiędzy tymi liczbami?


dr Sławomir Sadowski: Sądzę, że to będzie mniej więcej taki wynik jak late poll. Fakt, że nie ma w tym dużych miast, w których wygrywa Rafał Trzaskowski, to wydaje się, że to mniej więcej będzie ta różnica, czyli około 42 proc. prezydent i około 30-31 proc. Rafał Trzaskowski. Mamy więc tutaj różnicę plus minus 10 punktów procentowych, tym samym prezydent do drugiej rundy przystępuje z poważnym handicapem. Musi zdobyć tylko około niespełna 10 proc., Rafał Trzaskowski prawie 20.


Ale nic nie jest oczywiste...


Nic nie jest oczywiste, ponieważ z drugiej strony zupełnie nie wiemy jak się zachowa ponad 20 - 25 proc. elektoratu, który głosował na innych kandydatów. Deklaracje - zresztą nikt tego nie deklaruje - że oto moi wyborcy pójdą za mną, to jest mało prawdopodobne. Chociaż jeden kandydat - Szymon Hołownia, wyraźnie zadeklarował, że będzie głosował na Rafała Trzaskowskiego, w ten sposób, że na pewno nie zagłosuje na Andrzeja Dudę. Trzeciego kandydata nie ma. Może nie pójść do wyborów, ale jeżeli jest kandydatem obywatelskim, to danie sygnału obywatelom - nie wykonujemy swojego obywatelskiego obowiązku - byłoby trochę niepoważne.


Szymon Hołownia chce zakładać ruch polityczny, w którym będzie próbował pozyskać wyborców. Jeżeli chce próbować pozyskać wyborców dla ruchu politycznego, to musi się odróżnić od dotychczasowych ruchów politycznych, w tym od Platformy Obywatelskiej. Nie wiem czy tą deklaracją nie strzelił sobie samobójczego gola już zanim ten ruch polityczny zaczął budować.


W ogóle nie bardzo widzę przestrzeń dla jakiegoś nowego ruchu politycznego. Z tego, co mówił Szymon Hołownia - aczkolwiek się do tego nie przyznawał - to raczej nawiązuje do pierwszej Platformy Obywatelskiej, czyli ruchu obywatelskiego. Nie on pierwszy, bo przecież taką taką wizję miał również i Paweł Kukiz i Ryszard Petru, a potem wszystko skończyło się jednak na partii politycznej albo na zniknięciu ze sceny politycznej (...)


Zobacz także

2021-06-23, godz. 03:00 Kamil Bortniczuk Gościem Rozmowy dnia był poseł Kamil Bortniczuk, a rozmawialiśmy o nowej inicjatywie politycznej, Partii Republikańskiej, utworzonej przez część członków Poro ... » więcej 2021-06-22, godz. 06:00 Agnieszka Bryc Gościem Rozmowy Dnia była dr Agnieszka Bryc, politolog z UMK w Toruniu. Ekspertka odpowiadała na pytania dotyczące m.in pierwszego spotkania prezydentów Putin ... » więcej 2021-06-21, godz. 06:00 Marek Gralik [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. Pytaliśmy go m.in. o to, jak minął kolejny rok szkolny w warunkach pandemii, o plan ... » więcej 2021-06-18, godz. 02:00 Szymon Hołownia Gościem Rozmowy dnia był Szymon Hołownia - lider ruchu Polska 2050. Rozmawialiśmy o tym, czy możliwe są wcześniejsze wybory, czy Polska 2050 będzie miała kim ... » więcej 2021-06-17, godz. 06:00 Wiesława Gierańczyk [wideo] Gościem rozmowy dnia była dr Wiesława Gierańczyk, dyrektor Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy, a rozmawialiśmy o trwającym w Polsce spisie powszechnym. Micha ... » więcej 2021-06-16, godz. 06:05 Jan Kanthak Gościem „Rozmowy Dnia” był poseł Jan Kanthak z Solidarnej Polski, a rozmawialiśmy między innymi o trwałości koalicji Zjednoczonej Prawicy. Magdalena Ogórek: ... » więcej 2021-06-15, godz. 06:40 Marcin Sypniewski [wideo] Gościem Rozmowy dnia był Marcin Sypniewski, polityki Konfederacji, wiceprezes partii Wolność. Rozmawialiśmy o wynikach wyborów w Rzeszowie, a także o polskiej ... » więcej 2021-06-14, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, z którym rozmawialiśmy między innymi o ostatniej rezolucji Parlamentu Europejskiego i o sytuacji Polski w ... » więcej 2021-06-11, godz. 06:50 Tomasz Latos [wideo] Gościem Rozmowy Dnia był poseł Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, a rozmawialiśmy między innymi o znoszeniu obostrzeń epidemicznych, a tak ... » więcej 2021-06-10, godz. 02:00 Radosław Sajna-Kunowsky Gościem Rozmowy Dnia był profesor Radosław Sajna-Kunowsky z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Rozmawialiśmy na temat zagrożeń związanych z wstrzymaniem budow ... » więcej
12345