Wtorek, 26 stycznia 2021 r.   Imieniny: Tymoteusza, Michała, Tytusa
Polskie Radio PiK » Rozmowa dnia » Rozmowa dnia
Spółdzielnia
2020-05-20, 06:00 Michał Jędryka

Sławomir Mentzen

Sławomir Mentzen./fot. Sławomir Mentzen/Twitter
Sławomir Mentzen./fot. Sławomir Mentzen/Twitter
Rozmowa Dnia - Sławomir Mentzen
Gościem „Rozmowy Dnia” był polityk Konfederacji Sławomir Mentzen. Rozmawialiśmy między innymi o nowym rozdaniu przed wyborami prezydenckimi.

Michał Jędryka: W ostatnich dniach Platforma wymieniła kandydata na prezydenta, wprawdzie wybory prezydenckie nie są jeszcze ogłoszone, czekamy na formalne ich rozpisanie, niemniej, jeden z waszych polityków, Robert Winnicki napisał na Twitterze, że kilka lat temu z mównicy sejmowej życzył Platformie jak najdłuższych rządów Grzegorza Schetyny - był on gwarantem tego, że Platforma nie wróci do władzy w Polsce. Dziś czas powiedzieć: ręce precz od kandydatury pani marszałek Małgorzaty Kidawy - Błońskiej. Czy rzeczywiście Rafał Trzaskowski jest dla was gorszym kandydatem, większym zagrożeniem, niż Małgorzata Kidawa - Błońska?

Nie tyle dla nas, ale dla wszystkich partii. Małgorzata Kidawa - Błońska dokonała czegoś niebywałego, spektakularnego. Jest kandydatką ugrupowania, która ma poparcie momentami grubo ponad 20 - procentowe, a jej sondaże zjechały do 3-4 procent. Coś takiego się często nie zdarza. Było realne zagrożenie, że jeśli PO nie wymieni swojej kandydatki, to ściągnie ona w sondażach na stałe Platformę, mniej więcej w okolicę jej poparcia, a wybiją się na tym Koalicja Polska PSL Kosiniaka - Kamysza, a może nawet my, Konfederacja. Rafał Trzaskowski jest zacznie silniejszym kandydatem, który może liczyć na wyższe poparcie i prawdopodobnie nie będzie popełniał tylu wpadek. Jest to więc szansa dla Platformy na odbicie się od dna.

Ciekawą tezę pan postawił: być może wy zyskacie na tych stratach sondażowych PO. Czy taki przepływ jest jednak możliwy? Przecież elektorat PO jest raczej elektoratem lewicowo - liberalnym, wasz konserwatywno - prawicowym. To jak godzenie ognia z wodą.

To nie jest takie proste. Do naszego elektoratu należy także dużo młodych ludzi o nastawieniu wolnorynkowym, liberalnym, którzy głosują na nas pomimo naszych konserwatywnych poglądów. Są także osoby, dla których sprawy światopoglądowe praktycznie nie istnieją, a najważniejsza jest gospodarka. Z badań wynika że jest przepływ między elektoratem Platformy i Konfederacji. (...)

Zobacz także

2021-01-26, godz. 06:00 Kosma Złotowski Gościem Rozmowy Dnia był europoseł Kosma Złotowski, a rozmawialiśmy między innymi o nowej sytuacji politycznej, która wytworzyła się po wyborach w Stanach Zje ... » więcej 2021-01-25, godz. 00:22 Jarosław Wojtas Gościem Rozmowy Dnia był Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu. Ekspert komentuje wybór Joe Bidena na prezydenta USA i odpowiada na p ... » więcej 2021-01-22, godz. 06:00 Robert Kwiatkowski Gościem „Rozmowy dnia” w Polskim Radiu PiK był Robert Kwiatkowski - poseł Lewicy. Rozmawialiśmy o bieżących sprawach politycznych, między innymi transferach d ... » więcej 2021-01-21, godz. 06:00 Krzysztof Poskrop Gościem Rozmowy Dnia był Krzysztof Poskrop - pełnomocnik wojewody do spraw programu szczepień w regionie. Czy szczepienia przebiegają planowo? Jak na program ... » więcej 2021-01-20, godz. 06:05 Olga Semeniuk Gościem Rozmowy Dnia w środę była Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Tematem - pomoc dla przedsiębiorców. Magdalena Ogórek: Pani minis ... » więcej 2021-01-19, godz. 06:45 Antoni Mężydło Gościem Rozmowy Dnia był senator Antoni Mężydło z Koalicji Obywatelskiej, rozmawialiśmy między innymi o buncie przedsiębiorców przeciw obostrzeniom epidemiczn ... » więcej 2021-01-18, godz. 06:00 Joanna Taczkowska-Olszewska Gościem Rozmowy Dnia była tym razem prof. Joanna Taczkowska-Olszewska, prawnik i medioznawca, prorektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, a rozmawialiśmy o ... » więcej 2021-01-15, godz. 06:29 Paweł Szramka Gościem Rozmowy Dnia był poseł Kukiz '15 Paweł Szramka. Tematy rozmowy to akcja przedsiębiorców z branży gastronomicznej, którzy pomimo przedłużenia obostrzeń ... » więcej 2021-01-14, godz. 05:41 Andrzej Adamczyk O infrastrukturze kolejowej i drogowej regionu. Gościem Rozmowy Dnia był minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Michał Jędryka: Ogłosił pan, że dworzec ... » więcej 2021-01-13, godz. 06:05 Przemysław Czarnek Gościem Magdaleny Ogórek był minister edukacji Przemysław Czarnek, a rozmowa dotyczyła testów covidowych dla nauczycieli i powrotu dzieci do szkół. Magdalena ... » więcej
12345