Senator PSL po przejściu Covid-19: Apeluję o słuchanie sanepidu i empatię dla chorych

2020-09-28, 11:26  Katarzyna Prętkowska/Redakcja
Senator Ryszard Bober/fot. Archiwum

Senator Ryszard Bober/fot. Archiwum

- Gospodarka, szkoły - wszystko wróciło do normalności i w tej chwili trudno by było Polaków zmobilizować, aby nałożyli sami na siebie rygory i ograniczenia, ale koronawirusa nie należy lekceważyć - mówi Ryszard Bober. Senator PSL był gościem porannej Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK.

Katarzyna Prętkowska: Trudno rozpocząć rozmowę inaczej, niż od pytania o Pana zdrowie. Jak Pan się czuje?
Ryszard Bober: Czuję się dobrze, przeszedłem Covid-19, jestem ozdrowieńcem, ale pragnę przestrzec wszystkich Państwa, abyśmy stosowali się do zaleceń sanepidu i podchodzili z respektem do wirusa. Przede wszystkim - zachowywali dystans społeczny i nosili maseczki, które są bezwzględne w naszym codziennym funkcjonowaniu. Nie da się w tej chwili już bez tego w sposób znaczący uporać z wirusem.

Pan prawdopodobnie zaraził się od senatora Libickiego. Wiem, że senator przechodził Covid-19 ciężko, trafił nawet do szpitala na dłuższy czas. A Pan?

- Były takie dwa dni, w których gorzej się czułem, miałem grypowe objawy – bóle mięśni, temperaturę, apatię, brak apetytu i – jak to zwykle w takich przypadkach - nic się człowiekowi nie chce - ani ruszyć ręką, ani nogą. Po dwóch dniach organizm w miarę się zmobilizował i uporałem się z tym wszystkim.

Apeluje Pan o zachowanie dystansu społecznego i stosowanie się do zasad, tymczasem od kilku dni słyszymy o rekordach zachorowań zarówno w Polsce, jak i u nas - na Kujawach i Pomorzu. Jak Pan przyjmuje te doniesienia?
- Otworzyliśmy się, Polacy wyjechali na wakacje, gdzie odreagowali sobie wcześniejsze zamknięcie. Dzieci wróciły do szkół, chorują często bezobjawowo, ale mają wirusa i zarażają swoje rodziny. Słyszymy w tej chwili, że jest bardzo dużo przypadków. Wirus rozprzestrzenia się na imprezach zorganizowanych czy domowych.
Najważniejsze jest, żeby rzeczywiście system był wydolny - żeby w szpitalach były miejsca dla tych, którzy potrzebować będą takiego wsparcia i podłączenia być może do respiratora.

A jak Pan ocenia strategię rządu w walce tak zwaną drugą fajną epidemii? Przedstawiciele resortu zdrowia mówią, że kolejnego lockdownu nie będzie, jest natomiast punktowe reagowanie - podział na strefy i powiaty z większymi restrykcjami.
- Reakcja rządu musi być. Jeżeli występują sytuacje, że w danym miejscu jest wysyp zachorowań, trzeba to maksymalnie ograniczać. Mało kto już wyobraża sobie, żebyśmy jako Polacy poddali się znowu kwarantannie. Gospodarka, szkoły - wszystko wróciło do jakiejś normalności i w tej chwili trudno by było Polaków zmobilizować, aby nałożyli sami na siebie rygory i ograniczenia. Przede wszystkim - nie panikujmy i więcej empatii dla tych, którzy potrzebują naszej pomocy, bo potrzebne jest również wsparcie dla chorych, a nie pokazywanie ich jako źródła zagrożeń. Każdego za chwilę to może spotkać. (...)

Posłuchaj całej Rozmowy Dnia

Region

Niektórzy uważają, że szczepienia to eksperyment. Ekspert się nie zgadza

Niektórzy uważają, że szczepienia to eksperyment. Ekspert się nie zgadza

2021-08-05, 19:22
O zdrowie zawsze i wszędzie warto zadbać. Nawet przed centrum handlowym

O zdrowie zawsze i wszędzie warto zadbać. Nawet przed centrum handlowym!

2021-08-05, 18:16
Droga Zamość  Łochowo. Będzie budowana czy nie Bo pieniądze są

Droga Zamość – Łochowo. Będzie budowana czy nie? Bo pieniądze są!

2021-08-05, 17:15
Kłopoty kierowców w centrum Bydgoszczy. Na rondzie stała naczepa [zdjęcia]

Kłopoty kierowców w centrum Bydgoszczy. Na rondzie stała naczepa [zdjęcia]

2021-08-05, 16:14
Bydgoskie spółdzielnie zaskarżyły uchwałę ws. deszczówki

Bydgoskie spółdzielnie zaskarżyły uchwałę ws. deszczówki

2021-08-05, 14:20
Most w Niechorzu - po remoncie i z większą nośnością

Most w Niechorzu - po remoncie i z większą nośnością

2021-08-05, 12:05
Koronawirus w Polsce: 176 nowych przypadków koronawirusa, 8 na Pomorzu i Kujawach

Koronawirus w Polsce: 176 nowych przypadków koronawirusa, 8 na Pomorzu i Kujawach

2021-08-05, 10:46
Przejazdy kolejowe - miejsca potencjalnie niebezpieczne

Przejazdy kolejowe - miejsca potencjalnie niebezpieczne

2021-08-05, 10:24
Podpalił 11 pojemników na śmieci, spłonął też samochód. 39-latek w areszcie

Podpalił 11 pojemników na śmieci, spłonął też samochód. 39-latek w areszcie

2021-08-05, 08:02
Radio Rzeszów i Radio PiK na Radiowym Biwaku w Pieczyskach [zdjęcia, wideo]

Radio Rzeszów i Radio PiK na Radiowym Biwaku w Pieczyskach! [zdjęcia, wideo]

2021-08-04, 22:02
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę