Piątek, 18 czerwca 2021 r.   Imieniny: Marka, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Biznes
Brodnica
2021-06-10, 17:04 Agata Raczek/Redakcja

Kapuściska, Łęgnowo Wieś i Glinki Rupienica przeciwko budowie spalarni odpadów

- Nie zgadzamy się na budowę kolejnej spalarni śmieci w Bydgoszczy - mówili podczas konferencji prasowej przedstawiciele m.in. Rady Osiedla Kapuściska, Łęgnowo Wieś i Glinki Rupienica. /fot. Agata Raczek
- Nie zgadzamy się na budowę kolejnej spalarni śmieci w Bydgoszczy - mówili podczas konferencji prasowej przedstawiciele m.in. Rady Osiedla Kapuściska, Łęgnowo Wieś i Glinki Rupienica. /fot. Agata Raczek
- Nie zgadzamy się na budowę spalarni niebezpiecznych odpadów w Bydgoszczy - mówili podczas konferencji prasowej przedstawiciele m.in. Rady Osiedla Kapuściska, Łęgnowo Wieś i Glinki Rupienica. Grażyna Szabelska, radna Prawa i Sprawiedliwości zachęcała, by mieszkańcy masowo sprzeciwiali się budowie spalarni na terenach pozachemowskich. Powstały nawet specjalne formularze, które znaleźć można w Internecie.
- Spotkaliśmy się tu po to, by nagłośnić, by zaprotestować przeciwko kuriozalnemu projektowi budowy spalarni niebezpiecznych odpadów niedaleko osiedla Kapuściska, w odległości zaledwie około 1000 m od bloków mieszkalnych - mówi radna Grażyna Szabelska. - Na ten moment, mieszkańcy, radni zbieramy uwagi do wyłożonego planu tej inwestycji. Do 12 czerwca można te uwagi składać, do czego serdecznie zachęcamy.

- Spalarnia będzie trzykrotnie większa, niż ta, która już istnieje na terenie Zachemu, mianowicie jej przepustowość będzie wynosiła 28 tysięcy ton rocznie. Aktualnie istniejąca oczyszczalnia przerabia 8 tysięcy ton rocznie. Poza tym, na terenie pozachemowskim, jak wszyscy wiemy, istnieje też Pronatura. We wcześniejszych latach zniszczono to środowisko, mieszkańcy również ucierpieli od ekologicznych efektów funkcjonowania Zachemu. W związku z tym, szczególnie w tym miejscu nie ma społecznej zgody na powstanie kolejnej inwestycji, która będzie przy takich swoich gabarytach, i przy tak bliskiej odległości, będzie siłą rzeczy miała oddziaływanie na środowisko, będzie miała oddziaływanie również na zdrowie mieszkańców, i o to się tutaj wszyscy boimy - mówi Grażyna Szabelska.

Konsultacje w tej sprawie trwają do 12 czerwca. Swoją opinię można przesyłać do Wydziału Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy.Firma Eneris w odpowiedzi na zarzuty postawione podczas konferencji, przysłała swoje oświadczenie:

„W obliczu informacji przekazanych dziś w czasie konferencji prasowej przez Radną Grażynę Szabelska i zaproszonych gości, pragniemy sprostować następujące fakty:

- Na rynku jest ogromna nadpodaż odpadów niebezpiecznych, które wymagają odpowiedniego zagospodarowania. Niemal codziennie media donoszą o kolejnych bombach ekologicznych, odpadach toksycznych, znajdowanych również na terenie Bydgoszczy i okolic (np.: przy ulicy Smoleńskiej). Ich bezpieczne i ekologiczne zagospodarowanie wymaga profesjonalnych instalacji. Istniejące instalacje nie są w stanie zutylizować wszystkich tych odpadów przy obecnych mocach przerobowych stąd konieczność rozbudowy infrastruktury.

- Na terenie Bydgoszczy istnieją dwie instalacje zagospodarowania odpadów niebezpiecznych: przy Regionalnym Centrum Onkologii w Fordonie i ta prowadzona od 26 lat na terenach przemysłowych byłego Zachemu przez ENERIS Proeco. Instalacja prowadzona przez firmę Pronatura (ITPOK) nie ma uprawnień do zagospodarowywania odpadów niebezpiecznych, zajmuje się wyłącznie odpadami komunalnymi.

- Istnienie na tym terenie specjalistycznych instalacji wpływa istotnie na ceny utylizacji odpadów. Wystarczy wspomnieć, że za utylizację tony odpadów niebezpiecznych w sąsiadującym województwie warmińsko-mazurskim należy zapłacić ponad 2 krotnie więcej niż w przypadku Bydgoszczy.

- Nie jest też prawdą jakoby odpady niebezpieczne miałyby być przywożone z zagranicy - prawo tego zabrania.

- W Krajowym Planie Zagospodarowania Odpadów, w załączniku pn „Ocena luki inwestycyjnej (potrzeb inwestycyjnych) w kraju w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów (…)” Ministerstwo wprost wskazuje, że: „(…) Biorąc także pod uwagę obecną sytuację epidemiczną w Polsce, możliwość wystąpienia podobnych sytuacji w przyszłości oraz możliwe awarie lub planowane postoje instalacji do unieszkodliwiania odpadów medycznych i weterynaryjnych, w celu zapewnienia ciągłości przetwarzania ww. odpadów, inwestycje w zakresie budowy nowych instalacji do termicznego przekształcania odpadów medycznych i weterynaryjnych o właściwościach zakaźnych są uzasadnione.

- Planowana instalacja ma przetwarzać w zasadzie te same rodzaje odpadów jak dzieje się to w chwili obecnej m.in. odpady typu lakiery i impregnaty oddawane przez mieszkańców do lokalnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, odpady weterynaryjne z lokalnych lecznictw czy odpady medyczne np.: ze szpitala miejskiego nr 2 przy ulicy Szpitalnej, szpitala imienia Biziela czy szpitala dziecięcego.

- Całość funkcjonowania instalacji jest 24h na dobę 7 dni w tygodniu monitorowana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, także w aspektach związanych z gospodarką wodną (instalacja działa w układzie zamkniętym, ścieki są zawracane i zagospodarowane od razu na miejscu)

- Jesteśmy otwarci na dialog z mieszkańcami, dlatego do Rad osiedli Łęgnowa, Wyżyn, Glinki, Kapuściska w połowie maja wystosowaliśmy zaproszenie od spotkania i poznania naszej instalacji. Do tej pory z zaproszenia skorzystała Rada osiedla Łęgnowo, spodziewamy się 22 czerwca przedstawicieli osiedla Kapuściska.

Zapraszamy do dialogu, mamy nadzieję, na pozytywną odpowiedź na nasze zaproszenie przedstawicieli kolejnych osiedli a z chwila ogłoszenia oficjalnych konsultacji społecznych deklarujemy chęć publicznego przedstawienia założeń instalacji. "

Podpisała: Magdalena Sułek-Domańska, Dyrektor ds. Komunikacji
Materiał Agaty Raczek (Popołudnie z nami)

Biznes

2021-06-18, godz. 15:56 Latamy do Krakowa! Pierwsi pasażerowie: Jest komfortowo i szybko [wideo] Zaledwie godzina wystarczy, by z Bydgoszczy przenieść się do Krakowa i odwrotnie. W piątek zainaugurowano bezpośrednie połączenia lotnicze ze stolicą Małopols ... » więcej 2021-06-18, godz. 09:47 W Fordonie powstaje Osiedle pod Sosnami - nowa inwestycja mieszkaniowa [reklama] Na osiedlu Niepodległości przy ul. Orła Białego w Bydgoszczy Fordońska Spółdzielnia Mieszkaniowa realizuje pierwszy etap budowy Osiedla pod Sosnami - domów je ... » więcej 2021-06-17, godz. 14:07 Walizka na kółkach - jaką wybrać? [reklama] Czy uwielbiasz podróże, a kiedy tylko masz okazję, pakujesz się i ruszasz w drogę? A może korzystasz z wyjazdów służbowych? Jeżeli należysz do osób, które czę ... » więcej 2021-06-17, godz. 10:13 Przed podróżą: szybki test na COVID-19 bez wychodzenia z domu TestifiX to nowa usługa dostępna w Warszawie i Poznaniu, umożliwiająca pobranie materiału do badań na COVID-19 w domu, niezależnie od tego, jaki rodzaj testu ... » więcej 2021-06-16, godz. 08:34 Jak wybrać idealną sofę? [reklama] Dopasowanie sofy lub narożnika do wnętrza wymaga przeprowadzenia wcześniejszej analizy. Na jakich aspektach warto skupić się przede wszystkim? Kluczowy jest d ... » więcej 2021-06-16, godz. 08:07 Fabryka Fajansu we Włocławku znów będzie pracować Właściciele włocławskiej fabryki fajansu Ewa i Jerzy Szanowscy podpisali umowę z nowym inwestorem. Zakład od roku nie funkcjonował. Tradycję zdecydował się oc ... » więcej 2021-06-16, godz. 06:16 Rządowe wsparcie dla rzemiosła. W lipcu konkurs o dotacje Rzemiosło ma przyszłość - przekonywała podczas konferencji prasowej w Bydgoszczy Olga Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i przedstawiła zało ... » więcej 2021-06-15, godz. 14:55 Rząd: minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 r. - 3 tys. zł; stawka za godzinę - 19,60 zł Rada Ministrów przyjęła propozycję dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 3 tys. zł; minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywil ... » więcej 2021-06-14, godz. 19:18 Na wakacje z Portu Lotniczego Bydgoszcz. Kierunek Turcja, ale nie tylko Już 16 czerwca (środa) Port Lotniczy Bydgoszcz inauguruje wakacyjne loty. Pierwsi wczasowicze wyruszą na wakacje w Turcji, a w piątek (18.06.) na wycieczkę do ... » więcej 2021-06-13, godz. 14:17 Możesz tanio kupić, albo pozbyć się starych rzeczy. Pchli targ razem z Frymarkiem „SPRZEdasz czy po prostu odDASZ' - to hasło pchlego targu, który w niedzielę po raz pierwszy towarzyszył bydgoskiemu Frymarkowi. » więcej
1234567