Bp Mering przedłużył dyspensę od obowiązku udziału we mszy do odwołania

2020-11-15, 17:08  PAP
Ordynariusz Diecezji Włocławskiej bp Wiesław Mering w związku z utrzymująca się pandemią koronawirusa przedłużył wiernym dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej. Fot. Wikipedia.pl

Ordynariusz Diecezji Włocławskiej bp Wiesław Mering w związku z utrzymująca się pandemią koronawirusa przedłużył wiernym dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej. Fot. Wikipedia.pl

Ordynariusz Diecezji Włocławskiej bp Wiesław Mering w związku z utrzymująca się pandemią koronawirusa przedłużył wiernym dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej. Wcześniejszym dekretem udzielił jej na okres od 17 października do 15 listopada.

– Przypominam, aby osoby korzystające z dyspensy łączyły się duchowo poprzez transmisje mszy świętej w domu, za pomocą środków społecznego przekazu i przyjęły Komunię duchową. Zachęcam także do pogłębionej modlitwy osobistej i rodzinnej – napisał bp Mering w dekrecie przedłużającym dyspensę.

Ordynariusz w poprzednim dekrecie podkreślił, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej mszy nie jest grzechem. Zachęcił do udziału we mszy w dni powszednie z zachowaniem roztropności, wzajemnej troski o siebie i wszystkich przepisów sanitarnych.

Bp Mering wskazał, że podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie komunii świętej zarówno do ust, jak i na rękę, ale nie wolno zmuszać wiernych do przyjmowania komunii świętej na rękę, jak i pozbawiać ich takiej możliwości.

Hierarcha zaapelował o przestrzeganie w kościołach norm sanitarnych, zwłaszcza o zakrywanie maseczkami ust i nosa przez wszystkich uczestników liturgii z wyjątkiem celebransa, zaznaczając, że obowiązek dotyczy innych księży posługujących, wiernych, służby liturgicznej.

Włocławek
dyspensa, Mering,

Region

Te drzewa rosną od wieków. Co gałąź to niespodzianka Konkurs dla uczniów [wideo, zdjęcia]

Te „drzewa" rosną od wieków. Co gałąź to niespodzianka! Konkurs dla uczniów [wideo, zdjęcia]

2024-06-13, 19:22
Były wojewoda Bogdanowicz o aferze paszportowej: Arogancki atak na moją osobę

Były wojewoda Bogdanowicz o aferze paszportowej: „Arogancki atak na moją osobę"

2024-06-13, 17:23
Jak się jeździ po Toruniu Co trzeba poprawić, co zmienić w siatce kursów [reportaż]

Jak się jeździ po Toruniu? Co trzeba poprawić, co zmienić w siatce kursów? [reportaż]

2024-06-13, 15:45
Od czołgów po walkę wręcz. Targi Bezpieczeństwa i Obronności w Bydgoszczy [wideo, zdjęcia]

Od czołgów po walkę wręcz. Targi Bezpieczeństwa i Obronności w Bydgoszczy [wideo, zdjęcia]

2024-06-13, 15:01
Zarządzanie miastem pod lupą. Prezydent Torunia zapowiada audyt w urzędzie

Zarządzanie miastem pod lupą. Prezydent Torunia zapowiada audyt w urzędzie

2024-06-13, 14:44
Afera paszportowa w Inowrocławiu. Radni PO: Odpowiedzialne za nią są osoby powiązane z PiS

Afera paszportowa w Inowrocławiu. Radni PO: Odpowiedzialne za nią są osoby powiązane z PiS

2024-06-13, 13:17
Najbliższy współpracownik Benedykta XVI w Bydgoszczy: Poznałem jego wielką pokorę serca

Najbliższy współpracownik Benedykta XVI w Bydgoszczy: Poznałem jego wielką pokorę serca

2024-06-13, 12:28
Wychowankowie będą mieć tu świetne warunki Ośrodek w Warlubiu zyska nowy internat

Wychowankowie będą mieć tu świetne warunki! Ośrodek w Warlubiu zyska nowy internat

2024-06-13, 11:57
Zmarł ks. Tadeusz Zabłocki. Przez 39 lat był proboszczem parafii NSPJ w Solcu Kujawskim

Zmarł ks. Tadeusz Zabłocki. Przez 39 lat był proboszczem parafii NSPJ w Solcu Kujawskim

2024-06-13, 10:46
Uprawiał marihuanę i przywoził narkotyki z Holandii. 35-latek z Torunia trafił do aresztu

Uprawiał marihuanę i przywoził narkotyki z Holandii. 35-latek z Torunia trafił do aresztu

2024-06-13, 10:33
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę