Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii w Niedźwiadach? Tam się nie śpi! [zdjęcia]

2021-08-13, 18:47  Monika Siwak/Redakcja
Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Grzegorz Pleszyński

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Grzegorz Pleszyński

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. /fot. Monika Siwak

Za nami noc kulminacji Perseidów, tzw. spadających gwiazd. Właśnie minionej nocy obserwacje nieba rozpoczęli uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii w Niedźwiadach koło Szubina. Od ćwierć wieku organizują te spotkania członkowie Pałucko-Pomorskiego Stowarzyszenia Astronomiczno -Ekologicznego.

W namiotach przy odnowionym Centrum Astronomiczno-Dydaktycznym w Niedźwiadach mieszkać będzie do niedzieli (15.08.) ponad 100 osób. Długo śpią, bo całe noce patrzą na planety i gwiazdy. W dzień słuchają wykładów i pokazują swoje zdjęcia złapanych na niebie obiektów. Nasza reporterka, Monika Siwak, rozmawiała z Józefem Baranem.

Monika Siwak: Skąd pan przyjechał?

Józef Baran: Przyjechaliśmy z Urzędowa to jest województwo lubelskie...

...gdzie prowadzicie chyba konkurencyjną, z tego co wiem, imprezę?

A wręcz przeciwnie! To nie jest konkurencyjna impreza, ale w ramach Ogólnopolskich Zlotów Miłośników Astronomii OZMA. W Urzędowie odbyło się cztery takie spotkania.

Mówimy tutaj o tym, że miasta psują nam widok. Jest coraz jaśniej, coraz więcej zabudowy także poza miastami. Światła ledowe podobno także przeszkadzają obserwatorom coraz bardziej. Jakie niebo jest w Urzędowie?

Niebo w Urzędowie jest jeszcze w miarę czyste od oświetlenia, chociaż już południowe niebo zasłania swoim światłem Kraśnik. Coraz trudniej jest znaleźć takie miejsce, które będzie rzeczywiście oddalone od świateł i zabudowań, ale u nas właśnie podczas zlotów organizowanych w Urzędowie oglądaliśmy pięknie widoczną Drogę Mleczną, co właśnie w miastach już jest praktycznie niemożliwe.

Minionej nocy co pan urzekło najbardziej?

No oczywiście Perseidy, które jak co roku nas zaskakują swoją ilością i pięknem (...).

Przed chwilą zajrzałam na wykład, na którym pokazywał pan meteoryty. Czy w Polsce jeszcze da się znaleźć meteoryty?

Ostatnim meteorytem znalezionym w Polsce, a właściwie to był spadek meteorytu na Mazurach. O godzinie 6:00 rano kobiecie spadł na przybudówkę meteoryt, kilogramowy około, ale dziurę zrobił w eternicie. Spadło to na ziemię, troszkę się pokruszyło i to było jedno z ostatnich spotkań z meteorytem oko w oko na terenie Polski. Ta pani od razu zwrócił się do ludzi, którzy przekazali wiadomość badaczom skał spadających z nieba. To był chondryt, czyli najbardziej pospolity meteoryt.

Do kogo należą meteoryty? Można je zatrzymać?

Można zatrzymać. Jeśli oddamy je do analizy, do ośrodka badawczego, to ośrodek zachowa fragment danej próbki. Ja mam około 200 meteorytów z całego świata, w tym kilkanaście z Polski.

Meteoryty się kupuje?

Kupuje się albo się je wymienia (...).

A w swojej kolekcji pan Józef ceni szczególnie esquel-mieszankę żelaza i oliwinów -wyglądających jak bursztyn. Te meteoryty powstają między Marsem a Jowiszem, gdzie zderzają się planetoidy.

Cała rozmowa w materiale Moniki Siwak.

Dziś o 20.00 z koncertem muzyki kosmicznej wystąpi Grzegorz Pleszyński, wystawę obrazów związanych z kosmosem otworzyli szubińscy twórcy Natalia i Maciej Jelińscy

Materiał Moniki Siwak (Popołudnie z nami)

Region

W regionie najpiękniej świeci Sępólno Krajeńskie. Tak zdecydowali internauci

W regionie najpiękniej świeci Sępólno Krajeńskie. Tak zdecydowali internauci

2022-01-13, 19:15
Feta w Koronowie. Na cześć 10-letniego Marcina Kochańskiego

Feta w Koronowie. Na cześć 10-letniego Marcina Kochańskiego

2022-01-13, 18:00
Ustawa STOP Drożyźnie, czyli Nowa Lewica w kontrze do Polskiego Ładu

Ustawa STOP Drożyźnie, czyli Nowa Lewica w kontrze do Polskiego Ładu

2022-01-13, 17:20
Placówka w Sosnówce ma być zlikwidowana. Jest najdroższą szkołą w gminie

Placówka w Sosnówce ma być zlikwidowana. Jest najdroższą szkołą w gminie

2022-01-13, 16:16
Escape room dla nauczycieli. Ma być inspiracją do ciekawych lekcji [wideo, zdjęcia]

Escape room dla nauczycieli. Ma być inspiracją do ciekawych lekcji [wideo, zdjęcia]

2022-01-13, 15:27
Prezydent Torunia ma nowego zastępcę. To dotychczasowy rzecznik wojewody

Prezydent Torunia ma nowego zastępcę. To dotychczasowy rzecznik wojewody

2022-01-13, 13:40
Ciężarówka uderzyła w samochód stojący na poboczu. I wpadła do rowu

Ciężarówka uderzyła w samochód stojący na poboczu. I wpadła do rowu

2022-01-13, 12:50
Są wyniki głosowania bydgoszczan. Te inwestycje będą realizowane [pełna lista]

Są wyniki głosowania bydgoszczan. Te inwestycje będą realizowane [pełna lista]

2022-01-13, 12:03
Zupełnie nowe Archiwum Państwowe w Bydgoszczy. Budowa trwa [zdjęcia]

Zupełnie nowe Archiwum Państwowe w Bydgoszczy. Budowa trwa! [zdjęcia]

2022-01-13, 07:56
Zielone ściany pojawiły się w Bydgoszczy. Do czego mają służyć [zdjęcia, wideo]

„Zielone ściany” pojawiły się w Bydgoszczy. Do czego mają służyć? [zdjęcia, wideo]

2022-01-13, 06:55
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę