Maseczki ochronne - policja interweniowała w ich sprawie ponad tysiąc razy

2020-10-13, 16:25  Maciej Wilkowski
Za nie używanie maseczki w przestrzeni publicznej można zapłacić mandat albo grzywnę./fot. Pixabay

Za nie używanie maseczki w przestrzeni publicznej można zapłacić mandat albo grzywnę./fot. Pixabay

Zakrywanie ust i nosa od soboty 10 października jest obowiązkowe w całym kraju. Tylko w weekend, policjanci z naszego regionu interweniowali w związku z tym obostrzeniem ponad 1100 razy. Szczególną uwagę na przestrzeganie tego obowiązku zwracają też strażnicy miejscy.

Po ogłoszeniu żółtej strefy na terenie całego kraju, policjanci zapowiadali stosowanie zasady „zero tolerancji".

Prawie połowa interwencji, które podjęli w weekend 10-11 października policjanci, zakończyła się mandatami lub wnioskami do sądu - mówi młodszy inspektor Monika Chlebicz - rzecznik prasowy KWP w Bydgoszczy.

- Nałożyliśmy ponad 300 mandatów, skierujemy także do sądu ponad 200 wniosków o ukaranie. Jeżeli nie zgadzamy się z interpretacją policjanta, mamy prawo odmówić mandatu, natomiast nie należy się dziwić temu, że działania policjantów będą w tej chwili ukierunkowane na to, aby zwracać uwagę na osoby bez maseczki, bez zasłony ust i nosa w przestrzeni publicznej: na ulicach, w środkach komunikacji miejskiej. Jest to obowiązek policji.

Podobne działania prowadzi już od września Straż Miejska, o czym mówi jej rzecznik prasowy, Arkadiusz Bereszyński.

- We wrześniu przeprowadziliśmy 375 kontroli, udzieliliśmy 59 pouczeń. Bydgoscy strażnicy rozdawali również maseczki tym osobom, które z jakiegoś względu ich przy sobie nie mieli. Skierowaliśmy również dwie notatki do Sanepidu. Działania te niezmiennie kontynuujemy.

Za niezasłanianie usta i nos a policjanci mogą ukarać mandatem do 500 zł, sąd może zdecydować o grzywnie do 5 tys. złotych. Kara nałożona przez Sanepid, w ramach postępowania administracyjnego, może być bardziej dotkliwa, bo aż do 30 tys. zł.

Materiał Macieja Wilkowskiego (Popołudnie z nami)

Region

Obrazów z Buczy i Irpienia nigdy nie zapomnę. Z Brodnicy wozi pomoc na Ukrainę

„Obrazów z Buczy i Irpienia nigdy nie zapomnę”. Z Brodnicy wozi pomoc na Ukrainę

2022-05-13, 11:00
Głos w sprawie planowanej budowy drogi S5 Grudziądz - Ostróda

Głos w sprawie planowanej budowy drogi S5 Grudziądz - Ostróda

2022-05-12, 21:20
Inowrocławska filia Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oficjalnie otwarta

Inowrocławska filia Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej oficjalnie otwarta

2022-05-12, 19:18
Toruń to nie tylko Starówka. Radni przyjęli program rozwoju turystyki

Toruń to nie tylko Starówka. Radni przyjęli program rozwoju turystyki

2022-05-12, 18:20
Święto pielęgniarek i położnych. Oby ich nie zabrakło

Święto pielęgniarek i położnych. Oby ich nie zabrakło!

2022-05-12, 17:35
Starszy, niedowidzący pan z Ukrainy znalazł schronienie w bydgoskim Centrum

Starszy, niedowidzący pan z Ukrainy znalazł schronienie w bydgoskim Centrum

2022-05-12, 15:34
41 lat remu rolnicy zyskali swój związek. Powstała chłopska Solidarność

41 lat remu rolnicy zyskali swój związek. Powstała chłopska „Solidarność”

2022-05-12, 14:45
Dlaczego zginęła Wiktoria Proces po tragedii na rondzie Inowrocławskim

Dlaczego zginęła Wiktoria? Proces po tragedii na rondzie Inowrocławskim

2022-05-12, 13:09
-    .   PESEL

Польсько-український ярмарок вакансій у Влоцлавеку. Де взяти PESEL у Торуні?

2022-05-12, 12:19
Wykopali grób sprzed ponad 2 tys. lat Odkrycie na budowie w Kozielcu [zdjęcia]

Wykopali grób sprzed ponad 2 tys. lat! Odkrycie na budowie w Kozielcu [zdjęcia]

2022-05-12, 11:11
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę