Sobota, 19 czerwca 2021 r.   Imieniny: Gerwazego, Protazego
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
2021-06-10, 12:36 Monika Siwak/Redakcja

Skargi do NFZ, pacjenci mają dość teleporad. Kto może domagać się wizyty?

81 proc. wszystkich świadczeń w przychodniach w  regionie to teleporady - alarmuje Narowy Fundusz Zdrowia/fot. Pixabay
81 proc. wszystkich świadczeń w przychodniach w  regionie to teleporady - alarmuje Narowy Fundusz Zdrowia/fot. Pixabay
81 proc. wszystkich świadczeń w przychodniach w  regionie to teleporady - alarmuje Narowy Fundusz Zdrowia. I chce uzależnić finansowanie przychodni od udziału zdalnych konsultacji.
Wcześniejsze finansowe motywacje do otwierania przychodni nie przyniosły spodziewanych efektów. Nieprzyjęci pacjenci skarżą się do NFZ. - I tak nastąpiła poprawa, w szczycie pandemii 90 proc. świadczeń załatwianych było przez telefon – mówi Waldemar Gadziński, wojewódzki konsultant do spraw medycyny rodzinnej. - Musimy pamiętać, że sposób przyjmowania pacjentów w POZ zmienił się. W pierwszej kolejności zawsze jest wykonywana teleporada po to, aby ocenić jaki problem zdrowotny ma pacjent i zaplanować dalszą diagnostykę i leczenie. Należy założyć, że na jedną wizytę osobistą pacjenta będą przypadały 2 lub 3 teleporady – dodaje.

Od połowy marca w pewnych sytuacjach lekarz nie może nam odmówić przyjęcia. Kto może domagać się osobistej wizyty w przychodni? - Taka wizyta powinna mieć miejsce w przypadku pacjentów z chorobą przewlekłą, u których doszło do pogorszenia lub zmiany objawów, także osób z podejrzeniem choroby nowotworowej, dzieci do 6. roku życia - poza poradami kontrolnymi w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, których można udzielić zdalnie oraz osób po raz pierwszy przyjmowanych przez lekarza pielęgniarkę czy położną POZ – wymienia Daria Kosmecka z kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ.

W razie odmowy przyjęcia, można dzwonić na infolinię – tel. 800 190 590. NFZ wskazuje, że w 400 placówkach  ponad 90 procent porad  załatwiano przez telefon - cześć świadczeniodawców może nie zapewniać odpowiedniej jakości opieki nad pacjentami.
Relacja Moniki Siwak

Wiadomości lokalne

2021-06-18, godz. 21:00 Prokurator Katarzyna Kwiatkowska i sędzia Paweł Juszczyszyn w Bydgoszczy Spotkanie z prokurator Katarzyną Kwiatkowską i sędzią Pawłem Juszczyszynem zorganizował w piątek (18.06.) bydgoski Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich Ius ... » więcej 2021-06-18, godz. 19:50 Krwiobus zaparkował przed siedzibą NFZ. Dawcy i tym razem nie zawiedli Prawie 15 litrów krwi oddali uczestnicy zbiórki organizowanej przez NFZ w Bydgoszczy. Fundusz zaprosił ekipę Centrum Krwiodawstwa do swojej siedziby. Mimo upa ... » więcej 2021-06-18, godz. 18:41 Pociąg z Bydgoszczy do Warszawy co dwie godziny, a co 40 minut do CPK Minister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, obiecywał dziś (18.06.) na konferencji prasowej w Bydgoszczy rewolucję ... » więcej 2021-06-18, godz. 17:39 Woziła osadzonych, a teraz będzie służyła ratownikom. Więźniarka dla WOPR-u 8-letnia więźniarka z Aresztu Śledczego na warszawskiej Białołęce trafi do włocławskiego WOPR-u. Po dostosowaniu do potrzeb ratowników bus będzie ich woził na ... » więcej 2021-06-18, godz. 14:47 Kto za Zbigniewa Rasielewskiego? Jest kandydat PiS na wiceprezydenta Torunia Były radny Jacek Kowalski kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko zastępcy prezydenta Torunia - ustaliło Polskie Radio PiK. » więcej 2021-06-18, godz. 14:00 51-letni pracownik fabryki w Grudziądzu nie żyje. Miał wypadek w pracy Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku w fabryce w Grudziądzu. Nie żyje 51-letni pracownik. » więcej 2021-06-18, godz. 12:26 Szyny się wyginają, tramwaj stoi, bo za gorąco. Pomaga tylko polewanie wodą Wysokie temperatury nie służą bydgoskim torowiskom. W czwartek w centrum miasta wygięła się szyna, co doprowadziło do wykolejenia tramwaju na ul. Jagielloński ... » więcej 2021-06-18, godz. 11:33 Twórczy i aktywni, rozsławiający region. Nagrody Marszałka przyznane [pełna lista] Swoją aktywnością, zaangażowaniem i codzienną pracą służą rozwojowi regionu. W Muzeum Etnograficznym w Toruniu wręczone zostały Nagrody Marszałka Województwa ... » więcej 2021-06-18, godz. 10:12 Lekcje ekologii w wyremontowanym pałacyku nad Gopłem. Park ma nową siedzibę Nadgoplański Park Tysiąclecia ma nową siedzibę. To zabytkowy pałacyk przy Mysiej Wieży nad jeziorem Gopło w Kruszwicy. W piątek oficjalnie otwarto zmodernizow ... » więcej 2021-06-18, godz. 08:38 Dr Rajewski: w upały nie ma przeciwskazań do szczepienia bądź jego odwlekania - Pogoda nie powinna stanowić przeciwskazania do szczepienia, do jego zaniechania czy odwlekania. Upały też nie są takim przeciwskazaniem. Najlepsza jest taka ... » więcej
1234567