Powstała książka o policjantach, ofiarach okupanta niemieckiego i radzieckiego

2019-07-11, 11:50  Elżbieta Rupniewska
Polscy policjanci w niewoli radzieckiej. Wrzesień, 1939 rok./fot. Wikipedia

Polscy policjanci w niewoli radzieckiej. Wrzesień, 1939 rok./fot. Wikipedia

Już jest gotowa i jeszcze w tym roku powinna zostać wydana, publikacja poświęcona martyrologii funkcjonariuszy Policji Państwowej z terenów obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Autorom udało się zgromadzić ponad 500 biogramów ludzi, którzy służyli w policji w okresie międzywojennym i zginęli w czasie wojny.

- Część z nich została zamordowana przez hitlerowców, inni ewakuowali się na wschód - mówi podinspektor Jacek Pawłowski, współautor publikacji. - I znaleźli się na trenach zajętych przez Armię Czerwoną. Z reguły ci policjanci byli wzięci do niewoli przez Armię Czerwoną, była na pewno grupa osób zamordowanych, ale tych nazwisk, niestety, nie udało się nam wszystkich ustalić. Niektórzy funkcjonariusze figurują obecnie jako zaginieni. O wielu policjantach z tamtych czasów nic nie wiemy, dlatego że nie ma ich rodzin, nie ma bliskich, którzy mogliby się o pamięć o krewnym upomnieć...

Publikacja została przygotowana z okazji przypadającego w tym roku 100-lecia powołania Policji Państwowej. Jej drugim autorem jest inspektor Paweł Zawada.

Warto wiedzieć:

Policja Państwowa funkcjonowała na terenie Pomorza do września 1939 roku, choć formalnie została rozwiązana dopiero w sierpniu 1944 roku. Przez cały okres dwudziestolecia międzywojennego pomorscy policjanci strzegli bezpieczeństwa mieszkańców i porządku publicznego, niejednokrotnie narażając swoje zdrowie. Wielu niestety zginęło na posterunku i nigdy nie wróciło do swoich domów i rodzin.

Podczas pełnienia obowiązków służbowych zginęło co najmniej 17 pomorskich policjantów. Jednak największa liczba policjantów pomorskiej Policji Państwowej poniosła śmierć po wybuchu II wojny światowej.

Po napaści III Rzeszy na Polskę większość pomorskich policjantów wycofała się na wschód, gdzie po 17 września 1939 roku dostali się do niewoli radzieckiej i zostali umieszczeni w obozach NKWD. Większość z nich zamordowano wiosną 1940 roku. Jednak część policjantów, która z różnych przyczyn nie mogła się wycofać, poniosła śmierć na terenie województwa pomorskiego z rąk okupanta niemieckiego, który mordował również byłych - głównie emerytowanych policjantów. Nie można również zapomnieć o tych funkcjonariuszach, którzy zginęli w trakcie działań wojennych walcząc z okupantem, jak również tych którzy zginęli w obozach koncentracyjnych czy też obozach niemieckiego selbstschutzu...

źr. KWP Bydgoszcz

więcej informacji, m.in. zdjęć, biogramów jest na stronie: www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl

Funkcjonariusze Policji Państwowej ginęli z ręki żołnierzy radzieckich i niemieckich. Mówi podinsp. Jacek Pawłowski

Region

Promesy dla samorządów na pomoc w wychodzeniu z pandemicznego kryzysu

Promesy dla samorządów na pomoc w wychodzeniu z pandemicznego kryzysu

2021-11-03, 20:40
Przebudowa ul. Nakielskiej - będą konsultacje w sprawie kolejnego odcinka

Przebudowa ul. Nakielskiej - będą konsultacje w sprawie kolejnego odcinka

2021-11-03, 19:35
Samochodowa ucieczka przed policją. W tle marihuana i inne środki zakazane

Samochodowa ucieczka przed policją. W tle marihuana i inne środki zakazane

2021-11-03, 18:45
Fala rośnie. Będzie więcej miejsc covidowych w szpitalach w Toruniu i okolicy

Fala rośnie. Będzie więcej miejsc covidowych w szpitalach w Toruniu i okolicy

2021-11-03, 16:27
Profilaktyczne warsztaty dla toruńskich licealistów

Profilaktyczne warsztaty dla toruńskich licealistów

2021-11-03, 15:30
Sfałszowany list przewozowy, a w naczepie 5 mln sztuk papierosów bez akcyzy [wideo, zdjęcia]

Sfałszowany list przewozowy, a w naczepie 5 mln sztuk papierosów bez akcyzy [wideo, zdjęcia]

2021-11-03, 14:51
Wnioski o przydział mieszkań przy Celulozowej we Włocławku już do pobrania

Wnioski o przydział mieszkań przy Celulozowej we Włocławku już do pobrania

2021-11-03, 14:20
Największy, najcięższy i najdroższy - nowy samochód strażaków ze Świecia [wideo]

Największy, najcięższy i najdroższy - nowy samochód strażaków ze Świecia [wideo]

2021-11-03, 13:55
Strażnicy w Bydgoszczy kontrolują domowe piece. Mandaty za spalanie śmieci

Strażnicy w Bydgoszczy kontrolują domowe piece. Mandaty za spalanie śmieci

2021-11-03, 12:45
25 mln zł dla Bydgoszczy na zakup nowych tramwajów. Prezydent komentuje

25 mln zł dla Bydgoszczy na zakup nowych tramwajów. Prezydent komentuje

2021-11-03, 11:55
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę