Na Wiślanej jest za ciasno między grobami, więc z części cmentarza znikną ławki

2021-05-22, 07:28  Elżbieta Rupniewska/Redakcja
Odwiedzający cmentarz krytykują pomysł usuwania spomiędzy grobów ławeczek./fot. Elżbieta Rupniewska

Odwiedzający cmentarz krytykują pomysł usuwania spomiędzy grobów ławeczek./fot. Elżbieta Rupniewska

Starsi bydgoszczanie, którzy na nekropolii przy Wiślanej pochowali swoich bliskich, nie dowierzają, że nie będzie gdzie przysiąść w czasie wizyty na cmentarzu. Ich obawy potwierdzają sprzedawcy kwiatów i zniczy...

- Klientka jedna właśnie mi się żaliła, że muszę zlikwidować ławeczkę, kostkę, bo niby nie można wjechać na wózku. A w tej starej części, tam wózek inwalidzki nie przyjedzie w ogóle pomiędzy grobami, bo jest bardzo wąsko - mówi jedna z pań sprzedających na cmentarzu przy ul. Wiślanej. - Jeszcze inny klient mówi, że był, i się pytał, jak to wygląda, jeśli on na przykład, nie zlikwiduje. Usłyszał, że przyjdzie firma zewnętrzna i usunie na jego koszt...

- Ja mam 70 lat i z przyjemnością sobie usiądę na ławce. Chciałbym sobie porozmawiać z tym, który odszedł, posiedzieć, zadumać się. To jest kawał drogi. Ja tu przyszłam usiąść, bo nie mam ławeczki obok grobu, jeszcze nie zrobiłam. Nie może tak być, bo starzy ludzie tu przychodzą. Na cmentarz jest daleko, i daleko jest do grobów. To nie jest w porządku. Mogłyby być ławeczki bliżej grobu albo z boku grobów, żeby główna alejka była wolna - usłyszała nasza reporterka.

Co na ten temat mówi zarządca cmentarza? - Wzywamy ludzi do likwidacji ławek, ale wyłącznie w sektorze ósmym - tłumaczy Krystian Noskowski, zarządca cmentarzy komunalnych w Bydgoszczy z ramienia miasta. - Na cmentarzu komunalnym przy ulicy Wiślanej jest to sektor, w którym w tej chwili na bieżąco prowadzimy pochówki, jest więcej zgonów w związku z sytuacja pandemiczną. Na cmentarzu odbywa się kilka pogrzebów dziennie, z czego większość w sektorze ósmym. Dochodzi do sytuacji, że gdy są niewielkie odstępy czasowe między jednym pogrzebem a drugim, grupa ludzi się mija, a przechodząc między grobami potykają się, są skargi, więc zapadła decyzja, że w tamtym sektorze będziemy wszystkie ławki likwidować - mówi Krystian Noskowski.

Zarządca nie wyklucza, że w przyszłości ławeczki będą mogły wrócić do sektora nr 8.

Tymczasem osoby, które nie odpowiedzą na wezwanie i nie usuną ławek, muszą się liczyć z tym, że zarządca cmentarza sam je usunie. Zgodnie z regulaminem tej komunalnej nekropolii zatwierdzonym przez Radę Miasta, właścicielom samowolnie umieszczonych siedzisk nie przysługuje odszkodowanie. Z innych sektorów ławeczki nie będą usuwane.

Materiał Elżbiety Rupniewskiej

Mówi Krystian Noskowski

Region

Dorosła rada powiatu powołała młodzieżową. Każda szkoła zyska swojego radnego

Dorosła rada powiatu powołała młodzieżową. Każda szkoła zyska swojego radnego

2021-12-19, 08:05
Amerykański Senat zatwierdził nominację Marka Brzezińskiego na ambasadora USA w Warszawie

Amerykański Senat zatwierdził nominację Marka Brzezińskiego na ambasadora USA w Warszawie

2021-12-18, 20:35
Świąteczna atmosfera przez Urzędem Marszałkowskim w Toruniu

Świąteczna atmosfera przez Urzędem Marszałkowskim w Toruniu

2021-12-18, 19:05
Świąteczny festyn w Nowym Fordonie. Po raz pierwszy

Świąteczny festyn w Nowym Fordonie. Po raz pierwszy

2021-12-18, 17:30
Tragiczny finał poszukiwań 85-letniego mieszkańca Torunia

Tragiczny finał poszukiwań 85-letniego mieszkańca Torunia

2021-12-18, 16:00
Nowa Lewica proponuje cztery ulgi noworoczne dla obywateli

Nowa Lewica proponuje cztery „ulgi noworoczne” dla obywateli

2021-12-18, 15:00
Świąteczna Akademia Ekologii, czyli święta w duchu eko

Świąteczna Akademia Ekologii, czyli święta w duchu eko

2021-12-18, 12:00
Z tej architektury Bydgoszcz może być dumna. Tym bardziej, że kończy się remont

Z tej architektury Bydgoszcz może być dumna. Tym bardziej, że kończy się remont

2021-12-18, 10:07
Policyjny dron obserwował zachowanie kierowców na ulicach Bydgoszczy [wideo]

Policyjny dron obserwował zachowanie kierowców na ulicach Bydgoszczy [wideo]

2021-12-18, 08:02
Wojewoda: spadek liczby zakażeń SARS-CoV-2 wynosi 17 procent

Wojewoda: spadek liczby zakażeń SARS-CoV-2 wynosi 17 procent

2021-12-17, 21:46
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę