Piątek, 18 czerwca 2021 r.   Imieniny: Marka, Elżbiety
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Wiscop
2021-06-07, 13:09 PAP, Agnieszka Marszał

Pielęgniarki ze szpitala w Radziejowie odeszły od łóżek pacjentów w ramach strajku

Pielęgniarki ze szpitala w Radziejowie odeszły w poniedziałek na dwie godziny od łóżek pacjentów w ramach strajku ostrzegawczego. Fot. kujawsko-pomorskie.pl
Pielęgniarki ze szpitala w Radziejowie odeszły w poniedziałek na dwie godziny od łóżek pacjentów w ramach strajku ostrzegawczego. Fot. kujawsko-pomorskie.pl
Pielęgniarki ze szpitala w Radziejowie odeszły w poniedziałek na dwie godziny od łóżek pacjentów w ramach strajku ostrzegawczego. Chorzy nie zostali jednak pozbawieni opieki, bo personel wykonuje w tym czasie swoje obowiązki rotacyjnie.
Jak zapowiadał zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych strajk ostrzegawczy przeciwko warunkom pracy i płacy w poniedziałek ma objąć ok. 40 szpitali w całej Polsce. W woj. kujawsko-pomorskim akcja prowadzona była w szpitalu w powiatowym w Radziejowie.

– Przez pandemię nie we wszystkich szpitalach w Polsce udało się +przepchnąć+ spór zbiorowy do tego etapu, aby mógł zostać rozpoczęty strajk ostrzegawczy. Nam się to udało przy współpracy z naszą dyrekcją. Mamy podpisany protokół rozbieżności i jesteśmy po mediacjach. To dało nam prawo do przeprowadzenia strajku ostrzegawczego. To nie jest tak, że my po prostu odchodzimy od łóżek pacjentów, otrzepujemy się, bo zawsze myślimy o naszych pacjentach. Jeżeli bowiem my tego nie zrobimy, to nikt tego nie zrobi. Działania rządu nie wskazują na to, że rozumieją powagę sytuacji. A za chwilę nas w Polsce po prostu zabraknie - powiedziała pielęgniarka Iwona Golon, wiceprzewodnicząca organizacji związkowej w Radziejowie.

Wskazała, że średnia wieku pielęgniarki w Polsce wynosi 53 lata, zastępowalność kadry przez młode pokolenie jest jej zdaniem „żadna”.

– W tej chwili, gdyby pielęgniarki zrzekły się drugich, a niejednokrotnie trzecich etatów, to system ochrony zdrowia pada. Tak samo pracują ratownicy, lekarze czy fizjoterapeuci i diagności. (...) W naszym szpitalu pracuje na etacie 156 pielęgniarek i jak widać, w większości ten personel pojawił się na proteście. Z oddziałami jesteśmy umówieni tak, że praca będzie wykonywana rotacyjnie, aby opieka nad pacjentami nie ucierpiała - dodała Golon.

– Nasze postulaty są takie jak w całym kraju: zwiększenie zatrudnienia, zwiększenie płacy. U nas w szpitalu naszym głównym postulatem jest dodatkowo ochrona tych koleżanek, które mają już wieloletnie doświadczenie, a nie mają skończonych studiów czy specjalizacji. One skończyły po prostu kiedyś, tak jak zakładał to system ochrony zdrowia w Polsce, licea medyczne. W tej chwili ministerstwo proponuje, aby ich zarobki zrównać z zarobkami personelu niemedycznego. To jeszcze zmniejszy ich dochody - wskazała pielęgniarka.

Z personelem rozmawiał w poniedziałek dyrektor szpitala, także z wykształcenia pielęgniarz oraz ratownik medyczny. Wskazał, że w zupełności rozumie postulaty protestujących i się z nimi solidaryzuje.

– Muszą sobie państwo zdać sprawę, że wynagrodzenie pielęgniarek i położnych jest obecnie równe wynagrodzeniu pracowników, którzy nie odpowiadają za ludzkie życie i zdrowie. Oczywiście, najważniejszym i najlepszym środkiem do osiągnięcia porozumienia są pieniądze. Bez wsparcia Ministerstwa Zdrowia szpitale powiatowe, ale pewnie i kliniki uniwersyteckie, nie poradzą sobie z tym, aby z własnych środków, z tego, co daje nam NFZ na leczenie pacjentów, zabezpieczyć pieniądze na wzrost wynagrodzeń - powiedział dyrektor szpitala Sebastian Jankiewicz.

Wiceprzewodnicząca organizacji związkowej w Radziejowie Iwona Golon wskazała, że jeżeli strajk ostrzegawczy nie przyniesie efektów, planowany jest ogólnopolski strajk generalny.

– Do tego się przymierzamy. Wówczas porzucone zostaną dodatkowe miejsca pracy. Pielęgniarki przestaną po prostu dyżurować w kilku placówkach - dodała.
Relacja Agnieszki Marszał
Radziejów

Wiadomości lokalne

2021-06-18, godz. 21:00 Prokurator Katarzyna Kwiatkowska i sędzia Paweł Juszczyszyn w Bydgoszczy Spotkanie z prokurator Katarzyną Kwiatkowską i sędzią Pawłem Juszczyszynem zorganizował w piątek (18.06.) bydgoski Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich Ius ... » więcej 2021-06-18, godz. 19:50 Krwiobus zaparkował przed siedzibą NFZ. Dawcy i tym razem nie zawiedli Prawie 15 litrów krwi oddali uczestnicy zbiórki organizowanej przez NFZ w Bydgoszczy. Fundusz zaprosił ekipę Centrum Krwiodawstwa do swojej siedziby. Mimo upa ... » więcej 2021-06-18, godz. 18:41 Pociąg z Bydgoszczy do Warszawy co dwie godziny, a co 40 minut do CPK Minister Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, obiecywał dziś (18.06.) na konferencji prasowej w Bydgoszczy rewolucję ... » więcej 2021-06-18, godz. 17:39 Woziła osadzonych, a teraz będzie służyła ratownikom. Więźniarka dla WOPR-u 8-letnia więźniarka z Aresztu Śledczego na warszawskiej Białołęce trafi do włocławskiego WOPR-u. Po dostosowaniu do potrzeb ratowników bus będzie ich woził na ... » więcej 2021-06-18, godz. 14:47 Kto za Zbigniewa Rasielewskiego? Jest kandydat PiS na wiceprezydenta Torunia Były radny Jacek Kowalski kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na stanowisko zastępcy prezydenta Torunia - ustaliło Polskie Radio PiK. » więcej 2021-06-18, godz. 14:00 51-letni pracownik fabryki w Grudziądzu nie żyje. Miał wypadek w pracy Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności tragicznego wypadku w fabryce w Grudziądzu. Nie żyje 51-letni pracownik. » więcej 2021-06-18, godz. 12:26 Szyny się wyginają, tramwaj stoi, bo za gorąco. Pomaga tylko polewanie wodą Wysokie temperatury nie służą bydgoskim torowiskom. W czwartek w centrum miasta wygięła się szyna, co doprowadziło do wykolejenia tramwaju na ul. Jagielloński ... » więcej 2021-06-18, godz. 11:33 Twórczy i aktywni, rozsławiający region. Nagrody Marszałka przyznane [pełna lista] Swoją aktywnością, zaangażowaniem i codzienną pracą służą rozwojowi regionu. W Muzeum Etnograficznym w Toruniu wręczone zostały Nagrody Marszałka Województwa ... » więcej 2021-06-18, godz. 10:12 Lekcje ekologii w wyremontowanym pałacyku nad Gopłem. Park ma nową siedzibę Nadgoplański Park Tysiąclecia ma nową siedzibę. To zabytkowy pałacyk przy Mysiej Wieży nad jeziorem Gopło w Kruszwicy. W piątek oficjalnie otwarto zmodernizow ... » więcej 2021-06-18, godz. 08:38 Dr Rajewski: w upały nie ma przeciwskazań do szczepienia bądź jego odwlekania - Pogoda nie powinna stanowić przeciwskazania do szczepienia, do jego zaniechania czy odwlekania. Upały też nie są takim przeciwskazaniem. Najlepsza jest taka ... » więcej
1234567