Sobota, 25 września 2021 r.   Imieniny: Aurelii, Władysława, Kleofasa
Polskie Radio PiK » Wiadomości lokalne
Ogłoszenie własne nadawcy
2021-06-09, 14:00 Sława Skibińska-Dmitruk/Redakcja

Stres medyków podczas pandemii COVID-19: finał badań w Bydgoszczy

Bydgoscy naukowcy zakończyli ogólnopolskie badanie dotyczące stresu medyków podczas pandemii/fot. Pixabay
Bydgoscy naukowcy zakończyli ogólnopolskie badanie dotyczące stresu medyków podczas pandemii/fot. Pixabay
- Lęk, brak zaufania w przekaz medialny, poczucie bezradności wobec niemożliwości pomocy pacjentowi – takie emocje odczuwali medycy podczas pandemii COVID-19 – wynika z badań, prowadzonych przez naukowców Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.
Bydgoscy naukowcy zakończyli ogólnopolskie badanie dotyczące stresu medyków podczas pandemii. Chcieli dowiedzieć się, jak przedstawiciele służby zdrowia przeżywali ten trudny czas, jak reagowali na stres, jak sobie z nim radzili. Są już pierwsze wnioski, niebawem, będzie publikacja.

- Lęk był bardzo silny na początku i wiązał się z tym, że nie było zabezpieczeń i że ludzie nie mieli dostępu do odpowiednich środków ochrony - mówi profesor Alina Borkowska z Collegium Medicum UMK. - To się potem zmieniło, ale znaczenia nabrały inne czynniki - na przykład to, że nie ufano w przekaz medialny. Potem paradoksalnie - latem ubiegłego roku – lęk w wielu przypadkach zmniejszył się. Nasilał się za to u grupy lekarzy, która miała do czynienia z pacjentami chorymi na COVID-19. Źródłem tego niepokoju i dyskomfortu było poczucie bezradności wobec niemożliwości pomocy pacjentowi – dodaje.

W badaniu wzięły wszystkie grupy medyków - nie tylko lekarze i pielęgniarki.
Więcej w materiale Sławy Skibińskiej-Dmitruk.
Mówi profesor Alina Borkowska z Collegium Medicum UMK

Wiadomości lokalne

2021-09-24, godz. 21:00 Kongres Nowej Prawicy: Nie możemy zamknąć kopalni, trzeba rozmawiać z Czechami - Uważamy, że ta jednoosobowa decyzja podjęta przez panią sędzinę jest niedobra - mówią członkowie toruńskiego oddziału Kongresu Nowej Prawicy. Chodzi o karę ... » więcej 2021-09-24, godz. 20:19 „Kryzys klimatyczny dotyczy wszystkich”. Strajk młodych w Toruniu „Najpierw natura potem matura', „Dinozaury też myślały, że mają czas' - m.in. z takimi hasłami na transparentach pojawili się przy pomniku Kopernika w Toruniu ... » więcej 2021-09-24, godz. 18:16 Pogrzeb żołnierzy wyklętych: zamknięte ulice, nie będzie można parkować Nowa, czasowa organizacja ruchu w obrębie bydgoskiej Bazyliki i cmentarza przy ul. Kcyńskiej, wprowadzona została od piątku do niedzieli (24-26 września) na c ... » więcej 2021-09-24, godz. 16:34 Program „Czyste powietrze" w regionie: 16 tys. umów na 250 mln zł 20 tys. wniosków na dotacje i pożyczki złożonych zostało w ciągu trzech lata funkcjonowania programu „Czyste powietrze' w naszym regionie. Dotychczas podpisan ... » więcej 2021-09-24, godz. 14:46 Maszyny „pożerają" betonowy wiadukt przy ul. Wojska Polskiego [wideo] Na Wojska Polskiego w Bydgoszczy powstanie nowy obiekt z drogą rowerową, chodnikiem i oświetleniem. Drogowcy przypuszczają, że już zimą w miejscu dzisiejszego ... » więcej 2021-09-24, godz. 09:27 Tysiące złotych ze „skarpety" seniorów w rękach oszustów! Czy to się skończy? Ponad 170 tys. zł stracili minionej doby mieszkańcy naszego regionu zwiedzeni przez oszustów. Sposoby są podobne: na policjanta, na wnuczka, ostatnio na praco ... » więcej 2021-09-24, godz. 08:20 Kongres Azjatycki w Toruniu - spotkanie dużych możliwości W Toruniu trwa VIII Międzynarodowy Kongres Azjatycki. Biorą w nim udział dyplomaci, naukowcy i przedsiębiorcy. Rozmawiają na tematy polityczne, społeczne, biz ... » więcej 2021-09-24, godz. 06:20 Album wysłany do powstańca i wzruszające podziękowania Uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Krąplewicach pamiętali o bohaterach Powstania Warszawskiego. Wzięli udział w kampanii społecznej „BohaterON - ... » więcej 2021-09-23, godz. 20:35 Stare, odnowione i zupełnie nowe. Arcydzieła sztuki budowlanej w regionie Odnowione Młyny Rothera na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej, luksusowy apartamentowiec w dawnej pralni w Toruniu, a także cynkownia w Inowrocławiu zostały Arcydzie ... » więcej 2021-09-23, godz. 17:08 Negocjacje z bydgoskimi ratownikami medycznymi jeszcze bez przełomu Do poniedziałku odroczone zostały negocjacje płacowe kujawsko-pomorskich ratowników medycznych z dyrektorem Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgos ... » więcej
1234567